תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

יש עמדה – טרור כלכלי

הגדל

ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה השבוע דיון מיוחד בנושא החרם שמנהיגה הרשות הפלשתינית כנגד סחורה מיו"ש  הכולל שריפת מוצרים ע"י ראש ממשלת הרשות סלאם פיאד לעיני המצלמות. הוועדה קיבלה את הצעת היו"ר, ח"כ אופיר אקוניס אשר הציג דרישה מהממשלה לפעול מיידית בשורה של צעדים חד-צדדים כנגד הפלשתינים ובמקביל לפצות מפעלים ותעשיינים שנפגעו מהחרם. משרד החוץ הקים צוות בין משרדי בראשות סגן שר החוץ דני איילון שיגבש הצעות לפתרון הבעיה. "יש לקרוא לילד בשמו" - אמר ח"כ אורי אריאל - "מדובר בטרור כלכלי".

 

חרמות והטלת סנקציות כלכליות על סחורות מיש"ע בחלק ממדינות אירופה, כמו גם החרם שמנהיגה הרשות הפלשתינית כנגד סחורה מיו"ש, שכלל שריפת מוצרים בידי ראש הממשלה הפלשתינית סלאם פיאד לעיני המצלמות, מקומם חלק גדול מהאוכלוסייה הישראלית.

השבוע הגיע הנושא לדיון מיוחד בוועדת הכלכלה שהתקיים לבקשת ח"כ אורי אריאל ושדולת ארץ ישראל בכנסת ביוזמת ראש מועצת יש"ע דני דיין וראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, אשר בשטח מועצתו שלושה אזורי תעשיה גדולים והשתתפו בה גם בעלי מפעלים מאזור התעשייה ברקן שבשומרון.

על אף קיום הדיון בימי הפגרה נרשמה נוכחות גדולה באופן חריג. בין השאר השתתפו בדיון יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אופיר אקוניס(ליכוד), ח"כ אורי אראל (האיחוד הלאומי) אשר ביקש את הדיון, יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין (ליכוד), יו"ר סיעת ש"ס ח"כ אברהם מיכאלי, יו"ר סיעת ישראל ביתנו ח"כ רוברט אילאטוב, ויו"ר האיחוד הלאומי ח"כ יעקב כץ (כצל'ה).

בניגוד לדברי שר התמ"ת בנימין (פואד) בן אליעזר לפיהם אין החלטה רשמית על חרם, הוצג בדיון מסמך רשמי בחתימת שרי הרשות הפלשתינית על החרם ועונשים לתושבי הרשות המפירים אותו.

יו"ר הקואליציה ויו"ר  שדולת ארץ ישראל ח"כ זאב אלקין (ליכוד) אמר כי ברור שהרשות הפלשתינית לא מחפשת את טובת תושביה ופרנסתם. יש לקבל נתונים מנציגי משרדי הממשלה במה הרשות נהנית מההסכמים הכלכליים עם ישראל. הועדה צריכה לדרוש צעדי תגובה מהירים מול הרשות. כמו-כן קרא אלקין לפצות מפעלים בצד הישראלי שנפגעו.

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אמר בדיון: "יש לקרוא לילד בשמו – מדובר בטרור כלכלי, לא פחות. אני קורא לממשלה לנקוט בצעדים תקיפים מול התגרות זו כפי שפועלים כנגד שאר סוגי הטרור המופנים כלפינו, ובמקביל לעודד ביתר שאת רכישת מוצרים כחול-לבן".

יהודה  כהן מנכ"ל מפעל "ליפסקי" הציג מצגת על שריפת המוצרים בידי הרשות וסיפר כי חברות פלשתיניות משחדות את הרשות כדי שיחרימו וישרפו את תוצרת המפעלים הישראליים המתחרים שלהם. "יש לי לקוח שיושב בכלא כי קנה סחורה מיהודים" – סיפר כהן.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין , התייחס למצגת בו כיכבה תמונתו של סלאם פיאד שורף סחורות ישראליות בכפר סלפית שליד אריאל, וכינה אותו "המצית מסלפית". דיין סיפר כי בארצות הברית קיים חוק כנגד חרם על ישראל ושותפות בחרם זה מהווה עבירה פלילית הנושאת בחובה עונש כספי גבוה ועד 5 שנות מאסר. עוד הוסיף דיין כי ארגוני שמאל קיצוני מפרסמים רשימות של מפעלים ישראלים ביו"ש ונותנים רעיונות לפלשתינים.

ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה אמר בדיון: "זו לא בעיה פרטית של מפעל או של מועצה אלא זו פגיעה בכבודה הלאומי של מדינת ישראל. אם מדינת ישראל תראה חולשה הדבר יחזק את החרם והטרור, אם היא תראה עוצמה ומיד הרשות תתקפל ותחזור בה. יש לבטל הכנסת סחורה ערבית במקביל, למנוע אישורי מעבר במחסומים ללא בידוק לסוחרים תושבי הרשות ולשקול להכריז אזור סחר חופשי ללא מע"מ על המפעלים הישראלים שנפגעים מהטרור הכלכלי שמכריזה הרשות הפלשתינית כנגד ישראל".

*ראש עיריית מעלה אדומים בני כשריאל *שטח בפני הועדה את הבעיות הנוצרות לתעשיינים במישור אדומים ודרש שהממשלה תהיה זו שתוביל את המאבק בכל המישורים . חברי הכנסת תקפו בדיון את דברי נציגי משרד החוץ והתמ"ת  וטענו כי הממשלה אינה עושה די ואיננה נוקטת בצעדים משמעותיים לעצירת התופעה.

חברי הועדה קיבלו את לשון הצעתו של היו"ר, ח"כ אופיר אקוניס: "הועדה דורשת מהממשלה לפעול נגד המדיניות להחרמת סחורה ישראלית מיו"ש. מדיניות זו של הרשות הפלשתינית מנוגדת לכל ההסכמים. באם הרשות לא תפסיק את מדיניותה החד צדדית על הממשלה לנקוט בצעדים חד צדדיים נגדיים כנגד הרשות. מיד בתחילת מושב הקיץ תתקיים ישיבת מעקב של הועדה. עוד קוראת הועדה לפצות מפעלים שנפגעו מהחרם".

ובזמן שוועדת הכלכלה של הכנסת קיימה דיון מיוחד בנושא, נפתח במרכז הישראלי של ה-OU  יריד מוצרים לפסח תוצרת יש"ע על מנת לחזק ולתמוך בעסקים ובתושבי האזור.

היריד אשר כלל יצירות יודאיקה, מוצרי טיפוח ומגוון רחב של מוצרים בסיסיים כשרים לפסח: מצות, ייות, שמן זית, עוגות כשרות לפסח, מוצרי בישול ועוד התקיים שבוע לפני החג  ובמסגרתו, המבקרים יכלו לרכוש מוצרים איכותיים ומגוונים - שכולם מתוצרת יישובי יהודה ושומרון.

 ב-OU הסבירו כי מעבר לרצון לחזק את העסקים ביהודה ושומרון, היריד בא כנגד החרמת מוצרים תוצרת יש"ע ברשות הפלסטינית ובמקומות מסוימים בעולם.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד