תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הרמטכ"ל לשעבר בוגי יעלון ביכנוס מליאת יש"ע השלישי

הגדל

מליאת יש"ע התכנסה בסוף השבוע שעבר במדרשת עפרה לכינוסה השלישי מאז היווסדה לפני כשמונה חודשים לדון בנושאים שעל הפרק ובהערכת מצב לגבי ההתיישבות והמציאות במדינת ישראל.

 החברים שמעו הרצאת פתיחה מרתקת מפי הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל במילואים משה (בוגי) יעלון שדיבר על המציאות המדינית של ישראל  מול הפלסטינים וקבע כי פיתרון שתי המדינות לשני עמים בארץ ישראל אינו רלוונטי ועלול להוות איום קיומי על המדינה היהודית: "איני רואה סיכוי לישות פלסטינית בת קיימה שתביא לרגיעה בטחונית, וליציבות מדינית או כלכלית, אין סיכוי לייצוב האזור ולביטחון על בסיס פיתרון שתי המדינות מערבית לירדן. הם מדברים על כל ארץ ישראל כל פלשתין. תל אביב היא היאחזות, ואנחנו למעשה הגענו למצב אסטרטגי מסוכן שיש בו א-סימטריה מסוכנת למדינת ישראל - לערבים מותר לחיות בכל מקום בארץ ישראל. בשכם, בקציר, ברקפת, יכולים לרכוש אדמות קק"ל, אבל ליהודים לא. להם אין זכות לחיות כאן בכל מקום". יעלון הוסיף כי יש שחיקה באמונה בדרך הציונות ובצדקתה, ובצורך של בית לאומי יהודי: " יש פה דור שגדל על כך שהכל מובן מאליו. ואם שום דבר לא מחבר אותך לכאן, ואתה לא מבין שאתה יהודי בשרשרת הדורות, אז אתה גם לא מבין למה למה להתגייס אם אפשר להשתמט, למה לגור כאן ולא בחו"ל , וכשמתעלמים מזה במערכת החינוך אנחנו מגדלים גידולי מים, נוער שחמישים אחוז מהם לא ביקרו בירושלים טרם גיוסם בצה"ל".

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין שירטט את המהלכים שבהם נקטה הנהלת יש"ע מאז היבחרה, ובתוכם ההתמודדות עם סוגיית המאחזים ובעיקר בלימת מתווה ועידת אנאפוליס.

לדבריו, פעולותיה של המועצה ובהם קמפיין נרחב ואגרסיבי באוטובוסים באמצעי התקשורת ובאינטרנט נגד ההסכם, ובעיקר ההסברה בעבודת רגליים רחבה בקרב חברי הכנסת נשאה פירות וכפי שכתב בסוף השבוע שעבר העיתונאי חגי סגל בעיתון 'מקור ראשון': בשקט בשקט, מאחורי הקלעים תקעה מועצת יש"ע מקל ארוך בגלגלי ועידת אנאפוליס".

דיין סיפר לחברי המליאה על הימים הראשונים לאחר שהוחלט לצאת נגד המהלך: "שכשהתחלנו להסתובב בין עשרות חברי הכנסת, ולהסביר להם על הסכנות הטמונות במתווה אנאפוליס התברר לנו שלחכ"ים פשוט אין מושג על מה מדובר. אנחנו היינו הראשונים ובאותם ימים גם היחידים, שהתחילו לעבוד נגד ועידת אנאפוליס עוד לפני שהיא נקראה כך, בטרם נקבע מקום כינוס הועידה" – אמר יו"ר מועצת יש"ע.

בהמשך הערב דנו החברים באופנים לגיבוש שינוי התודעה הערכית בציבור במדינת ישראל, כתשובה רחבת היקף לנושאים הנמצאים על סדר היום הציבורי אבל האג'נדה השלטת בהם ובשיח הכללי נושבת משמאל. במהלך הכינוס הצביעו החברים על צירופם של ראשי המועצות האזוריות והמקומיות שנבחרו לאחרונה לתפקידיהם כחברי מליאה מן המניין, וכמו כן השארתם כחברי מליאה את ראשי המועצות הפורשים. בנוסף נבחר ראש המועצה האזורית בנימין היוצא, פנחס ולרשטיין, שסיים לאחרונה את תפקידו לאחר כעשרים ושמונה שנות הנהגה, עשייה ובניה בהתיישבות למנכ"ל מועצת יש"ע.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד