תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חופשי ומאושר

הגדל

בימים אלו יוצאים עשרות אלפי תלמידים ברחבי יש"ע לחופש הגדול. אחרי שנת לימודים פוריה ומפרכת מגיעה בימים אלו תקופה של טיולים, סיורים, קייטנות, כיף והנאה – ואגירת כוחות לקראת המשך הדרך.במועצת יש"ע קוראים לצעירים ולבני הנוער לנצל את החופש הגדול למען הקהילה, למען ההתיישבות, למען ארץ ישראל ועם ישראל. בעזרה ביישובים, בהתנדבות ברחבי הארץ, בהפצת תורה במרכזים ברחבי הערים, וכמובן גם בטיולים וסיורים במרחבי ארצנו בכלל, ובשבילי יש"ע בפרט, ובמקומות הטומנים בחובם אתרים מרתקים חשובים והיסטורים – מימי התנ"ך ועד ימי חידוש ההתיישבות בימינו. בתי ספר השדה ביהודה ושומרון, רכזי התיירות במועצות האזוריות, והמתנ"סים, שוקדים בימים אלו על הכנת תוכניות טיולים מגוונות, על חידוש והפעלת אתרי תיירות, אטרקציות, מרכזי מבקרים ומסעדות ברחבי האזור, ועל השלמת ההכנות האחרונות לקייטנות ומפעלי קיץ.

לצד כל האמור, עלינו לזכור שחופש גדול הוא אינו חופש מאחריות ומזהירות. לצערנו ארגוני הטרור מנסים כל העת להרים ראש, וב"ה כוחות הביטחון פועלים רבות לסיכול כוונותיהם הזדוניות. עלינו לזכור כי איומי חטיפה ופיגועי טרור כנגד ישראלים - בכל העולם וגם ביו"ש - עדיין בתוקף ועל כן מוכרחים לטייל לסייר לכבוש ברגליים ולעשות כיף – אך תוך אחריות זהירות והקפדה על כללי הבטיחות.

 

טיולים, כנסים ועצרות יתקיימו תוך תיאום והיוועצות עם גורמי הצבא והביטחון בהתיישבות – לצערנו בתקופה האחרונה התרבו המקרים שבהם ניסו מחבלים לתקוף קבוצות קטנות של מטיילים שהלכו במסלולים שונים ברחבי יהודה ושומרון. רק לפני כשבועיים ירו שני מחבלים לעבר קבוצת מטיילים מתלמידי הישיבה הגבוהה באיתמר שטיילו ליד נווה צוף ופצעה שלושה מהם בדרגות פציעה שונות - קל עד בינוני. כחודש לפני-כן נתקלו מספר מטיילים ליד בית-אל במחבלים חמושים ברובה ציד, והצליחו לירות לעברם ולהרוג את נושא הנשק.

 

 

 

דווקא בשל כך יש להקפיד במשנה תוקף על כללי הבטיחות בטיולים:

  • להימנע מתנועת מטיילים בודדים בשטח
  • לוודא עם גורמי צבא, עם קציני הביטחון ביישובים, ועם גופים מקצועיים כמו בתי ספר שדה, שאין סכנה לטייל באיזור.
  • לעדכן את החמ"ל היישובי או האזורי, ואת הרבש"ץ או הקב"ט ביישוב הסמוך למקום הטיול בדבר הימצאותכם בשטח וכן בתוואי הטיול שבכוונתכם ללכת.
  • להצטייד באמצעי קשר ולעדכן קרובי משפחה על מסלול הטיול וזמן הגעה משוער.
  • להיות קשובים לכלי התקשורת בדבר סגירת אזורים לטיולים ולעדכוני מזג אוויר.
  • בכניסה לנחלים יש לקחת בחשבון נתונים כגון: מזג אוויר, מגבלות עבירות, הצטיידות במים ויציאה טרם חשיכה.

 

יש להמנע מנסיעה בטרמפים בכלי רכב שאינם מוכרים

לצערנו אנו למודי ניסיונות מהעבר, שבהם ניסו ארגוני המחבלים ואף הצליחו לחטוף צעירים שעלו על טרמפ שנראה לכאורה תמים. פיגוע חטיפה נחשב בקרב המרצחים ל"איכותי" ובידי מערכת הביטחון מתקבלות כל העת התראות על כוונות ארגוני הטרור לבצע פיגוע שכזה. בשל כך יש להקפיד על הנושא במשנה תוקף, לעצור טרמפים רק מתוך היישובים, בטרמפיאדות מוארות ומוכרות ולא בצמתים חשוכים, רצוי יחד עם אנשים נוספים, לאחר שיחה קצרה עם הנהג, שבה ניתן לתהות על קנקנו, ולזהות סימנים מחשידים. כפי שאומרת הפרסומת ברדיו – אל תעלו על טרמפ שלא תדעו איך אתם יורדים ממנו.

 

נושא חשוב נוסף הוא זהירות בדרכים – בימים אלו בני נוער וצעירים מסתובבים ברחבי היישובים ומחוצה להם, ונמצאים הרבה בדרכים חלקם כנוסעים, וחלקם, המבוגר יותר, גם כנהגים. על כן יש לנהוג ולהקפיד על כללי הבטיחות בנהיגה, בנסיעה נכונה, ובהליכה בצידי דרכים – תוך שימת לב על נהיגה מתאימה לתנאי הדרך, על חגורות בטיחות מלפנים ומאחור, ועל ענידת מחזירי אור להולכי רגל.

לכל אלו כמובן יש להוסיף את הזהירות והאחריות גם בבית ובקייטנות בפעילות הכיפית והמהנה ובבילוי באטרקציות.

 

מועצת יש"ע מאחלת לתלמידי יש"ע היוצאים לחופשה, ולכלל התלמידים ברחבי ישראל,

חופשה נעימה מהנה ובטוחה.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד