תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

דיבורים על רמה

הגדל

בעוד מספר ימים תחגוג מדינת ישראל 60 שנות עצמאות יהודית בארץ ישראל. "בן שישים לזקנה" – אומרת המשנה בפרקי אבות. זקנה במשמעו – זה קנה חכמה. אחרי שישים שנה, נראה היה שנלמד מהעבר, מהשגיאות, מהטעויות מחד, ומההצלחות המרשימות מאידך. אולם שוב ושוב נראה כאילו אנו מתעקשים להתעלם מהסכנה ו"להמר" על נכסים אסטרטגים לקיומה של מדינת ישראל, להמר על חוסנה של החברה בישראל, להמר על יכולת ההרתעה הישראלית, ועל בטחון חיי אזרחיה.לצערנו למרות שישים שנות תקומת ישראל, עדיין לא הצלחנו לייצר שכבת הנהגה ראויה, ששמה לנגד עיניה קודם כל ואך ורק את טובתו של העם היושב בציון. במקום זאת ניצבים אנו בפני משבר הנהגה חמור מאין כמוהו. בצמרת הממשלה והכנסת יושבים אנשים שפעמים רבות מעדיפים אינטרסים אישיים וצרים על פני ראיה רחבה וכוללת, הצופה פני עתיד.לפני כחמש-עשרה שנה התנהלה במדינת ישראל אחת ממערכות ההסברה החזקות ביותר, נגד הרעיון האווילי והמסוכן של מסירת רמת הגולן לסוריה. השלטים והסטיקרים "העם עם הגולן" התנופפו מעל כל מרפסת, ובאחורי מכוניות רבות. עשרות אלפי אנשים התגייסו למערכה על הגולן בהפגנות סוערות, בתליית שלטים, בחלוקת חומרי הסברה, שביתות רעב, עצרות ותהלוכות, ועוד. הלחץ הציבורי עשה את שלו. מאז ועד היום האווירה הציבורית השתנתה. רמת הגולן התקבעה בתודעה הציבורית הישראלית, כחבל ארץ בלתי נפרד ממדינת ישראל.

 הגולן הוא מרחבי הטבע, הנופים, הנחלים, היקבים והיינות, עדרי הצאן, הצימרים, ואחד מאתרי התיירות המובילים בישראל. הגולן הוא גם חבל ארץ אסטרטגי וחיוני ראשון במעלה להמשך קיומה של מדינת ישראל. רמת הגולן נמצאת קיום במצב אידיאלי, של שקט בטחוני, פריחה חברתית, כלכלית, והתיישבותית, לצד שליטה ביטחונית חזקה המאפשרת למדינת ישראל יכולות מבצעיות גבוהות, שחלקן, על פי פרסומים זרים, גם הרחב מעבר לקווי האויב.

והנה, למרות כל אלה שוב יש מי בצמרת המדינה מי  שהחליט שהקסאמים בדרום, והקטיושות בצפון, הן לא משהו שיש להתחשב בו בראייה הכוללת, אין טעם להתבונן לאחור ולהכיר במציאות הכל כך בהירה שבכל פעם שנסוגונו לא קיבלנו שלום אלא בדיוק ההפך, התרבות והתחזקות הטרור, והרחבת מעגל הדמים וטווחי המקומות המאוימים על ידי טילים במדינת ישראל. ובאמצעות מגעים חשאיים בשמו כביכול של עם ישראל, בניגוד מוחלט לעמדות הציבור הישראלי, מביע ראש ממשלה ישראלי נכונות לוותר על כל רמת הגולן ולרדת ממנה.לעיתים המציאות עולה על כל דמיון ועל כל הגיון ושכל ישר. בעוד שנחשף כי מטוסי חיל האוויר הפציצו כור גרעיני על אדמת סוריה, שיועד ליצירת פצצות אטום וטילים שיכוונו כלפי מדינת ישראל, אותה מדינת ישראל מנהלת מגעים חשאיים למסירת חבל ארץ פורח ויפהפה, שאולי גם בזכותו והשליטה הביטחונית בו התאפשרה התקיפה ההיא, למען "שלום עם סוריה". מדינה החפצה בשלום, לא כורתת ברית עם צפון קוריאה להקמת כור גרעיני סודי וליצירת פצצות אטום, ומדינה החפצה חיים לא מאבדת מרצון נכסים אסטרטגיים וחבלי ארץ ומדברת על מסירתם לידי אויביה.

הדיבורים על רמת הגולן והחזרתה כביכול לשולחן הדיונים כאופציה למשא-ומתן גורמים לנזק חמור לתדמית הישראלית ולחוסנה של מדינת ישראל למול אויביה, ועל ראשיה להבהיר קבל עם ועולם כי רמת הגולן אינה חלקת נדל"ן היכולה לעבור כנכס עובר לסוחר. במקביל ראוי ונחוץ שמעצבי המדיניות יתרכזו בהבאת שקט וביטחון לתושבי אשקלון שדרות ויישובי עוטף עזה, בפיתרון בעיית מגורשי גוש קטיף, ביצירת מענה לאיומי חיזבאללה בגבול הצפון, ובאימון הצבא להגנת מדינת ישראל ולא למשימות לא לו, במקום להכניס את המדינה לצרות נוספות. 

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד