תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שביתת ראשי רשויות

הגדל

ראשי הרשויות ביהודה ושומרון וראשי מועצת יש"ע פתחו השבוע בשביתת שבת במאהל מחאה שהוקם מול בית ראש הממשלה. לפי התוכנית, ראשי הרשויות יעבירו את משרדיהם אל אוהל המחאה, יקיימו במקום קבלת קהל, ישיבות שוטפות ודיוני מליאה.

ביום ראשון הקרוב הרשויות עצמן יהיו מושבתות ליום אחד ולא יספקו שירותים לאזרח ועובדי הרשויות יגיעו להפגין מול משרד ראש הממשלה בעת הגעת השרים לישיבת הממשלה השבועית..

המאהל הוא פלטפורמה לפעילות נרחבת ולהצפת המאבק בהקפאת הבנייה אל סדר היום התקשורתי ואל הויכוח הציבורי ובימים הקרובים יתקיימו במקום שורה של פעילויות הסברה ומחאה נגד ההקפאה, ובהן עצרות ומשמרות מחאה ועמדת הסברה לעוברים ושבים. למאהל צפויים להגיע אישי ציבור להביע תמיכה במאבקנו הצודק והמוסרי ובהם חברי כנסת ופוליטיקאים, ראשי רשויות מכל הארץ, וחברי מרכז הליכוד. במקום תוקם עמדת התרמה להמשך המאבק וכן עמדת הסברה לעוברים ולשבים שתציג לעם ישראל מהי ההקפאה הזו, מה המשמעויות הקשות שלה, ועל מה אנחנו נאבקים.

את מסיבת עיתונאים של ראשי הרשויות ביהודה ושומרון שהתקיימה במאהל פתח יו"ר מועצת יש"ע דני דיין ואמר: "אנחנו ממשיכים בשלב נוסף במאבק, שמטרתו להביא לביטול מוחלט של מדיניות ההקפאה. לא מאפשרים לבנות בית יהודי מפאתי עפולה עד פאתי ערד, מפאתי כפר-סבא ועד נהר הירדן, בעוד הערבים בונים בחופשיות. אנחנו קוראים להביא לביטול התכנית ופועלים בצורה בלתי-אלימה לחלוטין. אנחנו רואים בכך מדיניות לא-לגיטימית. ברור שהמאבק הוא ארוך ומתמשך. שמענו את השרים אומרים שלא התכוונו לסוג כזה של הקפאה, שנוטלת באופן לא דמוקרטי את כל הסמכויות ואת צורת האכיפה של כוחות הביטחון. יכול להיות שבנושא צורת האכיפה, משהו נלמד וברק קיבל את התמונות של המכות, גם כלפי ראשי הרשויות. אנחנו דורשים מהממשלה להשיב לראשי הרשויות את הסמכויות שלהם. זה דבר בלתי נסבל במדינה דמוקרטית"  - אמר יו"ר מועצת יש"ע. דיין הוסיף כי בימים האחרונים נשמעות שוב האמירות, גם מצד ראש הממשלה וגם מצד השר לבטחון-פנים יצחק אהרונוביץ' לפיהן ההקפאה היא זמנית: "אנחנו דורשים שהאמירה הזאת תגובה לאלתר במעשים", הבהיר. "אין שום סיבה שעבודות פיתוח לא ימשיכו, כמו גם עבודות התכנון, שהכל יהיה דרוך ונצור ליום שאחרי ההקפאה".

 

ראש המועצה האזורית דרום הר חברון צביקי בר חי הוסיף כי "לא יכול להיות שיישובים ימשיכו להתנהל בשגרה כשיש תוכנית הקפאה. אנחנו נבחריהם של כ-300 אלף תושבים. מדינת ישראל, בלי חקיקה ובלי ממשלה, פגעה באוכלוסיה של כ-300 אלף תושבים בסמכויותיהם של נבחרים של אותה אוכלוסיה, ואנחנו לא מוכנים לעבור לכך על סדר היום. אנחנו מצפים מראשי רשויות בכל הארץ להצטרף למאבק. היום זה אנחנו, מחר זה אחרים. לפני ארבע שנים היה מהלך קשה של עקירת יישובים וגלות יישובים שלמים מאדמתם, ומה קיבלנו? מדינת חמאס. אם חס וחלילה יתקדמו מהלכי ההקפאה, מה שיקרה מחר בבאר-שבע, בגוש-דן, בחדרה ובעפולה זה שהם יהיו תחת אש של מקלעים ולא טילים. אני מקווה שראש הממשלה והממשלה יתעשתו ויחזירו לראשי הרשויות סמכויות".

 

ראש המועצה האזורית בית אריה-עופרים, אבי נעים, אמר: "בפגישות שלנו בימים האחרונים עם אלוף פיקוד מרכז, אבי מזרחי, ועם השר לבטחון-פנים, יצחק אהרונוביץ', הבהירו לנו כמה אף אחד לא רוצה את התפוח הלוהט הזה. היחיד ששמח ושש אלי קרב זה אהוד ברק, שמיישם אג'נדה פוליטית של המפלגה שלו. תושבי תל-אביב צריכים להיות מודאגים. האיום הוא לא על תושבי יהודה ושומרון, אלא הוא איום על עצם המשך קיומה של מדינת ישראל".

 

ממלא מקום ראש עירית אריאל, פבל פולב, דיבר על הזווית של הפגיעה בעולים החדשים המתגוררים ביישובי יהודה ושומרון. "ההקפאה הזו פוגעת פגיעה ישירה בקליטת העלייה. השקענו משאבים רבים על מנת להביא עולים לארץ והעיר אריאל עשתה זאת בכוח אדיר, ועכשיו הכל נראה לחינם".

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה אמר כי "צו ההקפאה הוא צו גזעני, בלתי רלוונטי, אשר נוגד את כל חוקי היסוד של מדינת ישראל ולכן צריכים להיאבק ולהילחם נגדו. אם היו מוציאים צו כזה כנגד מגזרים אחרים כמו המגזר הערבי או כנגד העובדים הזרים -  כלי התקשורת עצמם היו מובילים את המאבק".

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד