תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בזכות ולא בחסד

נתניהו נוטע עץ בשילה (הגדל)

על ראש ממשלת ישראל להציג בפני ארצות הברית ובפני העולם בנאומו בשבוע הקרוב את זכותו של העם היהודי על ארץ ישראל מתוקף הזכות ההיסטורית, הצודקת, והמוסרית, ללא הבדל וחלוקה בין חבלי ארץ כאלו ואחרים.

ביום חמישי האחרון נשא נשיא ארצות הברית ברק אובאמה את נאומו מקהיר, נאום ששודר ונצפה על ידי מיליוני אנשים בעולם כולו. בנאומו, בחר המנהיג האמריקני להתייחס למפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון וקרא להמשיך ואף להחמיר את מדיניות הקפאת הבנייה ביישובים. נאום זה הוא נדבך נוסף במכבש הלחצים שמפעיל הממשל האמריקני של אובאמה על ממשלת נתניהו, במטרה לגרום לה לסטות מרצון הבוחר, ובמקום לשוב למדיניות של חידוש תנופת הפיתוח והבנייה בהתיישבות ביהודה ושומרון, להביא אותה לעקירת נקודות היאחזות במאחזים, להקפאת בנייה מוחלטת וגירוש שקט של צעירים מיו"ש, ולבסוף להקמת מדינת טרור פלשתינית במרכז הארץ, שמשמעותה – גירוש של עשרות אלפי ישראלים מבתיהם והכנסת ערי גוש דן לטווח טילי ארגוני המחבלים. בעקבות נאום אובאמה הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יישא נאום מדיני משלו, ביום ראשון הקרוב, באוניברסיטת בר-אילן.

אנו מקווים שראש הממשלה ימשיך בעמידתו האיתנה מול הלחצים מבית ומחוץ, וגם בנאום שלו יישא דברים שיש בהם גאווה לאומית ועמידה זקופה, לשמירה על האינטרסים החיוניים למדינת ישראל, על ריבונותה, על עצמאותה ועל כיבוד ההליך הדמוקרטי ורצון הבוחר - מתוך כבוד והערכה לידידים מארצות הברית – חרף חילוקי הדעות בין הממשלים. 

אנו סבורים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שבשנים האחרונות, ובייחוד במערכת הבחירות האחרונה, חזר ושוב ושוב על הסכנות האורבות לפתחנו כתוצאה מהקמת מדינה פלשתינאית ביהודה ושומרון, יחדד זאת גם בנאומו וישלול בצורה מוחלטת את הקמתה. לצערנו מדינת ישראל ערכה בעבר ניסיון דומה שנכשל, בחבל עזה, בו גירשה מבתיהם קרוב לעשרת אלפים ישראלים, והותירה את השטח להשתלטות חמאס, לחדירת גורמי ג'יהאד מאיראן ומסוריה ולחשיפת מאות אלפים בדרום לאיומי טילי הקסאם והגראד. הפעם תהיה זו יישות ריבונית טרוריסטית שתחלוש מגבעות השומרון על קו החוף, על ערי גוש דן, ועל המטוסים הממריאים ונוחתים בנתב"ג. אבל המחלוקת היא לא רק נקודתית, ביטחונית או אסטרטגית. מדובר כאן על הזכות להתיישב בשילה בשם אותה הזכות שהוקמה תל-אביב, ועל הזכות להמשיך ולבנות בקרית ארבע, בשם אותה הזכות של המשך הבניה בנס ציונה וברחובות. אובאמה אמר בנאומו כי "ארצות הברית אינה מכירה בלגיטימיות של ההתנחלות הישראלית הנמשכת. הגיעה העת להפסיק את ההתנחלות הזאת". שר הביטחון לשעבר משה ארנס כתב על כך השבוע במאמר בעיתון 'הארץ' כי זו טעות:

"אין שום דבר לא לגיטימי בהתנחלויות יהודיות ביהודה ובשומרון. זכותם של יהודים להתיישב בארץ ישראל, ולא רק בצד אחד של הקו הירוק, מבוססת לא רק על התנ"ך ועל ההיסטוריה של העם היהודי. היא קיבלה גם הכרה בינלאומית במנדט של חבר הלאומים על ארץ ישראל, וזכתה לאישורה של ארצות הברית באמנה האנגלו-אמריקאית מ-1924 בנוגע לאותו מנדט. הכרה בינלאומית זו, והאישור האמריקני שבא בעקבותיה, מעולם לא בוטלו. הקביעה שאזורים מסוימים בארץ ישראל צריכים להיות סגורים לנוכחות יהודית, עומדת בסתירה לזכויות אלו ולערכים המקובלים בכל החברות המערביות".

ארנס המשיך וקבע במאמרו כי: "בנושא זה על ממשלת ישראל להפגין עמדה ברורה. השאלה אינה היקף הבנייה הנדרש עקב ריבוי טבעי של האוכלוסייה בהתנחלויות. מדובר בעיקרון, שלפיו ליהודים יש זכות לחיות בארץ ישראל, ללא קשר לתוואי הגבולות שישורטטו בסופו של דבר".

על בנימין נתניהו לזכור כי הוא נבחר על סמך מצע מפלגת הליכוד שבראשו עומד, ועל סמך קולות מצביעי גוש הימין שהעניק לו את כס ראש הממשלה. עליו למלא את רצון הבוחר ולבנות בכל מרחבי יהודה ושומרון, ולא להסתפק רק בבנייה בגושי ההתיישבות. "גושים" אלו הם יצירה של אנשי "קדימה" ובראשם אריאל שרון ושליחו דב וייסגלס. בנייה בגושי ההתיישבות זו מדיניותה של ציפי לבני ומפלגת 'קדימה' שכאמור יושבת כיום באופוזיציה, ואם הליכוד, ויתר סיעות הקואליציה, יאמצו מדיניות זו לשם מה נבחרו? תהיה זו התכחשות לרצון הבוחר ולקביעת המדיניות במסגרת ההליך הדמוקרטי.

ממשלת ישראל והעומד בראשה מצהירים מדי יום לתקשורת על חשיבות הבנייה ביהודה ושומרון, ומביעים דאגה למצוקות הציבור והדיור ביישובי יש"ע אך בפועל עלינו לזכור כי ממשלה זו מאז בחירתה עוד טרם אישרה ולו בניית בית אחד ביישובי יש"ע, עוד לא סללה קילומטר אחד של כביש ביהודה ושומרון, עדיין לא נטעה עץ באחד מנקודות ההיאחזות. ולמרות זאת היא מחממת את מנועי הבולדוזרים נגד המאחזים, ומתחילה לגמגם לעיתים כשמדברים על הקפאת בנייה ואפילו על שתי מדינות לשתי עמים.

אנו מלאי תקווה שראש הממשלה יגיד בנאומו דברים ברורים וחדים, ולא יפזר עמימות או ערפל סביב כוונותיו המדיניות. יכול להיות שהתקשורת תתקוף, ייתכן וגופי שמאל יביעו התנגדות ויאשימו את נתניהו ב"טרפוד כל ניסיון להסדר מדיני" אולי האמריקנים ינסו להגביר את הלחץ. אך מתחת לפני השטח התוצאה תהיה אחרת. בממשל האמריקני יעריכו זאת יותר. יעריכו שמולם נמצא מנהיג אמיתי עם תפיסת עולם מוצקה, עם עקרונות, ועם ונכונות ונחישות לשמור עליהם – למען מדינת ישראל.  

ברק אובאמה אמר לאחרונה כי "למרות שאנחנו ידידים, בעבר לא היינו כנים זה עם זה, הגיע הזמן להגיד אמת". הוא צודק, ראש הממשלה. הגיע הזמן להגיד אמת. את האמת שלנו. ההיסטורית. הצודקת, המוסרית.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד