תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

על דמוקרטיה

הגדל

בעוד זמן לא רב ימריא ראש הממשלה בנימין נתניהו לוושינגטון לפגישה ראשונה עם הממשל האמריקני ועם העומד בראשו, ברק אובאמה. ארצות הברית מתיימרת להיות הדמוקרטיה הגדולה בעולם. היא חרתה על דגלה ערכים כחופש, שיוויון, ודמוקרטיה. אך מה יהיה כאשר בצורה דמוקרטית עם בוחר את מנהיגיו על פי עמדותיהם, הגם שאינם עולות בקנה אחד עם דעתו של הממשל בארה"ב? האם גם אז תכובד הדמוקרטיה?

 

דמוקרטיה פירושה - שלטון העם. הדרך הטובה ביותר שיש לנו כיום להבין את רצון העם היא באמצעות בחירות או במשאל עם. הבחירות האחרונות נערכו כשברקע מהלכים מדיניים כושלים כמו הנסיגה מחבל עזה, ועידת אנאפוליס, דיבורים על ירידה מרמת הגולן, ואפילו תזכורת כואבת לתוצאות הבריחה מלבנון באמצעות חטיפת 2 חיילים ומלחמה כואבת בצפון. הבחירות האחרונות נסובו על הדרך. הדרך שבה עם ישראל רוצה להמשיך לפסוע. תוצאות הבחירות האחרונות העידו באופן מובהק כי העם אמר את דברו – גוש הימין התחזק מאוד, בעוד גוש השמאל כמעט ונעלם. העם הכריע בעד ההתיישבות ונגד דרך הנסיגות הכושלת.

אנו מקווים ומצפים שהממשלה הבאה תהיה קשובה לרחשי העם ותביא את רצון הבוחר והכרעתו בקלפי לכדי מימוש ולתוצאות בשטח.

האם ברק אובאמה, ישכיל להבין זאת? האם הוא ידע לכבד זאת? אנו מקווים.

לפי הנראה כרגע גורמים שונים בממשל בוושינגטון, ובהם גם יהודים האוחזים בדעות שמאל קיצוני, עושים הכל כדי ליצור עימות בין הצדדים. עימות כזה, הם יודעים, ייצור לחץ על ראש הממשלה בדעת הקהל הישראלית המכבדת ומעריכה את האמריקנים, בייחוד כאשר מדובר בראש ממשלה בתחילת הקדנציה, וכך הם יוכלו לכפות מהלכים מדיניים כאלה ואחרים – בניגוד לרצון העם בישראל. את הבעירה הזו מלבה גם התקשורת בישראל אשר מעצימה כל אי הסכמה וחילוקי דעות לכדי משבר ועימות, כדי לייצר כותרות פרובוקטיביות – הן מטעמים מסחריים, כדי למכור עוד עיתונים, והן מטעמים פוליטיים, כדי שלמרות שהבוחר הישראלי בחר בדרך אחת, בסופו של דבר מנהיגיו ילכו בדרך אחרת.

מועצת יש"ע מחזקת את ראש הממשלה בנימין נתניהו לקראת נסיעתו, ומאחלת לו שישכיל לדעת ולעמוד במכבש הלחצים המופעל עליו ועל ממשלתו מצד גורמים כאלו ואחרים. אנו מלאי תקווה שראש הממשלה ידע לשמור על נכסיה האסטרטגים של מדינת ישראל וידע להציג דרך שיש בה שמירה על חוסנה הלאומי של מדינת ישראל, אך אין בה לא עקירת יישובים ולא נסיגות.

את המשפט "דברים שרואים מכאן - לא רואים משם" אמרו בעבר על ראשי ממשלות שהבטיחו דבר אחד לבוחר, וכאשר התיישבו על כס ראש הממשלה פעלו בדרך אחרת. אנו מקווים שלא יהיה ניתן לומר זאת על ממשלת ישראל הנוכחית ועל העומדים בראשה. לצערנו כיום את הדברים שרואים מכאן, מיש"ע, את מגדלי עזריאלי, את ערי המרכז, את העיר העתיקה בירושלים, ואתרים נוספים שיהיו בטווח הטילים אם תוקם מדינה פלשתינית בשטחי יהודה ושומרון, לא רואים משם, מהחדר הסגלגל  בבית הלבן בשדרות פנסילבניה.

אנו מקווים שבמהלך הפגישות המדיניות ידעו ראש הממשלה ונציגיו לעמוד על המשמר, ולהסביר את המציאות הפשוטה: שהקמת מדינת טרור נוספת שתיפול בתוך שעות בידי חמאס, לצד שליטת חמאס בחבל עזה, ונוכחות חיזבאללה בגבול הצפון עלולה להיות איום אסטרטגי לקיומה של מדינת ישראל. לדמוקרטיה זכות להגן על עצמה. דווקא נשיא ארצות הברית צריך להבין זאת.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד