תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חוסמים את הביטחון

הגדל

בתחילת השבוע פתח צה"ל את מחסום בית איבא מצפון לשכם, יחד עם שני מחסומים נוספים שהוסרו. כמה שעות בודדות לאחר מכן נרצחו בדם קר שני שוטרי משטרת ישראל ממארב מתוכנן בכביש הבקעה. המרחק בין משואה לשכם אינו גדול, פיזית אך גם רעיונית. פתיחת המחסומים, ההקלות והמחוות, מקילים בעיקר על מחבלים להוציא לפועל פיגועים רצחניים, ויותר מכך, משדרים חולשה ובכך מחזקים דווקא את ארגוני הטרור ולא אף אחד אחר. 

 

האזהרות מרחפות כבר זמן רב באוויר, סביב מדיניות ההקלות והסרת המחסומים של ממשלת ישראל היוצאת. במסגרת מדיניות זו הדרג המדיני כופה על צה"ל ויתר זרועות הביטחון פעולות שלמעשה מסכנות את ביטחון אזרחי ישראל.

ביום ראשון השבוע קיבלנו לכך תזכורת כואבת. בעוד בבוקר הורדו מחסומים וניתנו הקלות תנועה, בערב נרצחו במארב מתוכנן שני שוטרי משטרת ישראל. לא מן הנמנע שפיגוע זה הוא תוצאה ישירה של מדיניות הסרת המחסומים ושיחרור המחבלים שהממשלה היוצאת ממשיכה לכפות על צה"ל עד הימים האחרונים לכהונתה.

לצערנו הממשלה לא שעתה לאזהרות ושילמנו מחיר כבד.  אין כאן אצבע מאשימה כלל כלפי כוחות הביטחון. צה"ל המשטרה והשב"כ עושים עבודה ביטחונית יוצאת מהכלל. בכל שנת 2008 לא היה ולו הרוג אחד מפעילות חבלנית עוינת ביהודה ושומרון ב"ה. הישג בלתי רגיל אם נשווה את הנתונים כמה שנים אחורה. כמעט בכל לילה פועלים כוחות הביטחון למעצר מבוקשים, שולפים את המחבלים ממיטותיהם, חושפים את מעבדות הנפץ, ומחרימים אמצעי לחימה רבים, שייועדו לפגיעה באזרחים ישראלים. אך בד בבד ממשלת ישראל בשלהי כהונתה נוקטת במהלכים מסוכנים כגון הסרת מחסומים ביטחוניים ואפילו החזרת כלי נשק לכוחות הביטחון הפלשתינים, שמהם יצאו לא פעם מחבלים שרצחו אזרחים ישראלים.

הממשלה כופה על צה"ל לנקוט בצעדים אנטי-ביטחוניים מסיבות מדיניות, מתוך כניעה ללחץ אמריקאי, ולקהילה האירופאית. התהליך הזה כולל ביצוע הקלות ביטחוניות בתחום הסרת מחסומים, בהקלות תנועה ובתחום שחרור מחבלים – מרביתם לא במסגרת עיסקאות כלשהן אלא סתם, ללא כל תמורה, כ"מחוות לאבו מאזן"...

את מחיר השטות הזו, של "לחזק" את אבו מאזן - אנחנו משלמים במחיר של  דם יהודים. רבים הזהירו את הממשלה פעם אחרי פעם, גם סמכויות רמות דרג במערכת הביטחון שהמדיניות הזו תביא לתוצאות הרות אסון.

ממשלת המעבר שאינה יכולה למנות שופט לבית משפט השלום משום שהיא מוגדרת כממשלת מעבר,  ראוי שתחדל מקבלת החלטות מסוג זה, ותעסוק בניהול ברמת תחזוקה עד כניסת הממשלה הנבחרת.

רק מתן חופש פעולה מלא לצה"ל ללא "הנחתות" מדיניות, נטולות ראיה ביטחונית, ורק ביטחון מלא כחול לבן בכל מרחבי ארץ ישראל, כולל יש"ע, יגנו על אזרחי מדינת ישראל, ויקנו להם את הביטחון הראוי. רק הפסקת מדיניות החולשה של הסרת מחסומים ומחוות שיחרור המחבלים, יימנעו מראות כפי שנראו בכביש הבקעה בתחילת השבוע.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד