תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לתושבינו ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, ולידידי ההתיישבות בכל רחבי הארץ ובתפוצות,

16/09/2020
הגדל

סיימנו שנה נוספת מלאת פעילויות ואתגרים, בה פעלנו במגוון נושאים על מנת לקדם את האזור לעתיד מבטיח, על בסיס העבר המפואר שלנו כאן וההווה המאתגר.

בערב ראש שנה תשפ"א אנו גאים ביותר מ-470,000 ישראלים שבחרו לחיות כאן, ובשיעור הצמיחה הדמוגרפית שעומד בעשור האחרון על 4.1% גידול ממוצע לשנה. גם השנה ניתן לציין בסיפוק שהאזור ממשיך לצמוח ולפרוח, בתושבים, בבתים, בתשתיות ובהתפתחות כלכלית.

בכל צעד ושעל אנו מבינים את גודל האחריות המוטלת על כתפינו, כשליחי הציבור בחבלי ארץ התנ"ך ההיסטוריים. לאור זאת הצבנו לעצמנו מטרות מרכזיות ברורות החלת הריבונות ופיתוח תשתיות האזור להבאת מיליון תושבים. השנה חלה התקדמות מבורכת גם במטרות אלו.

לפני שנים מעטות היה נושא הריבונות רעיון הנישא בליבם של מספר מצומצם מאוד של אנשים בעלי חזון. כיום זהו נושא מרכזי עליו דנים ראש הממשלה ונשיא ארה"ב. השאלה כיום אינה אם תהייה ריבונות, אלא מתי תהייה ועל איזה שטח. מדובר בהתקדמות חשובה בתודעה הישראלית והעולמית.

בשנה האחרונה נעשה ניסיון להביא ריבונות יחד עם הסכמה ישראלית להקמתה של מדינה פלסטינית ח"ו. יצאנו נגד מהלך זה, ביקשנו "ריבונות עושים נכון בלי מדינה פלסטינית או הקפאת בניה, ובלי ישובים מבודדים". הודענו בצער רב כי לא נוכל לתמוך במתווה בו מופיעה הסכמה למדינה פלסטינית, גם אם משמעותו וויתור זמני על ריבונות חלקית.

לפני מספר שבועות הודיע ראש הממשלה כי הריבונות אינה עומדת עכשיו על הפרק. אצלנו היא תמשיך להיות חזון מעשי להכרה בנוכחותנו כאן לנצח נצחים.

בתחום פיתוח התשתיות האזוריות ראינו התקדמות בשנה זו, למרות חוסר הוודאות שנבעה ממערכות הבחירות וממשלה לא יציבה.

אנו עדים לתחילת עבודות בכבישים כמו לב יהודה (עוקף אל ערוב), עוקף חווארה, מנהרות חדשות לגוש עציון, כביש 55, כביש 60, כביש 446 ועוד. הוצגו בפנינו תוכניות האב לחשמל ולמים לעשרות שנים קדימה, חלקן כבר מתבצעות בשטח.

עברנו שנה מטלטלת, בתחומים רבים. נגיף הקורונה פגע בבריאות הגוף והנפש, יחד עם פגיעה ביציבות הכלכלית במדינה. נראה כי מגיפה זו תלווה אותנו גם במהלך שנה הבאה.

לצערנו, בשבועות האחרונים התקבלה החלטה נוספת של בג"ץ נגד ההתיישבות בנושא מצפה כרמים. בפסק דין ללא צדק וללא היגיון, בהחלטה של שני שופטים מול אחד, נהפכה החלטת בית משפט המחוזי ונפסק שיש להרוס את רוב היישוב. אנו מחזקים את ידי התושבים בימים אלה ונפעל יחד איתם לחיזוק וצמיחת היישוב.

נישא תפילה בתקווה לקראת שנה חדשה, שנה של התיישבות ופריחה, בריאות וכלכלה טובה.

תחל שנה וברכותיה.

 

דוד אלחייני                       יגאל דילמוני

יו"ר מועצת יש"ע                 מנכ"ל מועצת יש"ע

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד