תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ישוב מאושר

הגדל

החלטת בג"ץ השבוע נגד מתיישבי גבעת היובל וחרשה היא תוצאה של התנהלות קלוקלת  של ממשלת ישראל המועלת בתפקידה ובחובתה כלפי המתיישבים. על הממשלה שבחרה בעבר שלא להשלים את הליכי אישורם של היישובים הללו, כמו רבים אחרים ביהודה ושומרון, להשלים לאלתר את כל הליכי התיכנון והבנייה ובכך לפתור את הסוגייה במקום שוב ושוב להיות מוקעים אל הקלון על-ידי שופטי בג"ץ באמצעות פרובוקציות משפטיות של ארגון שלום עכשיו.

 

עתירת ארגון השמאל הקיצוני "שלום עכשיו" לבג"ץ נגד מבנים בשכונת גבעת היובל בעלי, ובחרשה הסמוכה לטלמון, נדונה השבוע בפני שופטי בית המשפט העליון.

ההרכב מתח ביקורת על המדינה על שלא פעלה כדי להרוס את אותם בתים. השופטים שבתחילה רצו לתת צו מוחלט הקציבו לבסוף למדינה ארבעה חודשים שבתוכם היא תצטרך להציג את תוצאות השימוע שתערוך למתיישבים ולהביא "הוכחות בשטח" לפעילותה, או במילים אחרות – מראות של דחפורים מחריבים בתי קבע ביישובים פורחים ועקירת משפחות מבתיהם במקומות אלו.

אפשר לתקוף את התנהלות "שלום עכשיו" על יצירת הפרובוקציות המשפטיות והניסיון הנואל לכפות על הציבור בישראל ועל הרשויות מהלכים מדיניים כאלו ואחרים בניגוד להכרעת הבוחר בבחירות האחרונות, ובצורה אנטי דמוקרטית, תוך שהם משתמשים במערכת בתי המשפט בישראל כדי למלא את זממם, ושמים למשל ולשנינה את ערך "שלטון החוק".

אך מנגד, מה לנו כי נלין על גוף המקבל כספים ממשלות זרות, חלקן עוינות את מדינת ישראל, במטרה לפגוע בצורה חתרנית באינטרסים החיוניים של מדינת ישראל ובהם מפעל התיישבות החלוצי ביהודה ושומרון.

ניתן וצריך אולי לבוא בטענות אל שופטי בג"ץ כיצד לא רעדה ידם כאשר חתמו על החלטה שמשמעותה השלכתם של  אלמנתו של רב סרן רועי קליין הי"ד, בעל עיטור העוז, שמסר את נפשו במלחמה האחרונה, וילדיהם מביתם שבשכונת היובל, לצד קצינים בכירים בצה"ל המתגוררים במקום, אך רואים את חייליהם הרבה יותר מאשר רואים את משפחותיהם, קצינים שנעדרים ימים ארוכים מבתיהם למען הגנת העם והארץ, אותם בתים העומדים תחת איום הריסה בהוראת שופטי בית הדין הגבוה לצדק.

אבל עיקר הטענות צריך להיות מופנה כלפי ממשלת ישראל.

גם גבעת היובל בעלי וגם חרשה, כמו רוב יישובי יש"ע, הוקמו ע"י ממשלות ישראל, על אדמות מדינה, ומתגוררים בהם חלוצים שהתיישבו שם בשליחות המדינה. לצערנו מטעמים פוליטיים הממשלה בחרה שלא להשלים את הליכי אישורם, דבר שגרר את ביקורת שופטי בג"ץ והחלטתם.

ממשלה חדשה נבחרה לאחרונה. הנהגה אחרת יושבת כיום בירושלים. ממשלה שנבחרה בזכות קולות מצביעי המחנה הלאומי, שאמרו את דברם בצורה מכרעת בבחירות האחרונות – בעד חידוש פיתוח ההתיישבות ביהודה ושומרון.

הגיע הזמן לשים להתעמרות הזו סוף. אנו קוראים לממשלה להשלים לאלתר את הליכי התיכנון והאישור בגבעת היובל ובחרשה, כך לנהוג במקומות נוספים הניצבים מול אותה הבעיה, ובכך לפתור את הסוגייה אחת ולתמיד.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד