תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חברי הכנסת דורשים להסדיר את ההתיישבות הצעירה

4/11/2020
הגדל

 

עשרות חברי כנסת משדולת ארץ ישראל התכנסו ביום שני השבוע, בדרישה לקבלת החלטת ממשלה שתסדיר באופן מיידי את כל היישובים הצעירים, כשכונות או כיישובים בפני עצמם. מדובר ביישובים ושכונות שחלקם נבנו לפני יותר מעשרים שנה. הכינוס התקיים כשבוע וחצי לאחר סיור חברי השדולה ביישובים הצעירים ובמהלך הכינוס דרשו חברי הכנסת מהממשלה להסדיר את ההתיישבות הצעירה בהחלטת ממשלה בטרם יביאו להצבעה בכנסת את חוק ׳מרקם חיים׳ גם ללא תמיכת הקואליציה.

חברי השדולה חתמו על הצהרה ודרישה מראש הממשלה: "אנו, חברי השדולה החתומים בזאת, מצדיעים למפעל ההתיישבות הצעירה ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, ומאוחדים בעמדה כי הסדרת ההתיישבות הצעירה היא צו השעה, וכי אין זה הוגן, סביר או אחראי, להותיר את היישובים חסרי מעמד ואת עשרות אלפי תושביהם משוללי זכויות. אנו קוראים לראש הממשלה להביא להצבעה החלטת ממשלה שתסדיר באופן מיידי את כל היישובים הצעירים, כשכונות או כיישובים בפני עצמם. ולחברי הממשלה, כולם, אנו קוראים לתמוך בהחלטת ממשלה צודקת זו".

ח"כ חיים כץ יו"ר שדולת א"י אמר בדיון כי "אנו קוראים לממשלה לפעול להסדרה מיידית של ההתיישבות הצעירה. אי אפשר להישאר אדישים למציאות של היעדר תשתיות בסיסיות לחיים אצל המתיישבים, שפועלים להגשמת החזון הציוני של כולנו".

ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ יו"ר שדולת א"י אמר: "היום אי אפשר לבנות כבישים, בתי ספר, גני ילדים. יש כאן חלון הזדמנויות וצריך לממש אותו. רק צריך לקבל החלטה שתעשה זאת ותבוא הצעה לממשלה שתחתום על הסדרת התיישבות הצעירה".

יו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין הודיע כי הוא מתגייס לנושא ויפעל מול ראש הממשלה: "מדובר במאבק ארוך. צריך לומר שהתקדמנו בהרבה היבטים. עלינו להתמקד במאמץ עליון לסיים עד סוף השנה את הסדרת מקסימום הדברים שניתן לסיים. צריך להכניס למסלול מואץ של הסדרה את מה שעדין לא מוכן להסדרה".

ח"כ עוזי דיין: "היעד שלנו הוא החלת הריבונות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. צריך לקדם את החלת הריבונות עם כל נשיא ארה"ב שייבחר. את היישובים צריך להשאיר בשטח עם מעמד קבע".

ח"כ גדעון סער: "אני מוטרד מכך שהרש"פ תופסת את שטחי C דרך בנייה לא חוקית וחקלאות וגם דרך שטח B עם התקדמות עד ליישובים היהודיים כדי לייצר מובלעות יהודיות בשטח. צריך לעבור למחשבה של התמודדות עם כל השטח הפתוח והממשלה חייבת להיכנס לעובי הקורה".

ח"כ ניר ברקת: "בשביל משרדי הממשלה יהודה ושומרון הם חור שחור. הדבר הזה בלתי מתקבל על הדעת. צריך חשיבה מטרופוליטנית בשאר שטחי ישראל ולצורך כך חייבים הסדרה מערכתית שעליה גוזרים תשתיות, תעסוקה, תיירות ועוד. הפערים בין אזרחי מדינת ישראל לאזרחי בהתיישבות הצעירה היא עצומה ובלתי מתקבלת על הדעת".

ח"כ אריאל קלנר: "עשרות אלפי תושבים שמתמודדים עם מחסור בתשתיות. זוהי אפליה קשה שאי אפשר לקבל. צריך לפעול מול כל הגורמים הרלוונטיים ולדאוג שהמשפחות יקבלו מה שמגיע להם".

ח"כ מתן כהנא: "מה שלא יוסדר פשוט ייהרס. המתיישבים האלה הם החלוצים, המדינה שלחה אותם ולא ייתכן שהם יופקרו. הם הקו האחרון בלחימה שלנו מול השתלטות הפלסטינית בשטחי C".

ח"כ אופיר סופר: "היה כאן חלון הזדמנויות על ריבונות והוא התמוסס. יש פה עוד חלון הזדמנויות נוסף וצריך לממש אותו. צריך לקבוע עובדות בשטח".

ח"כ איילת שקד: "ההסדרה של ההתישבות הצעירה נגררת שנים. צריך לחוקק את חוק מרקם חיים או לדרוש להסדיר זאת בתקנות. התקדמנו בממשלה הקודמת ואז הכנסת פוזרה. גם החלטת הממשלה להסדרת חוות גלעד לא הניבה תוצאות. צריך להקים צוות הסדרה אפקטיבי. על הממשלה לקבל החלטת ממשלה להסדרת ההתיישבות הצעירה. כי בלי החלטת ממשלה זה לא באמת ילך."

ח"כ משה אבוטבול: "מודה לשדולה על הסיור המוצלח למדנו ממנו הרבה. כמו כן, קיבלתי תלונות על ועדות התיכנון והביניה של המינהל האזרחי שלא מכונסות זמן רב וזה גורם עיכוב רב לבניה כולל בניה ציבורית".

ח"כ מיכאל מלכיאלי: "קצת מצער שאנחנו יושבים פה ודנים על אזרחים ישראלים שצריכים לקבל שירותי חשמל, מים ואינטרנט. אם הממשלה לא מקדמת צריך לקדם את זה בחקיקה. צריך להביא את החוק ואנחנו נתמוך בזה".

ח"כ מיכל שיר: "לא מזמן העליתי שאילתה בנוגע לחיבור חשמל ומים. להפתעתי הרבה השר מיכאל ביטון נענה חיוב וכרגע המשרד עובד על חיבור של 6 יישובים. למרות חיבור מעט רעוע בתוך הממשלה את ההישג הזה אנחנו מצליחים לספק".

ח"כ עמית הלוי: "המצב כפי שהיום הוא בלתי נסבל. העסק חייב שינוי כיוון. עשינו את זה במבואות יריחו. המשימה הגדולה היא הסדרת ההתיישבות וזה מונח לפתחה של הממשלה וזה צריך להיות בלחץ שלנו ע"י הממשלה".

יו"ר מועצת יש"ע דויד אלחייני: "יש רק דרך אחת שבה ניתן להתגבר על העניין המשפטי - הצהרה דקלרטיבית של הממשלה שהיא הולכת להסדיר את ההתיישבות הצעירה. לא נשלה את עצמנו, לא תהיה פה שום החלטה מדינית מחר בבוקר. אבל ברגע שתהיה הצהרת כוונות יינתן כלי משפטי למינהל האזרחי לספק את התשתיות".

מנכ"ל מועצת יש"ע יגאל דילמוני: "בזמן שהכנסת והממשלה לא מכתיבים את המדיניות, יועצים משפטים קובעים את הכללים ומקשים על החיים. יש לנו חלון הזדמנויות בחודשים הקרובים, וכולנו צריכים לפעול להסדיר את אותם ישובים בזמן הקרוב".

יו"ר פורום ההתיישבות הצעירה אליהו עטיה: "יש כאן מצב אבסורדי שהממשלה והכנסת נהנות משני העולמות של ההתיישבות. עושים סיורים אבל לא מתכוונים להוביל החלטה משמעותית של הסדרה. לא נמשיך כך ונסבול. מי שלא מסדיר היום, יהרוס מחר".

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד