תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לא עוד

הגדל

אני משוכנע בעמקי לבי ובמיטב הכרתי כי ההתנתקות הזאת תחזק את ישראל, תפחית איבה, תפרוץ חרם ומצור ותקדם אותנו בדרך השלום עם הפלשתינים ושאר שכנינו. אומרים לי כי ההתנתקות תתפרש כנסיגה מחפירה תחת לחץ, ותגביר את מתקפת הטרור, תציג את ישראל ברפיונה ואת עמנו כעם שאינו נכון להילחם ולעמוד על שלו. אני דוחה על הסף את האמירה הזאת. כוחנו עמנו להגן על הארץ הזאת ולפגוע אנושות באויב המבקש את נפשנו". (ראש הממשלה דאז אריאל שרון במליאת הכנסת שעמדה לפני ההצבעה על חוק ההתנתקות, 25.10.04).

חמש שנים מלאו לתוכנית ההתנתקות, במסגרתה נסוגה ישראל מחבל עזה, עקרה את היישובים היהודיים שם, ועוד ארבעה יישובים בצפון השומרון.

ככל שאנו מתרחקים מאותו קיץ הולכות ומתבררות התוצאות האמיתיות של עקירת היישובים: התגברות מאסיבית של ירי טילי הקסאמים לעבר יישובי הדרום, עליית חמאס לשלטון ברצועת עזה בבחירות דמוקרטיות, חטיפת גלעד שליט ומבצע גשמי קיץ, מבצע עופרת יצוקה שבמהלכו נורו טילי חמאס מהרצועה שהגיעו עד אשדוד, באר-שבע, גדרה וקריית מלאכי.

בנוסף לכל אלה, מעמדה הבינלאומי של מדינת ישראל התדרדר לשפל המדרגה: הסתבכנו עם דו"ח גולדסטון בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, שהיה הכרחי עקב יציאת צה"ל מעזה והשתלטות החמאס עליה והפיכתה למחסן אמל"ח ענק ולבסיס הרקטות הגדול בעולם. ואם לא די בזה, הרי שפרשת המשט, שאף היא תולדה של הסגר המוצדק שהטילה ישראל עקב הנסיגה מעזה, גרמה לפגיעה קשה ביותר במעמדה הבינלאומי של מדינת ישראל.

המצב הביטחוני המעורער בעוטף עזה והבידוד הבינלאומי הקשה, שאין לזלזל בו, הם כל כולם תולדה של ההתנתקות מעזה.

כבר חמש שנים ההתנתקות מתפוצצת לנו בפנים. עקב ההתנתקות נמנעים קציני צה"ל בכירים במילואים לבקר במדינות שונות בעולם, מחשש שייעצרו על "פשעי מלחמה".

כמעט 40 שנה שלטה ישראל בחבל עזה, ושום ועדת חקירה לא קמה. לאחר הנסיגה אנחנו נאלצים להתמודד עם התדרדרות קריטית במעמדה הבינלאומי של ישראל, כתוצאה מעופרת יצוקה ולאחר מכן מאירועי המשט אשר לא היו מתרחשים לו ישראל שלטה ברצועת עזה. דווקא אחרי הנסיגה אנו נאלצים לעמוד מול ועדות חקירה כאלה ואחרות, להתמודד עם התקפות מכל העולם, עם גינויים במועצת הביטחון של האו"ם, תביעות נגד בכירים ישראלים באירופה וניתוק קשרים דיפלומטיים עם מדינות אשר כוננו קשרים עם מדינת ישראל. ההפגנות הקשות ביותר נגד מדינת ישראל בשנתיים האחרונות התייחסו למעשי צה"ל ברצועת עזה - דווקא בגלל שנסוגונו משם.

עובדה: בעקבות השליטה הישראלית ביהודה ושומרון, אין שום תסבוכת בינלאומית ואף אחד לא מאשים את חיילי צה"ל ב"פשעי מלחמה". מיהודה ושומרון גם לא יורים רקטות על אזרחים ישראלים. הכלכלה הפלשתינית פורחת. המתיישבים היהודיים והתושבים הפלשתינים חיים בביטחון ומתפרנסים בכבוד. אף ערבי חף מפשע לא נהרג. מחבלים נעצרים ואין פיגועים. דווקא בעקבות נסיגה שהייתה אמורה להיטיב את המצב, אנחנו הולכים ומסתבכים עד לעומק הצוואר הן ברמת הביטחון והן ברמת יחסי החוץ.

הגיע הזמן להתבונן במציאות ולהודות בכישלונה המוחלט של ההתנתקות, ושל קונספציית הנסיגות. הגיע הזמן להודיע: לא עוד. בכל מהלך מדיני כזה או אחר - לא עוד נסיגות מחבלי ארץ. לא עוד עקירת יישובים פורחים והפקרתם לארגוני הטרור. לא עוד גירוש יהודים מביתם בכוח.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד