תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שמאל ימין שמאל

הגדל

פרשת גניבת המסמכים מצה"ל הסעירה בשבוע שעבר את השיח הציבורי בישראל. בחרנו השבוע להביא במדור ישעמדה את מאמרה של סגנית יו"ר מועצת יש"ע שרה אליאש:

"פרשת ענת קם ואורי בלאו אינה קשורה למחלוקת הנדושה-ימין-שמאל . יש להניח כי רובו המוחלט של הציבור, שמאל כימין, רואה בשאט נפש ובתיעוב את התופעה של גניבת מסמכים בצה"ל, ואף את המסע המתיפייף והצדקני המתקיים באופן דק וסמוי בכתבות שונות והמיועד לטיהור שמה ולהצגתה של קם כקורבן אידיאולוגי. 

עם זאת קשה להימנע מהרהורים הקשורים לשסע ימין-שמאל, לתקשורת המלבה שסע זה (מחקר באוניב' חיפה למשל-מצא כי התוכנית "ארץ נהדרת" פוגעת   במתנחלים- בשיעור העולה בהרבה על הפגיעה בכל אוכלוסיה אחרת),ולחלקן של מערכת המשפט ואף המערכת הצבאית ביצירת מצג של סכנה מצד הימין האידיאולוגי תוך התעלמות מסכנת השמאל האידיאולוגי ושופרותיו כגון עיתון "הארץ".

נשפכו לא מעט קולמוסים על התואר המכבס-"פעיל שלום" המתאר פורעים המיידים אבנים בחיילי צה"ל במהלך התפרעויות בלתי חוקיות בבילעין למשל. כמה פעילים כאלה נעצרו? כמה נשלחו למעצרים? כמה מהם הורחקו מהגזרה? מדוע לא מפרסמים מדי שבוע כמה חיילים נאלצים להפסיק אימונים על מנת לאבטח את עבודות גדר ההפרדה מפני אותן "הפגנות"? קשה שלא להשוות זאת עם סילוקם מבתיהם לתקופות ארוכות של "פעילי ימין"- המוגדרים תמיד כ"ימין קיצוני".

מערכת המשפט - פרקליטות ושופטים - רדפה נערות בנות 14 והשיתה עליהן מעצרים ממושכים-בגלל התנגדותן בתקופת ההתנתקות-בעוד ענת קם זוכה למעצר בית -מלוטפת ע"י סביבה אוהדת. בחורים שנכונות תרומתם לצבא  אינה מוטלת בספק נרדפו ע"י צה"ל ולא ניתן להם לשרת בחילות קרביים.כל מי ש"סיכן" את בטחון המדינה על הגג בכפר דרום-זכה למסכת משפילה בבואו להתגייס.

המערכת הצליחה לאתר בהצלחה את "אויבי המדינה"  הימניים במסננת צרה- ואילו בכיוון שמאל -תרדמה כללית. איך הצליחה ענת קם - פעילת שמאל - להגיע לתפקיד כל-כך רגיש? לעבור תחקיר שב"כ?  

זה מתאפשר כנראה בגלל שהמערכת התקשורתית והמשפטית- רואה זאבים רק בצד ימין של המפה.זעקות השבר של התקשורת על כל הפרת חוק בימין זוכות לגיבוי משפטי - ואילו על הסכנות של השמאל האידיאולוגי אין שיח. כל הסתה נגד מדינת ישראל- גם מפי מרצים באוניברסיטה החיים על חשבונה-מקודשת באמצעות עקרון חופש הדיבור.

הגיע הזמן לעשות סדר-לקבוע גבולות ברורים יותר להסתה ולפעילות נגד המדינה,ולפקוח עין הרבה יותר גדולה על הסכנות מצד השמאל הקיצוני. יש כזה והוא מסוכן".

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד