תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בית המשפט בכ"ס: העלייה לחומש – חוקית

הגדל

שופט בית המשפט לנוער בכפר-סבא דוד גדול קבע השבוע כי הכניסה להריסות ההתנחלות חומש איננה עבירה פלילית. בפניו הובאה נערה שנעצרה כשעלתה לחומש והמשטרה ביקשה להאריך את מעצרה בהתאם ל"חוק ההתנתקות". השופט דחה את עמדת המדינה וקבע כי הנערה לא עברה כל עבירה והורה לשחררה. שופט בית המשפט קבע כי החוק שעליו מתבססות הרשויות כשהן אוסרות את הכניסה לחומש ולאזור צפון שומרון - "חוק ההתנתקות" - חוקק אך ורק כדי לאפשר בזמנו את פעולות הגירוש ואין לעשות בו שימוש כיום למטרה אחרת.
 
בהתייחסו לטענת התביעה שהציגה צו המגדיר את האזור שטח צבאי סגור קבע גדול כי "אם סבורה המדינה ואיני קובע כל עמדה שהיא, כי הקטינה הפרה הוראות של מפקד צבאי,תואיל המדינה ותתכבד לפנות לבית הדין הצבאי, שכן לבית משפט אזרחי אין לו דבר וחצי דבר בהפרתו לכאורה של צו מפקד צבאי.בנסיבות אלה אני סבור צודק סניגורה של החשודה, כי לכאורה לא הוכח לי שהיא כלל עברה עבירה כלשהי. עיכובה של החשודה יש בו יותר מאשר אבק עיכוב שלא כדין, והחזקתה במעצר גם היא בעייתית, שכן לכאורה לא עברה כל עבירה שהיא".
השופט הסביר כי מעמדם המשפטי של שטחי הישובים שנעקרו אינו ברור: "אין מי שיחלוק על כך שערב הפינוי חומש נכללה, כמו שאר יישובי יהודה ושומרון שבהם מתגוררים ישראלים, כשטח בשליטה של צה"ל. משפונו חומש, גנים וכדים, להבדיל מיישובי חבל עזה ככל שידוע לי, הן לא נמסרו לאיש  ולא למה שמכונה הרשות הפלסטינית  ככל שזכרוני אינו בוגד בי, היו בני נוער בחומש  באירוע "משנים כיוון-עולים לחומש" של מרכז ישיבות בנ"ע ומועצת יש"עתמונות של תושבים פלסטינים מהאזור עולים ובוזזים את שאריות הרכוש שהשאירו אחריהם הכוחות המפנים. כיוון שכך, יש צורך להגדיר מהי חומש מבחינת דינו של המשפט, האם היא נותרה שטח C, קרי שליטה בטחונית ואזרחית ישראלית, האם היא שטח אחר ומהו דינו", כתב שופט הנוער דוד גדול בהחלטתו.
יוסי דגן ממטה חומש תחילה אמר בתגובה: "החלטת בית המשפט מוכיחות כי העולים לחומש אינם עוברים על שום חוק, אפילו לא על חוקי הסדום של ההתנתקות. אלא זו דווקא הממשלה שמנסה לבלום אותם ממניעים פוליטיים. תיקון האסון הלאומי של ההתנתקות, המתחיל בחזרה לחומש, פחות מסובך, גם מבחינת החוק. ממשלה שטובת המדינה מול עיניה היתה מקימה מחדש את חומש ביוזמתה".
 

                                                              לכתבה בנושא ב YNET

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד