תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מי מנסה להפוך את יהודה ושומרון לחצר האחורית של המחצבות?

14/02/2022
הגדל

 ההצלחה הראשונה לבלימת התכנית של המינהל האזרחי להעברת 14 אלף דונם למחצבות של הרשות הפלסטינית:

בעקבות בקשת מועצת יש"ע כונסה בשבוע שעבר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת לדיון חירום על התכנית תמ"א 52/1  של המינהל האזרחי לקידום 14 אלף דונם למחצבות ענק בכל רחבי יהודה ושומרון. תוכנית זו תפגע באופן ישיר בבריאות תושבי האזור, בנוף, בטבע ובאתרי ארכיאולוגיה. התוכנית הוכנה בצורה כושלת, תוך הורדת כל יכולות האכיפה והפיקוח כלפי מי שמעוניין לחצוב. 

בדיון הוצגה חוברת מקיפה המכילה את פרטי התוכנית יחד עם התנגדויות של ארגונים רבים בהם: רגבים, החברה להגנת הטבע, שומרים על הנצח, הפורום לישראל ירוקה, איגודי ערים לאיכות סביבה, מועצת בנימין, שומרון, גוש עציון, קרית ארבע ויישובים וארגונים נוספים.
בתום הדיון החליטה הוועדה לבקש ממשרד הביטחון לעצור את הליכי התכנון ולהציג בפניה תוך 30 יום הסברים כיצד הוכנה תוכנית זו.

בתום הדיון ברך יגאל דילמוני, מנכ״ל מועצת יש״ע על החלטת הוועדה ואמר: ״התשובות שקיבלנו בוועדה מגורמי המקצוע במינהל האזרחי הצביעו על כשלים חמורים בתכנית ובההליכים לקראתה. אני מודה לחברי הוועדה בראשותו של רם בן ברק על ההחלטה שדורשת ממשרד הביטחון לעצור את הליכי התכנון של התכנית ולהתאים אותה לכללי התכנון הנוהגים בישראל. אני רואה בחשיבות רבה בדרישת הוועדה לקבל עדכון ותמונת מצב ממשרד הביטחון תוך שלושים יום. מועצת יש״ע תמשיך לפעול בכל האמצעים הנדרשים על מנת לעצור את התכנית ולמנוע פגיעה בתושבי יהודה ושומרון ובסביבה.״

פרטים נוספים על התכנית תמצאו כאן בלינק 

צפו בדבריו של מנכ"ל מועצת יש"ע בפתח דיון החירום של וועדת חוץ וביטחון

דילמוני הוסיף ואמר: ״אני מודה לחברי הכנסת ניר אורבך, צביקה האוזר, קינלי טור פז, אורית סטרוק, ועמיחי שיקלי על שרואים לנגד עיניהם את טובת ההתיישבות ופעלו לקבלת החלטה זו.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד