תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

קרבה או הקרבה

הגדל

רבותי ההיסטוריה חוזרת, ונדמה ששוב לא למדנו ממנה יותר מדי. אחרי אין ספור שיחות מדיניות, מהלכים בזירה הבינלאומית, ניסיונות וקונספציות שנכשלו פעם אחר פעם, שוב יש מי שחושב שפתאום תצוץ הנוסחה שבה יכירו הפלשתינים על זכותו של עם ישראל על ארצו, ויכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית. הפעם אולי כדי לצנן את ההתלהבות לא מדובר על שיחות שלום אלא על שיחות "קירבה".

איזו קירבה יש בינינו לבין מי שעשה את הדוקטורט שלו על הכחשת שואת יהודי אירופה, לבין מי שמאיים במלחמת דת וג'יאהד בשל הכרזה ישראלית על מערת המכפלה וקבר רחל כאתרי מורשת לאומיים, איזו קירבה יכולה להיות בינינו לבין בין מי שחפץ בהשמדתה של מדינת ישראל, לבין מי שמסרב להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית, ובכלל בזכותם של היהודים למדינה ריבונית עצמאית. איזו קירבה תהיה בינינו לבין מי ששורף במו ידיו סחורות ישראליות בטקס חגיגי במרכז סלפית ליד אריאל. שוב מקונן החשש שבמקום קרבה, תהיה זו הקרבה.

 של אינטרסים חיוניים ישראלים – ושוב תמורת כלום.

אולי הפעם הגיע הזמן להציג עמדה שונה. לא גמגום אלא אמירה ברורה. עמידה איתנה על העקרונות הטבעיים הצודקים והמוסריים שלנו. להגיד את האמת בצורה בהירה וישירה.

אנחנו כאן ואנחנו לא מתכוונים לזוז מכאן. זו ארצנו ואלה חבלי אבותינו. חבלי יהודה ושומרון הם הלב. של הארץ ושל האומה הישראלית. קבר רחל ומערת המכפלה, כמו אתרים נוספים ביהודה ושומרון אינם אתרים שצריך להכניס אותם ברגע האחרון לרשימת אתרי המורשת, אלה הם האתרים שצריכים לפתוח ולהוביל את הרשימה. צריך לשוב ולומר לכל המעורבים בתהליך המדיני שדרך הנסיגות כשלה ועל כן בשום מתווה מדיני לא ייעקר ולו יישוב ישראלי אחד.

אך בינתיים מחוות ועוד מחוות מזמינים עוד לחץ אמריקאי ואירופי על ישראל, וכך הולכת ומתחזקת עמדת הפלשתינים שככל שהם עומדים בעקשנותם ובסירובם לשבת לשולחן המשא ומתן כך הם ירוויחו יותר.

על ממשלת ישראל והעומד בראשה לשוב ולהדגיש כי הקפאת הבנייה היא זמנית ולהיערך כבר כעת להמשך הבנייה בתום תקופת עשרת החודשים: להורות לכל מערכות התכנון להכין תוכניות למימוש מיידי עם תום תקופת ההקפאה וכן להצהיר על המקומות ועל הפרויקטים שייבנו.

לצערנו למרות ההצהרות החוזרות והנשנות על "זמניות ההקפאה" ועל ה"מחווה החד-פעמית" נראה, לפי שעה, ששר הביטחון עסוק בשיחות קירבה עם הפלשתינים במקום דווקא עם מרבית הציבור בישראל שבבחירות האחרונות אמר את דברו בעד פיתוח ההתיישבות ביהודה ושומרון, ובדיונים באכיפת הקפאת הבנייה בגיוס פקחים ובהיערכות לקראת הריסה אפשרית של מבנים בהתיישבות.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד