תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חקירת ההתנתקות

הגדל

"אני משוכנע בעמקי לבי ובמיטב הכרתי כי ההתנתקות הזאת תחזק את ישראל באחיזתה בשטח החיוני לקיומנו ותזכה בברכתם והוקרתם של קרובים ורחוקים, תפחית איבה, תפרוץ חרם ומצור ותקדם אותנו בדרך השלום עם הפלשתינים ושאר שכנינו. אומרים לי כי ההתנתקות תתפרש כנסיגה מחפירה תחת לחץ, ותגביר את מתקפת הטרור, תציג את ישראל ברפיונה ואת עמנו כעם שאינו נכון להילחם ולעמוד על שלו. אני דוחה על הסף את האמירה הזאת. כוחנו עמנו להגן על הארץ הזאת ולפגוע אנושות באויב המבקש את נפשנו". (ראש הממשלה דאז אריאל שרון במליאת הכנסת שעמדה לפני ההצבעה על חוק ההתנתקות, 25.10.04).

בקיץ הקרוב יימלאו חמש שנים לתוכנית ההתנתקות שבמסגרתה ישראל נסוגה מחבל עזה ומארבעה יישובים בצפון השומרון.  ככל שאנו מתרחקים מאותו גירוש נורא, מתבררים יותר ויותר האסון, הסכנה, האיוולת, והפגיעה שהביא עלינו מהלך העקירה:  התגברות מאסיבית של ירי טילי הקסאמים לעבר יישובי הדרום, כישלון צה"ל במלחמת לבנון השניה, עליית חמאס לשלטון ברצועת עזה, חטיפת גלעד שליט ומבצע גשמי קיץ, מבצע עופרת יצוקה שבמהלכו נורו טילי חמאס מהרצועה ופגעו עד גדרה וקרית מלאכי, דו"ח גולדסטון שהגיע בעקבותיו, הגינויים בעולם, הבידוד הבינלאומי והביקורת העולמית על ישראל וכעת המשט הטורקי לעבר רצועת עזה, אשר סיבך את ישראל פעם נוספת.

כל אלו הינם תולדה ישירה של תוכנית העקירה.  כבר חמש שנים ההתנתקות מתפוצצת לנו בפנים.

כמעט 40 שנה שלטה ישראל בחבל עזה ולא קמה אף ועדת חקירה. מאז הנסיגה כבר קמו שלוש: ועדת מצא אשר הגישה השבוע את מסקנותיה בשל הפקרת המתיישבים, ועדת טירקל לחקירת אירועי המשט ולהבדיל ועדת גולדסטון כתוצאה ממבצע עופרת יצוקה.

הגיע הזמן להקים את ועדת החקירה הנחוצה באמת לעתיד ישראל: חקירת הנזקים האדירים שהנסיגה מחבל עזה הביאה על מדינת ישראל ומניעת הישנותה של טעות כזו בעתיד. קסאמים על שדרות וגראדים על באר שבע, הפקרת המתיישבים לגורלם מזה 5 שנים, התדרדרות חמורה במעמדה הבינלאומי של ישראל בשל אופי הפעולות שנאלצנו לנקוט כתחליף לסיורי בטחון שוטף, חטיפת גלעד שליט ללא יכולת להגיע אליו, שלטון חמאס-חיזבאללה-אירן מאה מטר יבוץ נחל עוז, עלויות ישירות של עשרות מיליארדי שקלים ועוד..

החטא הקדמון הוא ההתנתקות. כל השאר הם פירותיה הבאושים, שמקבלי ההחלטות התעלמו מהם על אף האזהרות.

לפני כשנתיים עם הקמת הועדה לבדיקת הטיפול במגורשים פירסם ד"ר אודי לבל , מרצה לפסיכולוגיה פוליטית במכללת ספיר ובמרכז האוניברסיטאי אריאל, מאמר בעמוד הדעות של  Ynet תחת הכותרת – "פספוס לאומי", ובו כתב: "הקמת ועדה שתבחן את יחס הממסד למפונים בלבד - ממסגרת את הליך ההתנתקות כתופעה הרלבנטית למעטים שפונו מביתם ולא כהליך שפגע אנושות בחברה הישראלית כולה. התמקדות ועדת החקירה בכשלי שיכונם מחדש של תושבי הגוש, מציגה את ההתנתקות כתופעה שיש לדון בכלים של רווחה ושיקום, כלים הלקוחים מעולם המושגים של העבודה הסוציאלית. אך הכשל המרכזי של התוכנית הוא עצום פי כמה, והנזקים שלה הם ברמת ההרתעה האסטרטגית והחשיבה הציונית-אידיאולוגית. כשל ההתנתקות אינו מסתכם באחוזי האבטלה והיעדר קורת הגג (החמורים) בקרב המפונים. הוא מתבטא בהיחלשותה של מדינת ישראל והקפתה בידי שלוחות איראניות המאיימות על כלל ה"ישות הציונית". האם לא הגיע הזמן לדרוש את ועדת החקירה האמיתית הנחוצה כאן? ועדת חקירה שתבחן את הסיבות האומללות שאיפשרו את אימוצה של תוכנית ההתנתקות.  הרי זהו ההליך שראוי לבחון בחקירה ממלכתית מעמיקה, ולו בכדי שמדינת ישראל תמנע בעתיד מלאמץ תפיסות כה שגויות והרסניות. ".  נדמה שהדברים אקטואליים היום, יותר מאי פעם.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד