תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שגרירי יהודה ושומרון

הגדל

בתחילת השבוע התקיים כנס ראשון מסוגו – כנס שגרירים צעירים של מינהלת ההסברה ביהודה ושומרון. בכנס השתתפו מאות צעירים ובני נוער – מתלמידי תיכון ועד לבחורי ישיבות הסדר וסטודנטים, מאולפנות ועד לבנות שירות לאומי ומדרשות, נוער וצעירים שבאים במגע עם ציבור גדול ורחב בכל רחבי הארץ. צעירים אלה הם גם ההנהגה העתידית, הדור שממנו יצמחו המנהיגים הבאים של מדינת ישראל. כל אחד מהם, וכל אחד מאיתנו יכול להיות 'שגריר'. שגריר של הסיפור היהודי, שגריר של יהודה ושומרון. 

בשנים האחרונות, רוֹוחת התחושה כי משבר המנהיגות שאנחנו עדים לו, איננו נגרם רק בגלל אופיים הבעייתי של ראשי המדינה ומנהיגיה. מקורו בתהליך עמוק וארוך של אבדן ערכים שעובר על החברה הישראלית כולה. בקרב ציבורים גדולים הערכים שהם הבסיס לקיומנו ולזהותנו – יהדות, ציונות, התיישבות - מפסיקים להיות ערכים מכוננים, ואת מקומם בשיח הציבורי תופסים דיונים על תוכניות ריאליטי כמו "האח הגדול". בהכללה ניתן לומר כי הדור הצעיר שכן מחפש עומק ומחפש גדלות רוח וערכים, מסתכל סביבו ואינו מוצא לעצמו את אותו "עוגן ערכי" אשר יאפשר לו לחיות את חייו מתוך תחושה עמוקה של שייכות וגאווה.

אי אפשר לצאת ידי חובה על ידי תלונות ומחאות בלבד. צריך גם לבנות, ליצור ולהשיב את התקווה. עלינו למצוא מחדש את ערכינו ולהיות גאים בהם. המשתתפים בכינוס באו לקבל כלים הסברתיים ורעיוניים כדי לחזור לערכים שלנו, ערכי היסוד שאותם בעבר אולי חששנו להגיד בפה מלא, כדי לומר אותם לעצמנו שוב ושוב, וכדי שנדע כיצד נצליח להעביר אותם לציבור רחב ככל האפשר במדינת ישראל. על מנת שנוכל להחזיר לשיח הציבורי את הזהות הלאומית, ולהגדיר שוב את "העוגן הערכי" שלנו, עלינו לשוב ולהיזכר במקום ממנו באנו כולנו, בבסיס התרבותי של עם ישראל: הארץ שלנו, ובתוכה חבלי יהודה, בנימין, ירושלים והשומרון היא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה והתרבות שלנו – חלק בלתי נפרד ובסיסי ממי שאנחנו. חלק שעליו אסור לוותר.

במנהלת ההסברה יהודה ושומרון קראו למשתתפים בכנס - 'שגרירים', אבל לא רק להם. במחקר וסקרי דעת קהל שערכו במועצת יש"ע לפני היציאה למסע ההסברה "הסיפור של כל יהודי" עלו תוצאות מעניינות. אחת מהן היא קביעה חד-משמעית, שהציבור מעוניין לשמוע את מתיישבי יהודה ושומרון ואת המסרים שלהם, ורוצה ללמוד עוד על דעותיהם ועמדתם. כל אחד מציבור המתיישבים ותומכיהם יכול להיות שגריר של הרעיון ושל הדרך. הציבור במדינת ישראל צמא היום לערכים, צמא היום למנהיגות, צמא לעומק, ולשורשים. אם נדע ונשנן בעצמנו את המסר ואת העמדה, ונדע גם כיצד להעביר אותם הלאה, כיצד לדבר ולדברר את הרעיון ואת הדרך - ביחד נוכל לשנות את המגמה: לבנות ולא להחריב, להיות גאים במי שאנחנו מבלי להתנצל. אם כל אחד מאיתנו יהיה שגריר, במקום העבודה שלו, בלימודים, בסביבה החברתית, במשפחתו, ואצל מקורביו, ובעיקר אם במקום לעשות שרירים נהיה שגרירים – אזי נוכל להתחבר לחלקים נוספים בישראל ולסחוף איתנו רבים וטובים בציבור הישראלי.

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד