תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כ- 15 אלף יהודים עלו באישור ואבטחה לחומש

הגדל

כחמישה-עשר אלף בני נוער ומבוגרים גדשו שוב את הישוב חומש באירוע "משנים כיוון – עולים לחומש", שנערך ע"י מרכז ישיבות בני-עקיבא ויש"ע המתחדשת.

לפני פחות משנתיים גירשה מדינת ישראל כ-9000 יהודים והחריבה ישובים בחבל עזה ובצפון שומרון. חושך, קדרות, ימים קשים. התחושות והשבר בציבור שנאבק בגירוש היו קשים מאוד, למרות האמירות של "נזכור ונחזור", הפצעים פתוחים הכאב גדול ולמרות האמונה אנו מתקשים לראות איך באופן מעשי אכן נחזור.

והנה, פחות משנתיים אחרי מדינת ישראל שוב חוזרת לחומש, עדיין בצורה ראשונית,עדין לא להתיישבות או שהייה של קבע אך הדרג המדיני והצבאי מאשרים קיום צעדה ועצרת המונים בחומש, בליווי ובאבטחת הצבא יחד עם מוסדות חינוך, עם בני נוער, עם אומנים ואישי ציבור. למקום שממנו גורשנו וכשהאיוולת שבמעשה ההרס נגלית לעיני כלחוזרת מדינת ישראל הרשמית. מוקדם ממה שחלקנו הערכנו וצפינו.

בחומש, שינינו כיוון והתחלנו את התיקון. עם מעדרים, עם מטאטאים, משיבים למקום את צורת הישוב כהכנה לקראת הבניה המחודשת של חומש, ישובי צפון השומרון וגוש קטיף.

השבוע ביום שלישי כחמישה-עשר אלף בני נוער ומבוגרים גדשו שוב את הישוב חומש באירוע "משנים כיוון – עולים לחומש" שנערך ע"י מרכז ישיבות בני-עקיבא ויש"ע המתחדשת וקיבל את אישור הדרג המדיני והצבאי. החל מהשעה 11:00 בבוקר החלו אוטובוסים לזרום לעבר הישוב, לצד מאות בני נוער שהחלו לצעוד משבי שומרון לעבר תחנת הרכבת בסבסטיה ומשם לעלות ברגל לחומש.

 

 בני נוער רבים הביאו עמם מעדרים ומטאטאים אתי חפירה וכלי עבודה שונים והחלו לעבוד במקום כדי להשיב לישוב את צורתו המקורית המטופחת. אחר-הצהריים התקיימה עצרת מרכזית בהשתתפות רבנים, ראשי ההתיישבות, חברי כנסת ואישי ציבור. פתח אותה מנחה האירוע אלחנן גלט, מנכ"ל מרכז ישיבות בני עקיבא ואמר: "היום זה לא יום מיוחד, אבל לא צריך סיבה מיוחדת כדי לעלות היום לחומש. אנחנו מאמינים ובונים משנים כיוון כנגד החורבן. לוקחים מטאטא לוקחים מגרפה ובונים את חומש, ואת שדרות ופנינו לגוש-קטיף לשאנור לגנים ולכדים. אנו מודים לצה"ל על האבטחה והסיוע להצלחת אירוע זה, אנו מקווים שראשי הצבא בדרגים הבכירים יהיו שותפים לקריאה שלנו לשוב לישובי צפון השומרון, ערכית ובטחונית".

 

 

 

הרב חיים דרוקמן, ראש מרכז ישיבות בני עקיבא ויוזם האירועדיבר על אלה שחששו מאובדן יום לימודים: " היו כאלה שדאגו מהפסד של יום לימודים. היום הזה הוא מימי הלימודים הגדולים ביותר!

לימודים זה לא רק שינון. לימודים זה ערכים. זה חינוך. וכשנבוא הביתה ונצא לחופשת הקיץ כשלבנו מלא חזון הרי אין חינוך גדול מזה.

 

חומש היא חלק מארץ ישראל ואיום שום סיבה שהיא תהיה שוממה. היום מתברר שמה שמתקרא "התנתקות" היה אוולת נוראה. אבל אנחנו חוזרים. לחומש. נכון שבינתיים אנו לא יכולים לחזור אבל אני מדגיש בינתיים כי אני מאמין באמונה שלמה שנחזור לגוש קטיף. לצפון שומרון אין שום סיבה שלא נשוב כבר כעת, אין שום סיבה שישובינו בחבל ארץ זה ישארו ריקים."

הרב אליקים לבנון, ראש ישיבת אלון מורה ורב היישוב, חבר הנהלת יש"ע המתחדשת סימן את היעד הבא - שאנור: "אנחנו חוזרים לחומש. היינו פה בעליות הקודמות בחנוכה, בפסח, ביום העצמאות, עם החלוצים וגרעין חומש והיום גם מועצת יש"ע מצטרפת ולאט לאט אנחנו שבים, כמו גאולתם של ישראל – קמעה קמעה. אנחנו מציבים היום פה את היעד הבא. לחזור לשא-נור. חומש כבר בנויה, עינינו צופות לשאנור ומשם למהלך של כל ישובי צפון השומרון וגוש-קטיף."

משה לשם, חבר הנהלת יש"ע המתחדשת ויו"ר תנועת "שנית גמלא לא תיפול"ברך את החלוצים שהחלו בעליות לחומש ובהם גרעין חומש ומטה חומש תחילה:

"ראשית אני רוצה לברך את גרעין משפחות חומש ואת מטה "חומש תחילה", שהיו החלוץ לפני המחנה ופרצו את הדרך לחידוש הישוב ומימשו את הסיסמא "נשוב לכל ישוב".

 

"א"י היא ארצו של העם היהודי ויעודה של מדינת ישראל הוא להשיב את העם היהודי לארצו. לכן כל החלטה בדבר מסירת חלקי א"י לריבונות זרה היא בלתי חוקית ובלתי מוסרית. עקירת יהודים והשמדת הקיום היהודי בחלק כלשהו של ארץ ישראל הוא פשע מרובע: 1. פשע דתי – פגיעה במצוות יישוב ארץ ישראל. 2. פשע לאומי – רמיסת ערכי הציונות. 3 פשע נגד האנושות המוגדר כ"טהור אתני". 4. פשע נגד הביטחון החיים הרכוש כולל סיכון עצם קיום המדינה על תושביה.עלינו לפעול ללא ליאות וללא פחד לחזק לבסס ולהגן על כל ישוב ומאחז כנגד נסיון עקירה בעתיד. ומי יתן ובעזרת השם נראה את השיבה והבנייה של כל הישובים שחרבו ועוד רבים חדשים שיבנו ברחבי ארץ ישראל."

 

אלון דוידי, תושב שדרות, ראש המטה למען בטחון שדרות שהגיע הישר מהעיר המופגזת דיבר על הקשר שבין חומש לשדרות. "את התיקון למצב בשדרות – מתחילים כאן בחומש" - אמר: "אני מגיע לכאן היום משדרות שביומיים האחרונים נחתו עליה 8 טילי קסאם. כיוון שלא היו הרוגים ב"ה אז לא עשו מזה סיפור גדול מדי. הממשלה לא כינסה ישיבה מיוחדת והתקשורת לא יצאה מגדרה. בסה"כ נפלו כמה טילים בשטח ריבוני של מדינת ישראל.

לפני שנתיים ממשלת ישראל יצאה בתוכנית שאמורה היתה כמו שהממשלה אמרה והבטיחה אז להביא ביטחון ושלווה למדינת ישראל. הממשלה התנתקה מחבלי ארץ אהובים גירשה אזרחים ומסרה את אדמות גוש קטיף וצפון השומרון לפלשתינאים.

מאז ההתנתקות הוכפל ושולש ירי טילי הקסאם על העיר שדרות וישובי עוטף עזה. כ – 2000 טילי קסאם נורו אל עבר יישובי הנגב המערבי מאז תוכנית ההתנתקות.

שדרות לא התנתקה מטילי הקסאם, מהחרדות והפחדים. להפך. המצב בשדרות רק הולך ומחמיר. אין שקט, אין שלווה, ואין ביטחון.

 

מסתבר שההתנתקות של ממשלת ישראל ממתיישבי גוש קטיף וצפון שומרון לא נעצה שם. ממשלת ישראל הנוכחית מתנתקת גם מתושבי שדרות והאזור. כי התנתקות, מר אולמרט, זה לבוא כגנב בלילה ולומר שאין פיתרון. התנתקות, מר שמעון פרס, זה לומר קסאמים שמאסמים ולא לבוא ולחזק את תושבי שדרות. התנתקות, מר עמיר פרץ, זה לומר לילדים שמתעוררים בוקר בוקר לקול צבע אדום שלא נסכן חיי חיילים בפעולה צבאית.

שדרות עוברת התנתקות מכל הבחינות. הביטחון שלנו מופקר. הילדים שלנו חיים עם טראומות ופחדים. רק לפני שבועיים אחרי מאבק משפטי לא פשוט שניהלנו,

בג"ץ הכריח את ממשלה לקחת אחריות על ילדי שדרות ולמגן את כיתות הילדים בבתי הספר בשדרות.

ישנם שני סוגי התנתקות. התנתקות פיזית והתנתקות ערכית. ממשלת ישראל קיימה את שתיהן. הממשלה התנתקה מהעם, מהמתיישבים ביש"ע, מתושבי שדרות ומתושבי הצפון. ממשלה ללא חזון, ללא דרך, ללא אמון הציבור.

זה הזמן לשנות כיוון לדרך חדשה.

לא עוד התנתקויות, לא עוד הפקת אחים, לא עוד הרס וחורבן.

עכשיו הזמן לשנות כיוון לחשיבה אחרת. ואנחנו מתחילים את השינוי הזה היום בחומש והוא מתחיל גם בשדרות. לחזור לחומש זה התשובה האמיתית לטרור ולקסאם.

התשובה לקסאם זה אלפי אנשים שבאים לשדרות לתמוך כמו השבת האחרונה שבתי הכנסיות בשדרות היו מלאים במתפללים שבאו מכל הארץ לתמוך בנו.

השינוי הזה מתחיל בזכות אנשים טובים ופשוטים שלא שוכחים את הערכים הבסיסים של הרוח היהודית כמו ערבות הדדית, כמו ההבנה שלא מפקירים אנשים לגורלם ולא מתנתקים אחד מהשני, בזכות האנשים האלה שבאים לשדרות אנחנו מצליחים לעמוד ולהמשיך בחיי היום יום שלנו בשדרות.

זה הזמן לחזור לארץ ישראל האהובה לחזור לחומש לשדרות לגוש קטיף לחזור לאהבת העם התורה והארץ היפה."

כלי התקשורת עסקו באותו היום במנצח בפריימריז במפלגת העבודה אבל

 

חבר הכנסת אורי אריאל דיבר על הדברים החשובים באמת: " יש שעסוקים בפריימריז ויש שעסוקים בדברים אחרים ואנחנו עוסקים בהקמתה של חומש כראשונה בין הישובים שאליהם נחזור בעז"ה. מי שחושב שאותנו מנצחים כל כך מהר – טועה ובגדול.

שבע פעמים לקח לגרעין אלון מורה עד שנאחז בשומרון בקדומים ואחר כך באלון מורה ואנחנו בעזרת השם נחזור לכאן הרבה יותר מהר הרבה יותר גדולים. בעז"ה אנחנו מנצחים."

 

אחד משיאי האירוע היה הצבת שלטי הרחוב המקוריים בישוב כחלק מההכנה לקראת חזרתנו להתגורר במקום. את השלטים שהכינה המועצה האזורית שומרון מסר בנצי ליברמן ראש המועצה ליואב שמחי, שגורש מביתו בחומש על-מנת שיציב אותם על פי מיקום הרחובות לפני הגירוש.

שמחי אמר על הבמה: "המראה של אלפי האנשים שוב מגיעים הביתה, מחזק ונותן כוחות ונוטע בלב אמונה שזה אפשרי. שלא ירחק היום אנחנו נשוב לגור כאן ועלייה לחומש תהיה דבר שבשגרה.

על הבמה הפגינו כישורים קופצניים תזמורת להבה, אודי דוידי, ירמיהו והחבר'ה ואהרון רזאל. והקפיצו את הבאים. המחזה של מעגלי רוקדים שוב בחומש, כשמעליהם ערפילים שנוצרו מענני האבק של רגלי הרוקדים, יחד עם דגלי ישראל ודגלים בצבע כתום היו מחזה מדהים, כמעט נבואי. ביום שלישי הוא התגשם.

 

האירוע הזה הוא חלק בשרשרת אירועים ועליות למקום, עד לחזרתנו המלאה והתיישבותנו בע"ה בכל צפון השומרון וגוש קטיף המארגנים הביעו סיפוק רב מהעובדה שתוך פחות משנתיים מאז הגירוש עולים רבבות יהודים באישור מדיני ובאבטחה צבאית למקום ממנו גורשנו. אין ספק את העיוות ניתן וצריך לתקן.

גוש-עציון נפל בתש"ח בקרבות העזים של מלחמת העצמאות. תושביו גורשו ונלקחו בשבי. תשע-עשרה שנה לקח לאנשי הגוש לחזור לבתיהם ולהקימם מחדש.

אנו תפילה אמונה ותקווה שבגוש-קטיף ובצפון שומרון זה ייקח הרבה פחות.

בחומש זה כבר מתחיל לקרות.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד