תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שרים בכירים בממשלה בסיור בשומרון: אין דבר כזה "מאחזים בלתי חוקיים"

הגדל

קבוצה של ארבעה שרי ממשלה בכירים הגיעה השבוע לסיור חיזוק ולימוד ביישובים ובנקודות התיישבות המכונות 'מאחזים' כאורחי המועצה האזורית שומרון על מנת לעמוד מקרוב על האתגרים העומדים בפני ההתיישבות.

הארבעה ובהם השר לעניינים אסטרטגיים והמשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון, שר הפנים ויו"ר ש"ס אלי ישי, שר המדע והטכנולוגיה ויו"ר 'הבית היהודי' פרופסור דניאל הרשקוביץ, ושר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין החלו את ביקורם ביישוב ברוכין. הם קיבלו סקירה מיו"ר המזכירות תמיר בן שלומי שהסביר לשרים כי קיימת החלטת ממשלה על הקמת המקום, אישור עליה לקרקע על-ידי משרד הביטחון, בניית בתי קבע של משרד השיכון, אך בשל חסרונה חתימה אחרונה של שר הביטחון על התוכנית בנין עיר (תב"ע) של היישוב – הוא מוגדר בדו"ח טליה ששון כלא חוקי.

השרים שמעו סקירה מראש המועצה האזורית גרשון מסיקה וממזכ"ל אמנה זאב חבר (זמביש). זמביש אמר לשרים כי "עד לפני ארבע שנים חיינו פה, ובשנים האחרונות יישוב שאין לו אישור בתוקף - חייו אינם חיים". הוא תקף את התנהלות הפרקליטות בבג"ץ ואמר כי "בחודשים האחרונים התשובה היא שבכל מקרה של בנייה בלתי-חוקית בכל המקומות, גם אלה שחסרה בהם תב"ע, דינם של הבתים להיהרס". "היום בג"ץ אומר שצריכים לקבוע מועדים לפינוי. אם המדינה לא תשנה את תשובתה לבג"ץ, יישובים רבים שאין בהם תב"ע בתוקף, דינם יהיה להיהרס. לכן צריך להתערב, ולשנות את הדבר הזה, שנמצא במסלול העקום הזה כבר הרבה זמן" – הסביר זמביש.

השר יעלון הבהיר מצדו כי שוחח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, על עניין תשובות המדינה לבג"ץ על עתירות של ארגוני השמאל. "שר הביטחון התחייב להציג מדיניות אחרת בתשובה לעתירות" אמר יעלון.

ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה קבל על כך ש"גורמי שמאל קיצוני הסיטו בשנים האחרונות את הדיון מסוגייה פוליטית למשפטית". לטענתו, "הם אינם יכולים לנצח בבחירות, ולכן הם משתמשים בהמצאות משפטיות שאינן תקפות. זה ממש מצב של סדום".

 

לאחר מכן המשיכה הפמלייה לרחלים שגם על הקמתה יש החלטת ממשלה וחסרה חתימה אחרונה על התב"ע, ולנופי נחמיה שהוקמה באישור שר הביטחון דאז בנימין בן-אליעזר ושקידום התב"ע נעצר מסיבות פוליטיות.

 

משם נסעו השרים לביקור בהריסות היישוב חומש – ביקור ראשון של שרי ממשלה מאז נהרס היישוב במסגרת תוכנית ההתנתקות לפני ארבע שנים. השר בוגי יעלון בעבר רמטכ"ל ולפני כן אלוף פיקוד המרכז העביר למשתתפים סקירה ביטחונית בתצפית מחומש לעבר השפלה.

במהלך הסקירה אמר יעלון כי "ההתנתקות נתנה רוח גבית לאיסלאם הג'יהאדי. נסיגות מחזקות את הג'יהאדיסטים והטרור. גם הפתח לא ויתר על תורת השלבים. במקום הזה מבינים את המושג 'גב ההר'. אם מדברים על ביטחון אז אפשר להיזכר בתוכנית אלון וגם באמירות של רבין, גם אחרי אוסלו. השליטה בגב ההר מאפשרת למעשה את ההגנה האמיתית על מדינת ישראל וכל אלו שמזכירים שירי טילים יותר חשוב ממקומות ושטח אני מזכיר את נושא ירי הצלפים מבית ג'אלה לגילה, את הקסאמים והקטיושות. אין ספק שמבחינה ביטחונית ואסטרטגית - לשטח יש משמעות גם בעידן טילים". המשנה לראש הממשלה סיכם ואמר כי "על ממשלת ישראל לשקול לשוב לחומש".

השרים ביקרו בביתה של לימור סון-הרמלך בחומש וצעדו ברחוב היישוב יחד עם תלמידי ישיבת חומש, עם מגורשי חומש ושא-נור ופעילי 'חומש תחילה'.

השר הרשקוביץ אמר במקום כי : "זו הייתה איוולת לעקור את חומש ואת גוש קטיף ולפעמים אבן שטיפש זרק לבור - מאה חכמים לא יוכלו להוציא. דווקא בחומש אנו למדים שיש לקבל החלטות ממשלה וכנסת גם אם הן כואבות ולאפשר ליישובים שבהם ביקרנו להתבסס בהתאם להחלטות ממשלה קודמות".

 השר אדלשטיין הוסיף שהטעות שנעשתה בחומש יכולה לבוא לידי תיקון:

"הדרך למתן תקווה לאחר הטעות של ההתנתקות, היא בהקמת חומש מחדש מתוך הבנה שהטעות שנעשתה יכולה לבוא לידי תיקון.  לאחר שנעבור את המכשול הראשון, מבחינת הסברה בעולם על עצירת הבנייה נתפנה לטפל בחזרה לחומש".

השרים המשיכו וביקרו בחוות גלעד שהוקמה באישור ראש הממשלה שרון על אדמות פרטיות שאותן רכש משה זר, במועצה המקומית קדומים שם נפגשו עם ראש המועצה חננאל דורני, וקיימו סיור רכוב ברמת גלעד בליווי ראש המועצה המקומית קרני שומרון הרצל בן ארי.

את הסיור חתמו השרים בחוות יאיר ב'צריף של תמרי' וקיבלו סקירה מתושב המקום עו"ד דורון ניר-צבי.

השר לעניינים אסטרטגיים משה יעלון סיכם ואמר כי יש לעקור את השימוש במינוח "מאחז בלתי חוקי": "הביטוי 'מאחז בלתי חוקי' - הוא בעצמו בלתי חוקי. כל המאחזים הוקמו ברשות ורק הליכי התכנון לא הושלמו" – אמר יעלון. השר אלי ישי הצטרף לדבריו ואמר "לא נכון לומר שאנחנו מסיירים במאחזים בלתי חוקיים. אנחנו מסיירים ביישובים חוקיים, שאושרו על ידי ממשלות ישראל, מהתקופה של יצחק רבין ועד לפני כמה שנים"

השניים קראו להקים ועדת שרים לענייני התיישבות שתבחן את כל נושא הקפאת הבנייה והמאחזים ביהודה ושומרון.

מנכ"ל מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, הביע תקווה שביקורם של השרים יסמן תפנית ביחס הממשלה להתיישבות ביהודה ושומרון: "סיור בהרכב של ארבעה שרים ביהודה ושומרון לא היה מעולם", הבהיר.

המועצה האזורית שומרון קיימה את הסיור המיוחד במסגרת מבצע הסיורים בשומרון של שרים, ח"כים, עיתונאים וגורמי השפעה, הנערך ע"י היחידה האסטרטגית במועצה האזורית שומרון בשיתוף ועד מתיישבי השומרון כדי לשנות את מדיניות הממשלה בנוגע לעצירה מוחלטת של הבנייה בישובים ובנוגע לתוכנית פינוי ה"מאחזים".

לסיור נילוו פנחס ולרשטיין - מנכ"ל מועצת יש"ע,  בני קצובר, יו"ר ועד מתיישבי השומרון, ואורית סטרוק יו"ר ארגון זכויות האדם ביש"ע.

האירוע זכה לסיקור תקשורתי נרחב בכל כלי התקשורת בארץ ובעולם, ולהדים ציבורים במערכת הפוליטית והמדינית בישראל

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד