תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

יוצאים לדרך .... המהפכה הדמוקרטית

הגדל

סיומה של שנה, ותחילתה של אחרת, היא זמן הנכון לעצור ולסכם מה היה עד כה, ומה עומד בפנינו – אילו יעדים ומטרות – לשנה הקרובה.

ההתיישבות ביהודה ושומרון הגיעה בשנה זו למספר של קרוב ל 300,000 ישראלים ומדי שנה אנו גדלים בלמעלה מחמישה אחוזים. ישראלים רבים רוצים לקבוע את מקום מגוריהם בהתיישבות. המשכנו לגדול חרף ניסיונות אויבינו מבחוץ להחליש את כוחנו ואת אחיזתנו בארץ, ולמול איומי עקירה ופינוי .למרות גזרות קשות של הקפאת בנייה וייבוש תקציבים, למרות הניסיונות להשחיר את פניה של ההתיישבות – המפעל הציוני הגדול ביותר במדינת ישראל בעת הזו, למרות הצעת חוק מבישה של הצעת שוחד למי שיעזוב את ביתו כבר היום ברחבי יהודה ושומרון. ב"ה על כל בית פנוי, על כל יחידת מגורים, מתמודדות מספר משפחות, וביישובים רבים רשימת ההמתנה רק הולכת ומתארכת.

כשראש הממשלה המתפטר אהוד אולמרט נבחר לתפקידו, הוא נישא על גבי תוכניתו, תוכנית ההתכנסות שמטרתה היה להמשיך את המומנטום של גירוש גוש קטיף, ולחזור על המהלך גם ביהודה ושומרון. כאשר אולמרט החל לכהן כראש ממשלה, בתחילת 2006, מנתה ההתיישבות ביש"ע 253,127 תושבים. נכון לנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לחודש יוני 2008 עמד מספר המתיישבים על למעלה מ 290,000 ישראלים, וכאשר מוסיפים לכך את מספר המשפחות החדשות שהצטרפו להתיישבות בחודשי הקיץ – אנו מגיעים ללמעלה מ – 300,000 תושבי ביהודה ושומרון – עלייה של כ 40,000 ישראלים בהתיישבות, דווקא בתקופת ממשלת אולמרט. 

אולמרט ירד לאחרונה מבמת ההיסטוריה ומכס ראש הממשלה כשהוא חלש ומובס עם מעמד ציבורי בשפל חסר תקדים. ההתיישבות לעומת זאת, ב"ה מוסיפה לגדול ולצמוח.

אנו פועלים למען המשך הרחבת ביסוס ופיתוח מפעל ההתיישבות, ובין היעדים שלנו לשנים הקרובות הוא להגיע ללמעלה מחצי מיליון ישראלים המתגוררים ביהודה ושומרון. 

 

לפני כשנה עם כינונה של מליאת יש"ע המתחדשת החליטו חברי המליאה על מהלך של פתיחת השורות וקיום בחירות דמוקרטיות למליאה אשר ייתנו ייצוג הולם למגוון הדעות והעמדות הקיימות בקרב ציבור המתיישבים ותומכיהם. לאחר עבודה מאומצת אנו עומדים ב"ה בפני מהפכה הדמוקרטית בהנהגת יש"ע,

לראשונה מזה כעשרים שנה, כל תושב בישובי יש"ע יוכל לבחור ולהיבחר להנהגת יש"ע. לכל יישוב ביהודה, שומרון, הבקעה ובקרב מגורשי גוש קטיף יהיה נציג נבחר במליאת יש"ע המתחדשת. זהו מהלך דרמטי של פתיחת השורות אשר ייתן את הכח לנציגי היישובים לבחור את הנהגת יש"ע, החל מבחירת הנהלת יש"ע המתחדשת ועד לבחירת היושב-ראש. ההנהגה שתיבחר תהווה את הנציגות האותנטית של כלל ההתיישבות ביהודה ושמרון. לכם, ולכל אחד מתושבי יש"ע יש הזכות והיכולת להיות שותפים ולהשפיע.

בעמודים הבאים נציג את המהלך הדמוקרטי, את התהליכים והכללים שגובשו והתקבלו במליאת ישע המתחדשת ובוועדותיה שילוו את המהלך. 

 

בברכת שנה טובה ומתוקה,

שנת התיישבות ועשייה, שנת שגשוג וצמיחה,

דני דיין

יו"ר מועצת יש"ע

 

המהפכה הדמוקרטית בהנהגת יש"ע

 גם אתה יכול להשפיע

 

מועצת יש"ע – הגוף הייצוגי של תושבי יש"ע ותומכי מפעל ההתיישבות - נוהלה עד לפני הקמת מליאת יש"ע המתחדשת ע"י ראשי המועצות הנבחרים. כל ראש רשות מתוקף תפקידו ומתוקף היותו נבחר הציבור המייצג את המועצה בה נבחר היה חבר בהנהלת מועצת יש"ע ובכך ייצג והביא את עמדת בוחריו להחלטות ההנהגה. בעקבות הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון ומהמשבר הגדול שעבר על כולנו, חלו סדקים בכח האחדות של המחנה ונוצר הצורך לשיתוף מגוון רחב יותר של דעות ואנשים בהנהגה ובהובלת ההתיישבות נוכח המצב החדש. 

מליאת יש"ע המתחדשת

מליאת יש"ע המתחדשת הוקמה במטרה לאחד את הכוחות בהתיישבות ובקרב תומכיה ולהכניס אנשים חדשים ורוח רעננה למנהיגות הציבורית. בשלב ראשון הוקמה המליאה המחודשת מחברים אשר נבחרו ע"י וועדת היגוי המייצגת מגוון רחב של הדעות בקרב מחננו וכן נבחרי הציבור – ראשי המועצות. המליאה החדשה בחרה את חברי ההנהלה, המזכירות, והיו"ר החדשים כאשר מראש מובטח כי לנציגים החדשים יהיה רוב במוסדות של יש"ע המתחדשת. בהמשך וכחלק מהתהליך עליו סוכם כבר בתחילת הדרך, החליטה מליאת יש"ע המתחדשת בישיבתה האחרונה לבצע את השלב השני בתהליך הדמוקרטיזציה של בחירת הנהגת ההתיישבות ביש"ע כאשר לכל יישוב יהיה נציג במליאת יש"ע המתחדשת. 

חגיגה לדמוקרטיה

לראשונה מזה כעשרים שנה יהיה גוף מרכזי אחד, בו לכל יישוב ביש"ע יהיה נציג חבר מליאה. המליאה החדשה תתכנס לאחר החגים ותבחר מחדש את המוסדות של יש"ע המתחדשת. המליאה החדשה תתכנס מספר פעמים בשנה, היא זו שתבחר מבין חבריה את ההנהלה, המזכירות והיושב ראש וכן תכונס לצורך הכרעות גורליות ומשמעותיות המשפיעות על כלל ההתיישבות. לנציגי היישובים ולחברים הקיימים יתווספו עוד כ 15 נציגי ציבור נוספים שאינם מתגוררים ביש"ע ואשר יתנו ביטוי הולם לתומכי מפעל ההתיישבות   

מסמך העקרונות

מליאת יש"ע המתחדשת בישיבתה מיום ל' סיון תשס"ח 3.7.08 אישרה את מסמך העקרונות של יש"ע המתחדשת, זהו מסמך יסוד המהווה את התשתית האידיאולוגית והמעשית של מליאת יש"ע ומחייב את חבריה. המסמך ניתן לשינוי ע"י 60% מחברי המליאה. כל חבר במליאת יש"ע המתחדשת בעצם חברותו מקבל על עצמו את עקרונותיו. מסמך העקרונות פורסם, וניתן להורידו לחץ כאן

נציגי היישובים

כל יישוב מעל 25 משפחות יהיה זכאי לשלוח את נציגו למליאת יש"ע המתחדשת. היישוב הוא זה שקובע את דרך בחירת הנציג. כברירת מחדל ישמש יו"ר מזכירות היישוב כנציג היישוב למליאה אלא אם בחר היישוב בנציג אחר והודיע על כך למועצת יש"ע. למועצות המקומיות יהיה נציג נוסף מעבר לראש הרשות והוא ייבחר ע"י מליאת המועצה. נקודת יישוב המונה פחות מ 25  משפחות ומבקשת לשלוח נציג למליאה תוכל לבקש אישור חריג אשר יאושר ע"י מזכירות יש"ע המתחדשת. בנוסף לנציגי הישובים ביהודה ושומרון גם לקהילות המגורשים מגוש קטיף וצפון השומרון יהיו נציגים במליאה, חברי מליאת וועד מתיישבי גוש קטיף ונציגי הגרעינים של חומש ושאנור.  

נציגי הציבור תומכי ההתיישבות

לקראת כינוס המליאה החדשה יוכלו חברי המליאה הנוכחיים והנציגים החדשים של  היישובים להמליץ על תומכי ההתיישבות שאינם גרים ביש"ע. רשימת המומלצים תשלח לחברי המליאה המכהנים והנציגים החדשים של היישובים. נציגי הציבור תומכי יש"ע יבחרו באמצעות מייל או פקס ויוזמנו לישיבת המליאה הרחבה.   

 גם אתה יכול לבחור ולהיבחר

כאמור כל יישוב רשאי להחליט על הדרך בה ייבחר נציגו, אם אתה או את מעוניינים להיבחר למליאת יש"ע המורחבת, צורו קשר עם מזכירות היישוב ובקשו להגיש את מועמדותכם כחברים במליאת יש"ע המתחדשת

לו"ז

בכוונתו לכנס את מליאת יש"ע המורחבת בחצי השני של חודש חשון – נובמבר, כל יישוב מתבקש לשלוח את שם נציגו למליאה עד ז' חשון 5.10.08 למשרדי מועצת יש"ע רח' בית הדפוס 11 ירושלים, פקס 02-6516662 או במייל perla@myesha.org.il

 

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד