תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תפילת ליל עשרה בטבת בקבר יהושע בן נון וכלב בן יפונה.

הגדל

למעלה מאלף יהודים עלו ובאו בליל עשרה בטבת לכפר כיפל חארס הסמוך לאריאל בשומרון הוא "תמנת חרס" המקראית, מקום קבורתם של יהושע בן נון,כלב בן יפונה ונון אבי יהושע.  האירוע יוחד במלאות 'שלושים' לזכרו של הקדוש עידו זולדן הי"ד.

  

מנהג העלייה לתמנת חרס החל כבר לפני כמה שנים, לעלות ולהתפלל ביום זה, יום הקדיש הכללי – המוקדש גם לכל הצדיקים והקדושים שלא ידוע יום פטירתם, על ציונו של כלב בן יפונה שיום הסתלקותו אינו ידוע.

אנשי אגודת 'שכם אחד' שהגיעו יחד עם כוחות הצבא להערכות מקדימה בציוני הצדיקים נחרדו לגלות את חילול המקומות הקדושים על ידי פורעים מערביי הכפר: ערימות אשפה, גללי אדם ובהמה, וסיסמאות נאצה בגנות היהודים – מראות קשים איתם שנותרו עד הגעת המארגנים ללא מענה הולם וברור מצד מערכות הביטחון והשלטון.

בין הבאים לאירוע, שיוחד במלאות 'שלושים' לזכרו של הקדוש עידו זולדן ה' יקום דמו היו הרב שלום ארוש שליט"א ראש מוסדות 'חוט של חסד' והמקובל ישועה בן שושן שליט"א מירושלים.

חסידי ברסלב הרבים שעלו ובאו בהמוניהם ציינו בלילה מיוחד זה בתפילות והמחאות כף את הילולת ר' נתן מברסלב תלמידו וממשיכו של רבי נחמן מברסלב, וחברו לרבים מכל גווני האוכלוסיה הדתית לאומית, החרדית והמסורתית מכל חלקי הארץ במעמד גדול של תפילה ואמירת "עלינו לשבח" שתיקן עפ"י המסורת יהושע בן נון בכניסתם לארץ ובתפילה ותחנונים לפני בעל הרחמים שיבטל מעל עמו ומעל ארצו כל מחשבה רעה ותכניות זדון.

המארגנים ובהם המועצה הדתית שומרון, אנשי 'אגודת 'שכם אחד', וועד 'שוכני שומרון' ציינו לטובה את שיתוף הפעולה של כוחות החטיבה המרחבית "אפרים" על מפקדיהם וחייליהם שעשו את כל הנדרש בהיבט הביטחוני והכללי לקיומן של התפילות, ואת ההערכות המקדימה להסדרת דרכי הגעה, ניקיון, דפי תפילות ו"הכנסת אורחים" מרשימה .

 אנשי 'שכם אחד' אמרו ל"ישע שלנו" כי "הקריאה היא לכל הציבור ביש"ע וברחבי הארץ לפעול בכל דרך למען המקומות הקדושים בשומרון על מנת  לאפשר את הגעת היהודים באופן חופשי בטוח וקבוע והרבה יותר מכך, לחדש את האחיזה היהודית בקבר יוסף הצדיק מתוך צעד ראשוני לשיבתנו המלאה למקום נחלתו של יוסף הצדיק אשר נגזלה מאיתנו והושמה לשמה וחרפה".

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד