תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הפגנת -"ההסכם יתפוצץ לנו בפנים"

הגדל

 כאלפיים איש השתתפו בהפגנת המחאה בתחילת השבוע נגד הסכם העקרונות המתגבש בין אולמרט לאבו-מאזן, הפגנה ראשונה כחלק ממסע ההסברה של מועצת יש"ע תחת הסיסמה: "ההסכם יתפוצץ לנו בפנים".

האירוע התקיים בזמן פגישתם של אולמרט, שרת החוץ של ארה"ב קונדוליסה רייס ושליח הקוורטט למזרח התיכון טוני בלייר במלון קינג דיוויד במהלך פורום סבן שם נאמו השלושה.

למרות ההתארגנות החפוזה זרמו מפגינים מכל הארץ – חלקם גם בהתארגנויות פרטיות – להביע את מחאתם על המהלכים המסוכנים.

המחאה התחילה מול הקונסולייה האמריקנית ברחוב אגרון בירושלים, שממנה יצאו ההמונים כשהם אוחזים בידם לפידים בוערים ברחובות ירושלים עד למול מלון קינג דיוויד, לקיום עצרת המחאה.

בין הנואמים היו יושב ראש ועדת חוץ ובטחון של הכנסת, ח"כ יובל שטייניץ שאמר: "אהוד, אהוד, וציפי מרמים עם שלם,מנסים לפזר אשליות כאילו ברמאללה מחכה לנו פרטנר לשלום ולביטחון ומוליכים את כולנו למלכודת אנאפוליס תוך התעלמות מהמציאות בשטח. חלוקת ירושלים והעיר העתיקה יביאו במקום שלום להתפרצותן של מהומות דמים בתוככי העיר העתיקה. אני מוחה על כך שעצרת הזיכרון ליצחק רבין, שכולנו אבלים על המעשה הנורא, הפכה לפוליטית. ההפגנה הערב היא תשובה לפוליטיזציה של העצרת אתמול שבה 100,000 ישראלים שרים שיר לשלום כשבעזה על אחינו בשדרות נופלים קסאמים בשדרות. יום יום ושעה שעה הגיע זמן שנזכור את הפסוק, עת מלחמה ועת שלום וחובה על כולנו לדעת את ההבדל מה שאנחנו רואים נגד עינינו זאת מלחמה. זאת טרור. זזה בנין של צבא פלסטיני בעזה והחובה שלנו היא להלחם נגד הטרור ולא לעשות ויתורים נוספים.

אנחנו נמשיך במסע שמועצת יש"ע התחילה בו היום, ואני בטוח שרוב העם מזדהה עם מה שנאמר כאן. הערב יש כאן אלפים ובשבועות הקרובים אנחנו צריכים להביא מאות אלפים, מכל שדרות העם לכיכרות ירושלים ותל אביב ולומר: לא נתפשר על הביטחון, לא נתפשר על גבולות בר- הגנה, לא נחלק את ירושלים עיר הנצח, לא ניתן יותר יד לכך ששטחים תמורת שלום יהפכו שוב לשטחים תמורת טרור.

אני קורא קודם כל לשני אישים חשובים, שני סגני ראש ממשלה, לאלי ישי ולאביגדור ליברמן. אני שואל אותם מה אתם עוד עושים שם? צאו משם. מה נדבקתם לכסא? בואו ביחד ונפיל את הממשלה הזו".

חבר הכנסת אורי אריאל (איחוד לאומי-מפדל) קרא לאולמרט לפנות את כסאו: "אולמרט, די תתפטר. לך הביתה. אדוני ראש הממשלה, אין לך מנדט לויתורים בארץ ישראל. אדוני ראש הממשלה אין לך מנדט לחלוקת ירושלים, יש רק דבר אחד שאתה יכול לדבר עליו עם קונדוליסה: שיחרור השבויים, הבאת הנעדרים, ולהחזיר הביתה את יונתן פולארד. השבוים והנעדרים אינם פה והממשלה לא עושה כלום. הדבר היחיד שאתה יכול לדבר עם האמריקנים זה להחזיר את הבנים הביתה. אנחנו נמשיך לפעול בדרך שתביא את העם ואת הממשלה לארץ ישראל כולה.

בעצרת השתתף גם חבר הכנסת מאיר פורוש מיהדות התורה, שהיה סגנו של אהוד אולמרט בתור ראש עירית ירושלים: " באנו לכאן הערב לומר- אהוד, די! אהוד, אל תמשיך! אהוד, יש גבול! הנביא מקונן ואומר מי יחמול עליך ירושלים, לצערנו הגדול בימים אלה בחדרי חדרים, במחשכים מנסים להפיל חלילה גורל על ירושלים. אני הייתי ב 1996, תשנ"ו, סגן ראש עיר לאהוד אולמרט , ואני זוכר את המאבק שלו בשנים ההם ולכל מי שניסה לפגוע בירושלים. כולנו זוכרים מי עשה את הסיסמא נגד שמעון פרס כאשר ביבי נתניהו התמודד מולו ב 96. אולמרט היה האדם שיצר את הסיסמא 'פרס יחלק את ירושלים'. אתה היית זה שב 99' יצר את הסיסמא 'ברק ישמור על ירושלים' ובזה הוא ניצח את נתניהו. מי פילל ומי מילל שאתה כראש ממשלה תרצה למכור ולתת את ירושלים".

אבל לא רק חכי"ם מספסלי האופוזיציה, אלא גם נציג הקואליציה. חבר הכנסת זאב אלקין, מ"קדימה", קרא הזהיר את ראש סיעתו:"אני מאמין בלב שלם שמי שינסה לפגוע בירושלים לא ישאר בשלטון במדינת ישראל, בנושא של פגיעה בירושלים אין קואליציה ואין אופוזיציה. הגבולות מטשטשים במאבק משותף, לשמור על אחדות העיר.

העצרת הסתיימה בשירת "אם אשכחך ירושלים" ו"התקוה".

 

במועצת יש"ע ובמטה מאמץ, מארגני האירוע, הביעו סיפוק מכמות המשתתפים להפגנה שהתארגנה בתוך יומיים וציינו כי מדובר באירוע ראשון בשרשרת אירועי מחאה ברחבי הארץ בשבועות הקרובים.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד