תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כשהכל אסור-הכל מותר

הגדל

לקראת נסיעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לוושינגטון בימים הקרובים ופגישתו עם הממשל האמריקני ועם ברק אובאמה, כינסה השבוע מועצת יש"ע מסיבת עיתונאים ובו חשפה נתונים קשים על משמעות הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון, בניגוד להצהרות ארגוני השמאל הקיצוניים ולמכבש הלחצים האדיר המופעל על הממשלה החדשה בישראל בנושא ההתיישבות ביש"ע.

בחרנו השבוע להביא מתוך דברים שנאמרו במסיבת העיתונאים:

ראש מועצת יש"ע, דני דיין:  "ראש הממשלה נוסע בשבוע הבא לוושניגטון לפגישה עם הנשיא אובאמה, פגישה שנבנו מסביבה התרחשויות ותכונה רבה. וללא שום ספק זה לא סתם תוכנית אקראית, אלא לפי מיטב הבנתנו יש כאן מהלך מתוכנן ומתוזמר על-ידי גורמים מבית ומחוץ שמנסים להביא את ראש הממשלה נתניהו לשוקת המורעלת של המדינה הפלשתינאית בניגוד גמור להכרעת הבוחר הישראלי רק לפני חודשים ספורים.

המהלך הזה נעשה בשיטת הטוב הרע והמכוער: הטוב- רמיזות על פרס נובל,  ופיתויים כאלו ואחרים. הרע- איומים והדלפות מצד גורמים בממשל האמריקאי. ויצירת קשר בין יצהר לאיראן, המתעלם מהעובדה שמניעת התגרענותה של איראן זה אינטרס של הממשל האמריקאי. ויש גם את המכוער- מסע של גורמים ישראלים שמשמשים כ"להקת מעודדות" של הממשל האמריקאי שמטרתם ללחוץ ולכפוף את ישראל ולהפר את עצמאות מדינת ישראל והכרעת הבוחר. המאמץ הזה נעשה גם על ידי סילוף העובדות, על ידי שמרפדים את דרכו של נתניהו לוושינגטון בשדה מוקשים של עובדות מסולפות – בעיקר על נתונים של בניה ביישובי יו"ש שמנוגדים לחלוטין למציאות בשטח. אנחנו אזרחי ישראל. לא בחרנו את ג'ו ביידן, ולא בחרנו את שר החוץ הצרפתי ברנרד קושנר, אבל הלכנו לקלפי  ובחרנו ממשלה שהבטיחה לנו דברים. אין ספק שהציבור הישראלי הכריע הכרעה אידיאולוגית, ערכית, הכרעה ברורה שאומרת לא ל2 מדינות ל 2 עמים, אבל אומרת גם יותר מזה, והדברים מתועדים בדבריו של ראש הממשלה לפני הבחירות, הכרעה על כך שהקפאת הבנייה ביהודה ושומרוןבאה עליה הקץ.  אבל עד היום ממשלת ישראל החדשה לא עשתה שום דבר כדי לשנות את המצב.

אני קובע באופן חד משמעי, שבשנה הזו התבצע "גירוש שקט" של מאות רבות ואולי אף יותר מזה, של זוגות מיהודה ושומרון. גירוש שקט של צעירים שנולדו וגדלו ביו"ש ורוצים לבנות את ביתם ליד בית הוריהם, ליד המקום בו גדלו, בתבנית נוף מולדתם, ובגלל מדיניות הקפאת הבניה שקיימת כבר מספר שנים, הם לא יכולים לעשות זאת ובעצם מגורשים מביתם.

הנתונים מדהימים. כשאנחנו אספנו אותם אפילו אנחנו הופעתנו במידה מסוימת. בדקנו ומצאנו שבעוד ביו"ש נרשמים לנישואים מדי שנה כ-2100 זוגות ומעלה, זוגות שלפחות אחד מבני הזוג גר ביהודה ושומרון. בפועל בקיץ הזה יעמדו לרשותם לא יותר מ - 400-500 יחידות דיור פנויות. למעשה, מכל 5 זוגות שגדלו ביו"ש ונישאים ורוצים להקים את ביתם במקום בו גדלו – 4 מהם מגורשים על-ידי מדיניות הממשלה על גזרות הקפאת הבנייה. זה מצב בלתי נסבל. מצב שאפילו נשיא המדינה שמעון פרס המשיל אותו לאיסור להוליד ילדים.

יש לזה השלכות על הזוג- הם משלמים מחירים גבוהים על יחידות דיור קטנות, ולא תמיד הם יכולים לעמוד בכך. בייחוד כאשר הוא עדיין בצבא, והיא בשירות לאומי. המדיניות מביאה לכך שמרבית הזוגות שנישאים לא יכולים להקים את ביתם ביו"ש. הגירוש השקט של הזוגות הצעירים מיהודה ושומרון החל, מבלי שהתקבלה לכך שום החלטה לא בממשלה, לא בכנסת ולא בדיון ציבורי משמעותי. זה דבר שחייב לבוא על תיקונו.  זה דבר שהובטח על-ידי מרבית המפלגות שמרכיבות את הקואליציה הנוכחית.

לצערנו עדיין לא חל שינוי במדיניות הממשלה – ההקפאה וטבעות החנק שממשלת אולמרט שמה על ההתיישבות ביו"ש לא שונתה. גם לא קם המנגנון שישנה את המציאות זו המציאות בשטח בניגוד לבדותות ולשדות המוקשים שמנסים לזרוע בדרכו של ראש הממשלה לקראת ביקור אובאמה".

פנחס ולרשטיין, מנכ"ל מועצת יש"ע: "כנראה שהמספרים בפועל של הזוגות הצעירים הם אפילו גבוהים  יותר. יש היום כמה עשרות יחידות דיור פנויות בלבד ביש"ע. כשהכל אסור – אז הכל מותר. זה אומר שזה לא יהיה המצב בסוף הקיץ. הקריאה מפה היא לא רק לראשי המועצות, אלא גם להנהגת היישובים לעשות כל שלאל ידם כדי שנהיה מסוגלים לקלוט מאסות של צעירים מהיישובים – וזה לא כולל קליטה מבחוץ. זו האמת במערומיה.

מה שאנחנו אומרים לדרג המדיני- – כשיש הקפאה מוחלטת, אנחנו נמשיך לבנות!  בין אם זה קראוונים או בדרכים אחרות. לצערנו זה לא יהווה פיתרון לטווח המידי. לקיץ הקרוב נצטרך לבנות בנייה מהירה שתאפשר רק לחלק קטן מהזוגות להיקלט ביהודה ושומרון".

 

 

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד