תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

המונים בקבר יוסף בחנוכה

הגדל

 כחמש מאות איש, מכל רחבי הארץ הגיעו השבוע להדלקת נר שישי של חנוכה בקבר יוסף בשכם אותו הדליק נחמן זולדן, לזכר בנו עידו הי"ד, שנרצח לפני כשבועיים בפיגוע ירי ליד קדומים.

הבאים התפללו לשלמותה של ארץ ישראל, למען השבויים והנעדרים ולמען שיבתנו באופן קבוע לקבר יוסף ואף הדליקו שש אבוקות על גג המבנה.

 

הכניסה התקיימה באישור ובאבטחת חיילי צה"ל ולוחמי מג"ב. במעמד הדלקת נרות החנוכה השתתפו יחד עם הקהל גם  אנשי כוחות הביטחון שהיו במהלך כל הערב במשימות אבטחה על מנת לאפשר את כניסת המתפללים.

את הנר הדליק נחמן זולדן, אביו של עידו הי"ד שנרצח בפיגוע ירי לפני כשבועיים ליד קדומים. ובמעמד השתתפו גם הרב מרדכי אילון, רב הישוב קדומים, הרב צבי פרבשטיין, והמקובל הרב יעקב דויטש.

בין הבאים היו תושבים רבים מאזור שומרון ובנימין, אנשי ישיבת עוד יוסף חי, וגם רבים אחרים מכל חלקי הארץ – דתיים ומסורתיים, חרדים וחובשי כיפות סרוגות, חסידי ברסלב, חב"ד סאטמר וליטאים – כולם הגיעו לקברו של יוסף הצדיק.

הקהל התפלל להצלתם ולחילוצם של השבויים והנעדרים – במקום שבו קבור היהודי הנעדר הראשון – יוסף הצדיק שנעדר מביתו כעשרים ושתים שנה לפני שהתאחד שוב עם אביו ואחיו. במקום התקיימו ריקודים בשמחת חג, ואף מספר משפחות שקיימו בציון את מנהג ה'חאלקה'. על גג המבנה הובערו שש אבוקות – בבחינת 'באנו חושך לגרש' – או כדברי המארגנים: "על מנת להצהיר קבל עם ועולם שחזרנו הביתה ונחזור לאורו של יוסף הצדיק שימשיכו להאיר מהמקום הזה בעז"ה". 

 המשתתפים סיפרו כי בעקבות פניית חסידי ברסלב לשר הביטחון ובניגוד לעבר, המקום נוקה מעט מאשפה ומפסולת וסמוך לציון ובחצר הפנימית "דורכים על מרצפות ולא על אשפה" –– אולם המבנה עודנו חרב ורעוע, וכיפת הציון שבורה והקבר חשוף לכיפת השמים ולפגעי מזג האויר.

יהודה ליבמן, מאגודת "שכם אחד" ואחד ממארגני הכניסות לקבר יוסף אמר ליש"ע שלנו: אנחנו מודים למערכת הביטחון בכלל ולחטיבת שומרון ולעומד בראשה, אל"מ אמיר ברעם בפרט, על המאמצים לאפשר את הגעתם כניסתם וביטחונם של המתפללים  אבל חשוב להדגיש שהתביעה העקרונית כלפי מערכות השלטוניות היא לא לכניסה מדי פעם אלא לשיבתנו המלאה למקום שממנו גילנו לפני כשבע שנים. בניגוד למקומות אחרים שמהם גורשנו בקבר יוסף אפילו אין שום חוק ושום בעיה משפטית– במסגרת הסכמי אוסלו הריבונות והשליטה בקבר יוסף היא ריבונות ישראלית, ואנו קוראים לממשלה לפעול ובמקביל לעם ישראל להפעיל לחץ ציבורי על מקבלי ההחלטות על-מנת שנשוב לישיבה של קבע ולריבונות של ממש לקבר יוסף, להחזיר את מקום לקדמותו – לנקות לשפץ לצבוע מחדש להחזיר עטרה ליושנה ולגול את חרפת המקום".

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד