תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חינוך חובה

 ח"כ זבולון אורלב, ח"כ דניאל בן סימון, ויו"ר יש"ע דני דיין בביקור בי"ס  (הגדל)

"כל ילד במדינת ישראל צריך לקבל קורת גג ראויה בראשון לספטמבר, פתיחת שנת הלימודים תשע"א", אומר יו"ר ועדת החינוך והתרבות ח"כ זבולון אורלב שנמצא בקשר רציף עם ראשי משרד החינוך ומשרד הביטחון, על מנת להבטיח את הערכות מערכת החינוך ביו"ש לפתיחת שנת הלימודים הקרובה. "ביהודה ושומרון חלים כללי בנייה אחרים – ההליכים והתחנות בהם צריך לעבור כדי לבנות, ארוכים ומרובי מכשולים. נוכח ההקפאה הבעיות החריפו. אם הדרג המקצועי במשרד הביטחון אינו מסוגל לאשר את הדרישות המקצועיות של משרד החינוך, יש ממשלה. ועדת החינוך בראשותי תובעת משר החינוך, שמציב את הדרישות להצבת מבנים יבילים לכיתות, שיביא את העניין לישיבת ממשלה. לכ-1000 תלמידים אין עדיין פיתרון, ואי אפשר להסתתר מאחורי נימוקים משפטיים. אי אפשר להטיל את הבעיה לפתחן של הרשויות המקומיות" – אומר אורלב.

לפני כשבוע קיימה ועדת החינוך דיון שלישי בנושא בהשתתפות יו"ר מועצת יש"ע דני דיין , ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה וראשי רשויות נוספים ומנהלי אגפי החינוך במועצות ביש"ע

במהלך החודשים האחרונים הגיעה הועדה גם לסיור בשטח עם כל הפקידות הגבוהה הנוגעת לעניין, במגמה לא להוריד את הנושא מסדר היום. "התלמידים ביו"ש לא צריכים לסבול בגלל אג'נדה פוליטית של הממשלה", אומר יו"ר ועדת החינוך, "גם ילדי הבדואים המתגוררים ביישובים לא מוכרים זוכים, ובצדק, לכיתות לימוד. ממשלה איננה רשאית להפלות ילדים מטעמים פוליטיים".

בין הפרויקטים שטרם אושרו יש הרבה גני ילדים. כ-27 מבנים יבילים טרם אושרו ב-11 יישובים. כולם כיתות שמשרד החינוך מכיר בצורך שלהן. היישובים בהם טרם אושרו היבילים הם אפרת (שלוש כיתות של החינוך המיוחד), עלי (ארבע כיתות בית ספר, כיתת תלמוד תורה וגן), טלמון-נריה (כיתת תלמוד תורה ושתי כיתות לאולפנה), עופרה (שלוש כיתות ביסודי ואחת לאולפנה), גבע בנימין-אדם (שלוש כיתות בית ספר יסודי), מצפה יריחו (כיתה אחת), עינב (כיתה אחת), איתמר (כיתה אחת), אלון מורה (כיתה אחת), ברוכין (גן), נופי נחמיה (גן) וחברון (גן).

"יש להימנע מהסעות של ילדים קטנים." אומר אורלב, "בכל שיחותי עם סמנכ"ל משרד החינוך יגאל צרפתי הוא הסכים עימי שיש כאן פן בטחוני ובטיחותי. גם גבי קדוש, עוזר ראש הממשלה לענייני התיישבות התחייב בפני ועדת החינוך שאלה דברים שאפשר לפתור ושעד פתיחת שנת הלימודים לא יישאר תלמיד ללא כיתה, ולא באמצעות הסעות. הזכרתי לו ששנת הלימודים מתחילה בראשון לספטמבר. לוקח זמן להכין תשתיות. קדוש הציע להקים צוות שיכלול משפטנים שיפתור את הבעיות. 'אני רואה את הנושא כפתיר', התחייב".

"קיימת חובה חוקית כמתחייב מחוק חינוך חובה, להסדיר מקום לימודים לכל תלמיד ביהודה ושומרון כמו לכלל תלמידי ישראל", מדגיש יו"ר ועדת החינוך של הכנסת. "זה מחייב את הממשלה לאשר הצבת 150 מבנים יבילים שמשרד החינוך הכיר בצורך שלהם ואישר את תקצובם. כיו"ר ועדת החינוך אני עוקב מקרוב ולא אתן מנוח לאחראים כל עוד לא אדע שהעניין מטופל". חופשה נעימה...

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד