תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בין ארדואן לטהרן.

הגדל

"בעוד שמפלגת השלטון האיסלאמית בטורקיה מתחזקת, נשיא ארצות הברית אובאמה, מי שיש המכנים 'מנהיג העולם החופשי' אינו עושה דבר על מנת למנוע את ההקצנה במדינה זו. רק אובמה יכול היה לעצור את ההשתלחות האלימה של ארדואן בישראל בשבועות האחרונים. אך הוא שומר על נייטרליות, לא כופה דבר על העולם הערבי. רק מממשלת ישראל יש לו דרישות. אובמה מוביל את המזרח התיכון לכאוס. במקום לחזק את מדינות המערב ואת ישראל, הוא מתרפס בפני האיסלאם הקיצוני שקורא את חולשתו ומנצל אותה". מאמרה של איילת שקד, מראשי תנועת 'ישראל שלי'.

 

מדינת ישראל עומדת היום בחזית המלחמה בגי'האד האיסלאמי העולמי. בכל המקומות מהם נסוגה ישראל בשנים האחרונות את מקומם של חיילי צה"ל תפסו לוחמים מארגוני הטרור המרכיבים את ציר הרשע – איראן – חיזבאללה – חמאס. מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון הוא זה שעומד כיום בין מדינת ישראל לבין חזית שלישית על לב הארץ. עלינו להבין שהמלחמה בטרור העולמי כמו גם בהתעצמות הגרעינית של איראן אינה צריכה להיות מלחמתה של ישראל לבד, אך בשל חולשת הממשל בוושינגטון והעומד בראשו, ארגוני הטרור הנתמכים על ידי איראן ובנות בריתה – הולכות ומתעצמות, וכך גם בעקיפין דוחף מדינות שבעבר עמדו ביחסי קרבה עם ישראל, ובראשן טורקיה, לזרועותיו של אחמדינג'אד. בחרנו השבוע במדור 'ישעמדה' להביא את מאמרה של איילת שקד, מראשי תנועת 'ישראל שלי', אשר פורסם במדור הדעות של אתר NRG מעריב: 

"אם ב-1975 הייתי מתארת בפניכם את משטר האייתולות ואומרת לכם שכך תיראה איראן בעוד חמש שנים - לא הייתם מאמינים. אם לפני חמש שנים הייתי מתארת בפניכם את יחסינו היום עם טורקיה - לא הייתם מאמינים.
כשבשמאל דיברו על החזרת הגולן לסוריה, היו שאמרו שהפתרון לבעיית המים היא רכישת מים מטורקיה. הייתם מעלים על דעתכם היום לסמוך על טורקיה כספקית מים? טורקיה הייתה ידידת נפש, בת הברית המרכזית של ישראל במזרח התיכון, בין שתי המדינות התקיים שיתוף פעולה כלכלי, צבאי, ותיירותי.
אם כן, מה קרה? במילה אחת - אובמה.
בעוד שמפלגת השלטון האיסלאמית בטורקיה מתחזקת, מנהיג העולם החופשי אינו עושה דבר על מנת למנוע את ההקצנה במדינה זו. טורקיה הרי נבנתה על הפרדת דת ומדינה, וצבאה ומערכת המשפט שלה מחויבים למורשתו של אתא טורק. רק אובמה יכול היה לעצור את ההשתלחות האלימה של ארדואן בישראל בשבוע האחרון. אך הוא שומר על נייטרליות, לא כופה דבר על העולם הערבי. רק מממשלת ישראל יש לו דרישות.

אובמה מתקשה לקרוא נכונה את המציאות. טורקיה של 2010 דומה לאיראן של 1979. איראן, תחת שלטון השאה מוחמד רזה משושלת פהלווי, הייתה בין המדינות הראשונות שהכירו במדינת ישראל בימיה הראשונים בזירה הבינלאומית. בין איראן ובין ישראל התפתחו קשרים מסחריים וצבאיים שכללו פרויקטים משותפים גדולים, ובהם פרויקט צבאי משותף לפיתוח טילים (פרויקט "פרח"). דרך צינור הנפט הישראלי אילת-אשקלון תכננה איראן להעביר נפט גולמי, שהגיע לאילת בדרך הים לעבר חופי הים התיכון, ומשם למדינות המערב.
חומייני עלה לשלטון בחסות הנשיא ג'ימי קרטר, שקשר את ידיו של השאה אל מול צמיחת כוחו של האייתולה חומייני. קרטר הפעיל לחץ כבר מאד על השאה בנושא זכויות האדם וכתוצאה מכך טירפד את בלימת תעמולתו וחתרנותו של חומייני. קרטר אף מנע מהשאה להפעיל כח על מנת לדכא את המהפכה. חומייני נאם בבי.בי.סי באין מפריע, שטח את משנתו והתסיס את ההמונים.
הגנרלים האיראניים של השאה חיכו ב-1979 לאור ירוק מארה"ב לדכא את המהפכה ולשבור את חומייני, אך במקום זאת הם קיבלו מסר מקרטר שאין להם גיבוי. קרטר הפקיר את השאה ואת איראן על מזבח "זכויות האדם" וקיבל את שלטון האייתולות האכזר.
אובמה החלש, כמו קרטר, מתקשה לקרוא נכונה את המציאות, ובמקום להעמיד את ארדואן במקום ולהפעיל עליו את כל הלחצים והמנופים שברשותו, על מנת למנוע ממנו מהפכה איסלאמית בטורקיה, הוא אינו עושה דבר. טורקיה החילונית נעלמת ואובמה, כמנהיג העולם החופשי, משתף איתו פעולה ברפיסותו במקום לעצור את תהליך האסלמיזציה.
אובמה מוביל את המזרח התיכון לכאוס. במקום לחזק את מדינות המערב ואת ישראל, הוא מתרפס בפני האיסלאם הקיצוני שקורא את חולשתו ומנצל אותה.
הידרדרות היחסים בין ישראל לטורקיה הוא מהלך הרסני וחמור מאין כמוהו. צריך לעשות הכל כדי לעצור את הברית איראן-סוריה-איסטנבול. אובמה, מנהיג העולם החופשי לא עושה דבר".

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד