תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מאבק ראשי מועצת וראשי הרשויות יצא לדרך

הגדל

לקראת צאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפסגה בניו יורק נפתח השבוע  המאבק נגד הקפאת הבנייה במאהל מחאה של ראשי הרשויות מול משרד ראש הממשלה בירושלים.

המאבק הצליח לחבר ולאחד בין כל ראשי הרשויות – חילונים דתיים וחרדים, ראשי ערים ומועצות אזוריות ומקומיות, בין בגושי ההתיישבות ובין בעומק השטח. כולם התייצבו והעתיקו את עבודתם למאהל המחאה בירושלים.

היום הראשון נפתח בישיבה של ראשי הרשויות, ולאחריה הגיעו למאהל שורה של שרים, חברי כנסת ואישי ציבור.

בצהריים הגיע למקום בני בגין שאמר לראשי המתיישבים: "העמידה שלכם היא חשובה ומחזקת, והעמדות שאתם מציגים הינן חשובות. אי אפשר לבוא ולרמוס ברגל גסה את זכותם של יהודים לשבת בארץ ישראל". בגין הוסיף כי: "הניסיון להטיל על משלת ישראל תנאים מוקדמים למו"מ, קל וחומר תנאים לפתיחת מו"מ ואפילו לפגישה שעל פיהם יש להקפיא לאלתר ולצמיתות כל הנחת לבנה ביהודה ושומרון, הניסיון הזה הושם לאל, והשכל הישר גבר. אי אפשר לכופף את ישראל בטענות מקדמיות הזויות ורחוקות מהמציאות של מניעת בנייה כלשהי ביהודה ושומרון ולפי דרישתם גם בבירתנו ירושלים".

בגין קבע ש"צריך להמשיך כמובן ולהקפיד על כך שהחיים הטבעיים האישים והקהילתיים של היישובים שלנו בכל רחבי שומרון ויהודה יישמרו והיישובים יתחזקו. הממשלה לא תסכים לשינוי ביכולת של היישובים לאורך זמן לקיים פעילות טבעית והתפתחות טבעית ואנחנו יכולים להניח על פי מה שאנחנו יודעים למרות כל המגבלות הידועות שמספר התושבים היהודיים בשומרון וביהודה בסוף השנה הבאה ייגדל לעומת מספרם השנה. היינו רוצים כמובן שהוא ייגדל במספרים גדולים מאוד, ואם הוא ייגדל במספרים גדולים אז בתנאים הנוכחיים גם זו התפתחות שצריך לראות אותה באופן חיובי".

שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין אמר כי "יהודה ושומרון זה לא הבעת הזדהות אלא חלק מהקיום שלי ושל כל מדינת ישראל. שמענו את התחזיות אך בינתיים לא הגיעו לשום הסכמות. ראש הממשלה עמד על שלו". אדלשטיין הדגיש ואמר כי "לא נוכל להסכים למציאות של אי בניה ואי פיתוח של בניה ביהודה ושומרון". לגבי האישור של כארבע מאות יחידות דיור לבנייה לפני כשבועיים אמר שר ההסברה והתפוצות כי "ברור שזו טיפה בים. אמרתי לראש הממשלה שאתה חייב לשחרר חמצן ואני מקווה שזה יהיה סימן ראשוני להמשך הבנייה".  

יו"ר הקואליציה חבר הכנסת זאב אלקין שנשאל על ידי כלי התקשורת האם אין ניגוד עניינים בין תפקידו הרשמי לבין הגעתו למאהל המחאה ענה כי ניגוד העניינים היחיד שיש לו בנושא הקפאת הבניה היא העובדה שהוא מתגורר בקראוון בכפר אלדד ואינו יכול עדיין לבנות את ביתו בשל ההקפאה.

יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט חבר הכנסת דוד רותם (ישראל ביתנו) אמר כי "האוהל הזה מחזק את ראש הממשלה. זה לא אוהל מחאה נגד רה"מ, אלא נגד הקפאת הבנייה. אין קשר בין הבנייה למשא ומתן המדיני. המכשול לשלום הוא הפלשתינים שלא רוצים בשלום". רותם הצהיר כי "הבנייה ביהודה ושומרון תמשך ועם ישראל ימשיך להחזיק ביהודה ושומרון".

במהלך ימי שביתת השבת הגיעו למקום גם חברי סיעת האיחוד הלאומי חברי הכנסת יעקב כץ (כצל'ה), הפרופסור אריה אלדד, וד"ר מיכאל בן ארי, וגם נציג מהקואליציה – חבר הכנסת עתניאל שנלר מ'קדימה'.

במאהל ביקרו גם שמוליק ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת הנגב ויו"ר פורום המועצות האזוריות, האלוף במיל. עוזי דיין, ישראל הראל, הפרשן המדיני של מעריב שלום ירושלמי, וראשי ועד מתיישבי גוש קטיף.

 

ביומה השני של שביתת ראשי הרשויות ומועצת יש"ע הצטרפו למאהל גם עובדי מחלקות המועצה המקומית בית-אל שהקימו במקום אוהל עם שלטים נגד הקפאת הבנייה, והשתתפו בשביתת השבת. בצהריים נועדו יו"ר מועצת יש"ע ונציגי ראשי הרשויות עם יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין, על פי הזמנתו, בלשכתו בירושלים. ריבלין חזר בפגישה על עמדתו בעד פיתוח ההתיישבות ביהודה ושומרון. יו"ר הכנסת שיבח את עמידתו של רה"מ נגד הקפאת הבניה. ריבלין הביע בפגישה את מחויבותו המוחלטת למפעל ההתיישבות ביו"ש. הוא אמר כי את עמדתו נגד הקפאת הבנייה הוא הציג בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים בעצרת הזיכרון הממלכתית לנרצחי פרעות תרפ"ט לפני כשבועיים בחברון, וציין כי הוא עומד איתן מאחורי הדברים.

במקביל הגיעו למאהל חברי סיעת הבית היהודי, שר המדע הפרופסור דניאל הרשקוביץ, יו"ר הסיעה ח"כ זבולון אורלב, וח"כ אורי אורבך.

השר הרשקוביץ אמר במאהל כי "באנו לחזק את אחינו המתיישבים במאבקנו המשותף נגד הקפאת הבניה. מניעת הגידול הטבעי בהתיישבות אינה עניין פוליטי אלא נושא מוסרי, ואם היא תובא להצבעה בממשלה כמובן שאתנגד לה. ההתפתחות ביישובי יו"ש צריכה להמשך". יו"ר הסיעה ח"כ אורלב הזכיר כי הסיעה החליטה להתנגד פה אחד להקפאת הבניה. "ניתן לכך את הביטוי המתאים בכנסת. אנו קוראים ליתר סיעות הקואליציה להתכנס ולקבל החלטות דומות. אנו מקווים שראש הממשלה יעמוד בלחצים ויזכור מי הציבור שבחר בו".

אחריהם הצטרפו לראשי הרשויות נציגות של חברי כנסת מהליכוד – יריב לוין וציפי חוטובלי.

חבר הכנסת יריב לוין אמר לראשי המתנחלים: "היה טוב יותר אם היינו נפגשים בבתים בנויים ולא באוהלי מחאה. במבחן התוצאה הסופי אי אפשר להקפיא את החיים ואי אפשר להקפיא את זכותנו על ארץ ישראל. אבל יחד עם זאת, אנחנו מצווים למאבק עיקש כדי לדאוג שהגזרות שנוחתות עלינו תעבורנה כמה שיותר מהר. אני חושב שאנחנו צריכים לנהל מאבק ממוקד לא רק על הבנייה אלא גם על הכשרת הקיים, שגם זו סוגיה קשה ומעיקה ואפשר לפתור אותה במסגרת כל התביעות, ובתחילת מושב החורף נראה תחילת תנועה לכיוונים שאנו מצפים עליהם. בכוחות משותפים נעשה הרבה יותר".

חברת הכנסת ציפי חוטובלי אמרה באוהל כי המאבק נגד הקפאת הבנייה הוא נושא לאומי: "לא מדובר במאבק של כמה ראשי רשויות, אלא זהו סיפור לאומי. זו לא בקשה לבנות עוד מספר בתים זו שאלה עקרונית האם לעם ישראל יש זכות לגור ולבנות בכל חלקי ארץ ישראל או לא.

רה"מ משדר מסרים שאומרים לא להקפיא את הבניה. אני מצפה מראש הממשלה לשמור על העקרונות שבשמם הוא נבחר, בגלל זה הציבור בחר בליכוד ולא בקדימה, מקווה שיבנה בכל רחבי יהודה ושומרון גם בערים וגם ביישובים, גם בגושים וגם בעומק השטח, ושבשובו לישראל יודיע ראש הממשלה שגזירת הקפאת הבניה סרה מהעולם ואפשר לבנות".

 

זמן קצר לפני תחילתה של הפסגה המשולשת בניו-יורק התייצבו במאהל המחאה שלושה משרי הממשלה: המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, שר התקשורת משה כחלון, והשר לתשתיות לאומיות, ד"ר עוזי לנדאו.

שר התקשורת כחלון אמר במאהל: "הגעתי לכאן לחזק את ראשי הרשויות ביהודה ושומרון ואני כמובן מזדהה עם המאבק שלהם. אני חושב שצריכים לחזק את ראש הממשלה בשמירת האינטרסים של מדינת ישראל. הוא עושה את זה מצוין, ואני כאן כדי לחזק אותו, והאינטרסים של מדינת ישראל הם גם המשך הבנייה ביהודה ושומרון".

 

המשנה לראש הממשלה סילבן שלום הצהיר כי: "ישראל תמיד שואפת לשלום אך לא תסכים ששלום יהיה מותנה בתנאים מוקדמים שאיננו יכולים לקבל. מפעל ההתיישבות הוקם על ידי הליכוד. ועלינו לחזק אותו. ההתיישבות היא לא מכשול לשלום. אנחנו רואים בשלום ערך עליון. לגבי נושא ההתיישבות יש קונצנזוס רחב. ישראל לעולם לא תסכים ששלום יהיה מותנה בתנאים מוקדמים. נמשיך לפתח את ההתיישבות בכל חלקי ישראל – בנגב, בגליל וביהודה ושומרון".

 

 

השר עוזי לנדאו הביע תמיכה בדברי השר שלום והוסיף כי  אי אפשר לקבל הקפאה של החיים ביהודה ושומרון ואנו מחזקים את ידי ראש הממשלה שפועל לשמור על כך: "ב-16 השנים האחרונות סבלנו ממחלה ממארת של אוסלו. זו הגרורה של הבריחה מלבנון, הגרורה של מפת הדרכים וגרורת ההתנתקות. הגיע הזמן להתחיל לדבר על זכותנו, על צדק היסטורי וזכויות אדם, וזה שאנחנו יכולים לגור בכל חבלי ארץ ולבנות בהקדם בגושי ההתנחלויות. אי אפשר לקבל הקפאה. צריך להמשיך באורח חיים רגיל ונורמלי בכל חלקי הארץ"

 

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין סיכם ואמר: "אנחנו נמצאים כאן בעד מדינת ישראל בעד ארץ ישראל, כדי שהממשלה תוכל למלא את חלקה בבנייתה של הארץ.  עמלנו קשה, ולא לבד, שתקום הממשלה הזו, ויש לה התחייבות לבוחר הישראלי. ההתחייבות הייתה ברורה וחדה - חידוש ופיתוח מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון. לצערי אנחנו נמצאים בהקפאה מוחלטת, פרט ל-450 יחידות שרובן הן חידוש ואישור של ממשלה קודמת. המדיניות הזו חייבת להשתנות. אסור שזה יהיה תלוי בעמדתו של אבו מאזן. אני מקווה שמהפסגה בניו יורק תצמח תובנה: לא לוויתור ומחוות כאשר אין מחווה מהצד השני; וחזרה למסלול הנכון - וזה פיתוח התיישבות".

 

המאהל זכה לתהודה תקשורתית רבה בארץ ובעולם, ולסיקור באמצעי התקשורת המובילים.

בקרב פורום ראשי הרשויות ומועצת יש"ע הביעו סיפוק מההצלחה ומההד הציבורי שעורר המאהל ומהגעתם ותמיכתם של שרים בכירים בממשלה, וחברי סיעות בית המחוקקים. הם ציינו כי מדובר בירית הפתיחה של המאבק נגד הקפאת הבנייה והביעו תקווה שעם חזרתו של ראש הממשלה נתניהו מניו-יורק, לאחר שיבין שככל שהיה נכון לויתורים כך הצד השני הקשיח את עמדותיו – ישוב ראש הממשלה וימלא אחר רצון הבוחר הישראלי והמחנה הלאומי – ויסיר את הקפאת הבנייה המעשית הקיימת מזה זמן רב מעל יישובי יהודה ושומרון.

בימים הקרובים יקיימו במועצת יש"ע ובקרב ראשי הרשויות הערכת מצב, ועל פיה יוחלט על הצעדים הבאים במאבק נגד הקפאת הבניה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד