תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מילה זו מילה

הגדל

בעוד כשלושה חודשים תסתיים תקופת הקפאת הבנייה עליה החליט הקבינט. ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר אז שמדובר בהקפאה חד פעמית וזמנית וחזר שוב, באוזני הציבור בישראל, בפני חברי מרכז הליכוד, בפני שרי הליכוד, ובפגישות ובפורומים נוספים על כך שבתום תקופת ההקפאה ישראל תחזור לבניה ביהודה ושומרון. דברים דומים, לעיתים אף ביתר חריפות, השמיעו חברי הקבינט שנתנו ידם להחלטה על הקפאת הבנייה וחלקם אף הצטערו עליה. אבל ההצהרות האלו יעמדו בתוך זמן קצר מאוד למבחן מכריע, מבחן אמריקאי, אם תרצו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייסע בתחילת השבוע הבא לוושינגטון ויוועד עם הנשיא האמריקני ברק אובאמה. מבחן העבר מלמד שלא מן הנמנע – כך גם על פי הערכות גורמים מדיניים – יפעיל אובאמה מכבש לחצים על ראש ממשלת ישראל כדי להמשיך ולהאריך את תקופת הקפאת הבנייה. שר החוץ אביגדור ליברמן אמר השבוע כי תקופת היציאה מהקפאה בחודש תשרי – ספטמבר 2010 – תהיה שעת מבחן למדינת שראל. ייתכן שנקודת המבחן הראשונה תהיה כבר במהלך השבוע הבא.

על ראש ממשלת ישראל לעמוד איתן בלחצים ולומר לנשיא האמריקני כי מילה זו מילה, והתחייבויות צריכים לקיים. כניעה נוספת ללחצים תהיה קריסה מוחלטת של העמדות הישראליות כעמדות של מדינה עצמאית וריבונית אשר אל לה לקבל תכתיבים זרים בצורה כוחנית.

בנימין נתניהו נבחר לכהונתו בזכות קולות המחנה הלאומי, בזכות ציבור גדול התומך בדרך של פיתוח וחיזוק ההתיישבות. אך העמדות הישראליות קרסו בזו אחר זו – תחילה בהכרה בפיתרון שתי המדינות בנאום בר אילן, לאחר מכן בהקפאת הבניה ביהודה ושומרון וכהמשך גם הקפאת בניה דה פקטו בירושלים. זו שעת המבחן הגדולה לנתניהו ולשרי ממשלתו. במשך כל תקופת ההקפאה ישראל רק הפסידה ושוב ושוב. אין שום רווח שישראל הצליחה להפיק כתוצאה ממדיניות ההקפאה אשר פגעה בזכויותיהם הבסיסיות של מאות אלפי אזרחים ישראלים במדינת ישראל. הפלשתינים לא יושבים למשא-ומתן, חמאס ממשיך להתעצם, מעמדה הבינלאומי של ישראל הולך ומתערער, צה"ל נאלץ להתמודד עם משטי טרור, גינויים באו"ם ובכל העולם. שרים בכירים בממשלה התבטאו לא פעם במהלך החודשים האחרונים כי ההקפאה הייתה טעות חמורה אשר לא הייתה מתקבלת כיום בקבינט.  אחרים התנחמו בזמניות ההקפאה ובכך שבתאריך התפוגה – י"ח בתשרי, 26.9.2010 – צו ההקפאה יבוטל – והצהירו כי בתום התקופה ישראל תמשיך לבנות ולפתח את יהודה ושומרון. היה זה נתניהו עצמו שאמר כי "בעוד עשרה חודשים, בתום תקופת ההקפאה גם אם אבו-מאזן יבוא ויגיד 'שלום עכשיו', נתחיל לבנות כפי שהיה קודם". היה זה המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים משה יעלון שחזר ואמר כי " כשם שאפשרנו בנייה שהחלה קודם להשהיה, כך נחדש את הבנייה לאחר תום עשרת חודשי ההקפאה בקרוב" ואירוע לציון 30 שנה למועצה האזורית שומרון הוסיף: בתום תקופת ההשעייה, נחזור לבנות במקום כמקודם. זה טבעה של המדינה היהודית, טבעה של התנועה הציונית: בנייה  והתיישבות, פיתוח והתרחבות". השר בני בגין אמר באותו אירוע מול קהל האלפים: בי"ח תשרי, חג סוכות, יפוג צו ההקפאה מאליו ולא יהיה צו אחר תחתיו". בביקור בגוש עציון אמר בגין כי "הייתה החלטה של רה"מ וועדת השרים לביטחון לאומי להקפיא עד לספטמבר. אני לא רואה מצב שלא יבנו לאחר מכן. אם הממשלה רוצה להמשיך את המצב הקיים, היא תצטרך להציע החלטה הפוכה – דבר שלא סביר בעיניי". רק בשבוע האחרון חזר שוב שר החוץ אביגדור ליברמן על עמדתו בפגישה עם קנצלר אוסטריה ואמר "איני רואה שום אפשרות אחרת פרט לחידוש הבנייה ביהודה ושומרון עם תום תקופת ההקפאה בסוף ספטמבר". יו"ר ש"ס אלי ישי שעוד קודם ההקפאה התנגד לה והצהיר שש"ס "לא תסכים להקפאת בנייה ולו של יום אחד. מהלך זה לא ייחזק אף אחד אלא ייצור מצג של חולשה" כבר הורה להאיץ את הליכי התכנון של תוכניות המתאר ברחבי יו"ש, כהכנה לבנייה מיד בתום תקופת ההקפאה. דברים דומים השמיעו גם שר התקשורת משה כחלון, שר התחבורה ישראל כץ, המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, ושר החינוך גדעון סער.   

לקראת נסיעתו של ראש הממשלה לוושינגטון ולקראת סוף תקופת ההקפאה יצאו בסוף שבוע במועצת יש"ע בקמפיין "מילה זו מילה" אשר בא "להזכיר" לשרי השביעיה החברים בקבינט את הצהרותיהם בחודשים האחרונים, ולהדגיש כי זו שעת המבחן לעמדות שהציגו, למילה שנתנו לציבור הישראלי, שעת המבחן ליכולתה של ישראל לעמוד על דעותיה ועל עמדותיה כמדינה ריבונית ועצמאית.

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין אמר ל'ישע שלנו' כי ״הדברים שאמרו ראש הממשלה והרוב הגדול של שרי הממשלה על כך שההקפאה לא תוארך הם חד משמעיים ואינם משתמעים לשתי פנים. זהו חוזה בין הנבחרים לבין הציבור. אמינותם עומדת על כף המאזניים. החלטנו לשוב ולהזכיר את הדברים, גם למי שאמרו אותם וגם לציבור. הגיעה עת פרעון השטר הזה ואנו מאמינים שאכן כך יהיה".

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד