תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עם הממשלה או בלעדיה

הגדל

בסוף השבוע שעבר על פי החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו אותה הצליח להעביר בקבינט ובהוראת צו שר הביטחון אהוד ברק, חתם אלוף פיקוד המרכז על צו הקפאת הבנייה ביישובי יש"ע. על הצו האמור עבדו בתקופה האחרונה פקידים ממשלתיים ויועצים משפטיים על מנת לגבש את הנוסח הסופי שלו. מדובר במסמך דרקוני שמשמעותו אחת – הפסקה מוחלטת של כל התחלת בנייה ביהודה ושומרון. גם מקומות שבהם נתנה הממשלה היתרים לבניה, אם טרם התחילו לצקת יסודות, אזי ההיתר "מוקפא" לתקופה של עשרה חודשים.

את הדברים הבאים כתב בנימין נתניהו בספרו 'מקום תחת השמש': "הדרישה שלא להתיישב בחברון וב-140 ישובים יהודיים ביהודה ובשומרון אינה מתבטאת תמיד בתביעה לפרק את היישובים הקיימים, אלא לפעמים רק בתביעה 'להקפיא' את הבנייה בהם (שום אדם אינו מדבר כמובן על הקפאת הבנייה הערבית). מונח זה נעשה רווח ביותר בימי ממשלת העבודה שעלתה לשלטון ב-1992, והתחייבה להקפיא חלק מן ההתנחלויות. אבל הקפאת הבנייה ביישובים פירושה מניעת חיזוקם וצמיחתם הטבעית, שתדון אותם למוות אטי ובטוח... ההקפאה תמנע בניית בתי חולים, מרפאות, בתי-ספר, חנויות, ספריות ושירותים אזרחיים מכל הסוגים. פירוש הדבר הוא שבנים לא  יוכלו לבנות את בתיהם סמוך להוריהם, ויישובים צעירים הנאבקים על קיומם הכלכלי לא יוכלו להתפתח ולהתבסס. מי ירצה לחיות במקומות מוקפאים שאין להם עתיד? ברור ששום אדם לא ירצה לגור בהם? לפיכך המונח 'הקפאה' הוא מלת צופן נוחה למי שמתכוון בעצם ל'חיסול'".

בהחלטה על ההקפאה תמכו גם שרים וחברי כנסת הנחשבים לנאמני ארץ ישראל, כאלה שהצהירו פעם אחר פעם על מחויבויותיהם לארץ ישראל ולהתיישבות ביהודה ושומרון. הם תירצו זאת בכך שזה "הרע במיעוטו", שזה נעשה מתוך שיקולים טקטיים ואחרי עשרה חודשים הממשלה תחזור לבנות.

גם אם יש מי שחושב שהקפאת הבניה לעשרה חודשים היא פיתרון זמני טקטי, הגיע הזמן שבנושאים החיוניים ביותר לקיומנו ולמהותנו כמדינה ריבונית, נפסיק להתעסק בהתחכמויות טקטיקות ונגיד את האמת שלנו, שעם ישראל בחר בדרך אחרת. בדרך שיודעת ומאמינה שמדינה פלשתינית ביהודה ושומרון היא סכנה קיומית למדינת ישראל, שיש לנו זכות להתיישב בארץ ישראל, ושהקפאת הבנייה בישובים תדון אותם למוות איטי ובטוח, ולכן המונח הקפאה היא מילת צופן נוחה למי שמתכוון בעצם לחיסול. 

 ומעבר לכך, מדובר הרי בהטעייה מכוונת של הציבור הישראלי, משום שאחרי עשרה חודשים של סטטוס קוו של הקפאת בנייה קשה לראות את ממשלת ישראל עומדת בלחץ של הממשל בוושינגטון, האיחוד האירופי ומדינות ערב וממשיכה לבנות – כפי שעד כה היא לא עמדה בלחצים הלא גדולים שהופעלו עליה עד כה.

ההסכם בין ממשלת ישראל, שנבחרה בזכות המצע של חידוש ההתיישבות ביהודה ושומרון לבין בוחריה חשוב יותר מההבנות בין ממשלת ישראל לממשל האמריקאי בנושא המשך הבנייה ביהודה ושומרון.

השבוע התקיימו סדרת דיוני חירום של הנהלת מועצת יש"ע ושל ראשי הרשויות ביהודה ושומרון, ובהן התקבלו מספר החלטות עקרוניות ובהן:

-                    החלטת הממשלה היא החלטה לא לגיטימית, לא  מוסרית, אנטי ציונית ובלתי אנושית ואנו נמשיך בבניית הארץ עם הממשלה או בלעדיה.

-                    ההחלטה פוגעת בזכויות הבסיסיות של למעלה מ 300,000 ישראלים המתגוררים ביהודה ושומרון ומקדמת את הקמתה של מדינה פלשתינאית בלבה של ארץ ישראל אשר מאיימת על עתידה הקיומי של מדינת ישראל.

 

עוד הוחלט כי:

-                    הוקם מטה מאבק פעיל שינחה ויארגן את המאבק בהקפאת הבנייה.

-                    אין כניסה לפקחי ההקפאה של ביבי לתחומי היישובים.

-                    ראשי הרשויות הסירו אחריות מהפיקוח על הבנייה ביישובים כפי שהיה בסמכותם עד כה, לאור הפקעת סמכותם בנתינת היתרים חדשים, וכן הורו למהנדסי המועצות שלא לשתף פעולה עם קציני המינהל האזרחי לגבי צו ההקפאה.

-                    בימים הקרובים יתקיימו כינוסי חירום בכל הרשויות עם ההנהגות המקומיות בהם יוסברו הסכנות, וכן יגובשו צוותי פעולה וגיוס אנשים לפעילות.

-                    בכל יישוב או מועצה יוקם מטה מאבק מקומי נגד הקפאת הבניה והתוכנית להקמתה של מדינה פלשתינאית.

-                    ראשי הרשויות וחברי הנהלת מועצת יש"ע יקיימו מאמצי הסברה ופעילות פוליטית מול ראשי הסיעות, מול השרים ובקרב חברי הכנסת.

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד