תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שריפת בית הכנסת והשחת כרם בגוש טלמונים- דולב

הגדל

פלסטינים ופעילי שמאל קיצוני שרפו ביום חמישי שעבר את בית הכנסת באתר ההנצחה "יד יאיר" לזכרו של יאיר מנדלסון הי"ד שנרצח בדרכו לביתו בדולב בחודש ניסן תשנ"א בפיגוע ירי. מתפללים שהגיעו בבוקר לתפילת שחרית הבחינו במבנה הבוער והזעיקו את כוחות ההצלה. המבנה נשרף כליל, ועליו כל תכולתו: ספרי קודש, חומשים, סידורים, ספרי הלכה וציוד נוסף השייך למקום.

הפורעים גם השחיתו את הגל-עד, עקרו אותיות, ניתצו מתקני שעשועים לילדים והניחו אבנים על כביש הגישה למקום ועליו דגל ישראל קרוע.

זו הפעם השניה השנה ששורפים את בית הכנסת במקום, שספג התנכלויות רבות. לפני תשעה חודשים הוצת בית הכנסת יחד עם ספרי הקודש והריהוט שבו והמבנה שנשרף שם השבוע היה קראוון חלופי שהובא למקום. בעבר נכנסו למקום פלסטינים קרעו ספרים והשליכו אותם על הרצפה ורססו כתובות נאצה בערבית.

בישובים הסמוכים הביעו זעם על כך שכוחות הביטחון לא הצליחו גם הפעם לסכל את שריפת בית הכנסת, ופנו אליהם בדרישה להגביר את האבטחה סביב "יד יאיר" ובמקביל לאסור על הפלסטינים את המסיק כתגובה למעשה.

המשטרה עצרה ארבע פעילות שמאל קיצוני בריטיות החשודות שנטלו חלק במעשה והגישה בקשה לגרש אותן מהארץ.

במהלך אותו היום הגיעו,  בפעם הרביעית בחודשיים האחרונים, פלסטינים ואנשי שמאל קיצוני לכרם נריה באזור והשחיתו למעלה מ 5000 שתילי גפנים, וגרמו נזק לאוהל ולציוד נוסף. מדובר בנזק ישיר שנאמד בכ – 150,000 ₪ ובנזק עקיף, כולל אבדן שנות יבול, העולה על 350,000 ₪.

התושבים פנו בעקבות האירועים לאלוף הפיקוד ולמפקד משטרת ש"י ודרשו מהם לעצור את הפורעים ולמצות עמם את הדין.

במהלך השבוע עצר כוח מילואים של צה"ל, בעקבות מידע מודיעיני, שנים-עשר מחבלים המעורבים בעקירת השתילים, תשעה מהם נעצרו בכפר במזרא – א- קבליה ושלושה נוספים בכפר מצפון לרמאללה.

באסיפת מזכירי הישובים של גוש דולב-טלמונים הוחלט לנסות ולהציב במקום חברת שמירה, לגייס תרומות כדי לסייע לשיקום הכרם, ולקיים סיורי נוכחות באזור הכרם, ובכפר מזרא א-קבליה ובסביבתו, כדי למנוע מהפורעים לשוב על מעשיהם.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד