תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

"מגדלים פורחים באוויר"

הגדל

ה"האישורים החדשים" לבנייה ביהודה ושומרון שעליהם חתם כביכול שר הביטחון הם בבחינת לעג לרש במקרה הרע, ואחיזת עיניים במקרה הרע עוד יותר.

את מרבית המקומות כבר אישר קודמו של נתניהו בתפקיד, זוכרים? אהוד אולמרט, נכון. למען האמת גם במשכיות, גם באגן האיילות בגבעת זאב, ואפילו במעלה אדומים, כבר אישרו את הפרויקטים בעבר, בחלקם אפילו כבר החלו העבודות, והשבוע אישר אותם שוב שר הביטחון והציג זאת כביכול כאישורים חדשים, כמחווה קטנה לפני חודשים ארוכים של הקפאת מוחלטת. הישראבלוף בהתגלמותו.

חבר הכנסת הפרופסור אריה אלדד, הגדיר את האישורים הללו כ"סעודה אחרונה של הנידון למוות", חבל רק שאפילו בסעודה הזו, לא מגישים אוכל אלא אוויר. במקום לאשר לבנות בנין דירות באריאל, במעלה אדומים בבית"ר עילית או במודיעין עילית, אישרו השבוע ראש הממשלה ושר הביטחון מגדלים פורחים באוויר. בפועל מדובר רק על השלמה של אישורים ומסמכים שניתנו בעבר, ובשורה התחתונה – לא אושר ולו בית אחד חדש, חוזה חדש או מכרז חדש לבנייה ביש"ע.

מנסים להציג כהישג שתימשך בנייתם של הבתים שכבר בבניה. אין כאן שום הישג. כולם יודעים שאין דרך חוקית להפסיק בניית בית שכבר החלה, עם כל האישורים הנדרשים. היום אין ביש"ע שום בניה ממשלתית, הכל פרטי. לא ניתן לעצור את זה.

הנזק של ההקפאה גדול עשרות מונים מן הרווח שבאישורי הבניה המדוברים. אסור להתפתות; אסור להפסיק ולו לרגע אחד להילחם נגד ההקפאה המתוכננת.

גם אם בערים כמו מעלה אדומים או מודיעין עילית, ערים עם קרוב ל-40,000 תושבים בכל אחת, אכן ייבנו 80-90 יחידות דיור בכל עיר כפי שאישר שר הביטחון, עלינו לשים זאת בפרופורציות הנכונות: מדובר על בסך הכל שלושה בנייני דירות! ובחשבון עוד יותר פשוט – כשר הביטחון מאשר כ - 300 יחידות דיור למתיישבים ביהודה ושומרון שמספרם עומד על למעלה  מ 300,000 ישראלים, מדובר על פיתרון לפחות מחצי אחוז מתוכם. מיותר לומר שמדובר בטיפה בים.  צריך מאות יחידות דיור בכל אחת מהערים הגדולות ומהרשויות, לא מאות בכל מפעל ההתיישבות ביו"ש שמשתרע מפאתי עפולה עד פאתי ערד.  במרבית יישובי יו"ש לא יאשרו כלום, ונהיה במצב של  הקפאה מוחלטת שבאה כהמשך להקפאת אולמרט ולהקפאת נתניהו עד כה.

בסוף, בשורה התחתונה אחרי שתיגמר תרועת הפסטיבלים של אותן יחידות דיור בודדות שבמילא כבר אושרו בעבר, כל מה שיישאר וייזכר זו הקפאת הבניה – כמעשה ידיה של ממשלת המחנה הלאומי.

גם אם בכחמישה יישובים ימשיכו הדחפורים והמנופים עוד זמן קצר לעבוד, הרי שסביב כ - 130 יישובים אחרים תהיה טבעת חנק מוחלטת. וזהו תקדים מסוכן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נבחר על קולות המחנה הלאומי. 65 חברי כנסת השיג גוש הימין בבחירות האחרונות, נתון המעיד כאלף עדים על רצון הבוחר הישראלי, ועל ההכרעה הדמוקרטית – לטובת המחנה הלאומי ויעדיו – ובהם חיזוק פיתוח וביסוס מפעל ההתיישבות הציוני-חלוצי ביהודה ושומרון. הוא נבחר להביא שינוי מול מצע השמאל ומפלגת קדימה. אך כאשר הליכוד בשלטון והמדיניות המבוצעת היא מדיניות מפלגת העבודה, וכאשר נתניהו ראש הממשלה, אך הוא מתהדר במתן אישורים פעם נוספת למה שכבר אושר בתקופת אולמרט – אנחנו בבעיה.

מבט על אריאלהדיבורים על זמניות ההקפאה הם אחיזת עיניים. מה יהיה שונה בעוד שנה מהמצב היום? אם היום אנחנו לא מצליחים לעמוד מול האמריקאים, מדוע מישהו חושב שבעוד שנה נצליח לצאת מזה? הרי אם נתקפל בנושא הקפאת הבניה בעוד שנה נהיה עמוק בתוך המו"מ על נסיגה מיו"ש וחלוקת ירושלים.

להקפאה יש משמעות מדינית עצומה, לא פחות מן הקטסטרופה ההתיישבותית. הקפאת הבניה במעלה אדומים, גוש עציון, אריאל, ביתר, מה שמכונה "גושי ההתיישבות" שמה אותם בצורה ברורה על שולחן המשא ומתן. מדוע תקפיא מדינה את הבניה באזורים שלא נתונים למו"מ? אין דבר שמאותת לערבים שאפשר להחזיר אותנו לגבולות '67 יותר מן ההקפאה הזאת.                                                                    

 ולכך מצטרף הנזק החינוכי-ערכי. נתניהו דיבר בשבוע שעבר בפתיחת שנת הלימודים בפני תלמידים על הצורך לחזק את האחיזה שלנו על ארצנו. אבל חינוך מתחיל בדוגמא אישית. בינתיים הוא נותן דוגמא הפוכה.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד