תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בעקבות עתירת תנועת רגבים:נסגרה המחצבה הפיראטית הגדולה ביותר ביהודה ושומרון

הגדל

בהודעה משלימה של המדינה לעתירת רגבים נגד המשך פעילותה של מחצבה 809 – מחצבה ערבית פיראטית ליד תקוע שבגוש עציון - נמסר כי לאחר מספר פשיטות שערכו על המקום פקחי המנהל האזרחי אשר החרימו כלים הנדסיים רבים הפעילות נשאה פרי: "פעולות האכיפה שבוצעו הביאו להפסקה כמעט מוחלטת של החציבה הבלתי מורשית באזור זה". פקחי קרקעות של רגבים ושל המועצה האזורית גוש עציון שירדו לשטח אישרו את המידע ופועלים כדי לעקוב אחר המשך הפעילות במקום כדי לשמר את ההישג.

תנועת רגבים עתרה לפני מספר חודשים כנגד מחצבה 809, מחצבת אבן פיראטית הפועלת בגוש עציון סמוך ליישוב תקוע. המחצבה המנוהלת על-ידי משפחת פשע ערבית חלשה על שטח של למעלה מ-1000 דונם, והמשיכה לחצוב ולהתפשט באדמות מדינה בניגוד לחוק, ללא היתר, תוך גרימת מפגעי אבק ורעש ליישובים הסמוכים. פניות חוזרות ונשנות להפסקת העבודה במחצבה לא הביאו להפסקת העבודה במקום, ורגבים, הפועלת לשמירה על אדמות הלאום ולשמירת איכות הסביבה, עתרה לבג"צ בדרישה להורות למדינה להפסיק את העבודות באתר.

בתשובתה לבג"צ אישרה המדינה כי המחצבה אכן פועלת שלא כדין, ולכן יש לנקוט בהליכי פיקוח ואכיפה נגד מפעילי המחצבה אך טענה כי בשל היעדר משאבים, בשל סדרי עדיפויות ובשל אילוצים ביטחוניים, היא מתקשה לאכוף את החוק.

שופטי בג"ץ קבעו כי אין חולק שהחציבה מתבצעת שלא כדין, והמדינה אינה יכולה להתעלם מהצורך לאכוף את הדין במקום. בהתאם לכך הורו שופטי בג"צ לפרקליטות להודיע בתוך ארבעה חודשים בתשובה משלימה כיצד היא מתכוונת לפעול.

בהודעה משלימה שניתנה בסוף השבוע מסרה המדינה כי יחידת הפיקוח של המינהל האזרחי ביצעה מספר פשיטות בחודשים האחרונים במקום, ובמהלכן הוחרמו כלים הנדסיים כבדים: שופלים, גנרטורים, מסורי אבן, קומפרסורים, פטישי אוויר, מסילות ברזל, כלי עבודה שונים, ומיכל נגרר שהכיל כ – 300 ליטרים של סולר.

בעקבות הפעילות נכתב בהודעת המדינה: "פעולות האכיפה שבוצעו הביאו להפסקה כמעט מוחלטת של החציבה הבלתי מורשית שבאזור זה".

ברגבים אמרו כי "מזה ארבע שנים שרגבים פונה שוב ושוב לגורמי האכיפה אשר עומדים מנגד ולא עושים דבר לעצירת ההשתלטות על אדמות המדינה במחצבה פיראטית ומסוכנת הגורמת נזקים קשים לסביבה, וכן נזקי אבק ורעש ליישובים הסמוכים לה. רק לאחר שרגבים עתרה לבית המשפט החלו פקחי המינהל האזרחי לפקוד את המקום, ואף החרימו כלי עבודה רבים. אנו שמחים שבעקבות פעילות רגבים נעצרה החציבה הפיראטית באתר. עם זאת פקחי הקרקעות של רגבים ושל המועצה האזורית גוש עציון ימשיכו לעקוב אחר המשך הפעילות במקום כדי להביא לסגירה מוחלטת של המחצבה, להשבת המצב במקום לקדמתו והעמדת העבריינים לדין".

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד