תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

האקבי זה כאן

הגדל

מייק האקבי, מושל ארקנסו לשעבר, אשר על פי סקרים אחרונים הוא המועמד המוביל בקרב הרפובליקנים לתפקיד הנשיא האמריקני הבא ביקר השבוע ביהודה ושומרון כאורח מועצת יש"ע.

במהלך ביקורו אמר האקבי  כי ניצחונה של ישראל במלחמת ששת הימים שהביא לשליטתה המחודשת ביהודה ושומרון הינו בגדר נס, ועליה להמשיך ולפתח את האזור. "מדוע שישראל תיתן שטחים למי שאפילו לא מקבל את זכותה להתקיים? על ישראל לבנות שכונות חדשות בכל רחבי הארץ", קבע. "בניגוד לשורשיות של עם ישראל בארץ ישראל, כל נושא הזהות הפלסטינית כביכול הוא חדש לאור העובדה שעד לא מזמן ירדן הייתה מולדתם".

את הסיור פתח האקבי באריאל, שם ביקר במרכז האוניברסיטאי ובהיכל התרבות החדש. על מדרגות ההיכל הביע את התנגדותו הנחרצת לחרם האומנים ואמר כי "היכל תרבות הוא דבר בריא ונצרך. אני בטוח שההיכל יסתדר ללא האומנים המחרימים, אבל לא בטוח שהם יוכלו להסתדר בלעדיו". בהמשך הגיע אל מפעל הפלסטיק 'ליפסקי' בברקן, המעסיק עובדים ישראלים ופלסטינים יחדיו. האקבי שוחח עם העובדים והתרשם משיתוף הפעולה יוצא הדופן.

במכינה הקדם צבאית 'בני דוד' שבעלי פגש המושל את ראש המכינה, הרב אלי סדן, וביקר בחדר הנופלים שהוקם לזכר בוגריה שנפלו בשירותם בצה"ל. בנאום מרגש שנשא בפני מאתיים מתלמידי המכינה, אמר ללוחמים הפוטנציאליים: "באתי להצדיע לכם על אומץ ליבכם ועל נכונותכם להקריב למען עמכם ולמען האל". הוא ציין כי ברשותו חולצה שעליה הכיתוב: "אל דאגה, ארה"ב. ישראל מאחורייך" וזכה לתשואות רמות בקרב קהל התלמידים.

הסיור המיוחד נחתם במרכז המבקרים בנימין - יקב פסגות, בנאום שנשא האקבי בפני כמאתיים מתומכיו שבאו יחד עמו מארה"ב. יו"ר מועצת יש"ע דני דיין ומנכ"ל מועצת יש"ע נפתלי בנט העניקו לו תבליט של ירושלים וכן כד ובו פסוקים מספר ירמיהו המבשרים על גאולת ציון. דני דיין הודה למושל על ביקורו, "שלא רק מראה על רצון ללמוד את העובדות, אלא גם מלמד על הזדהות נחושה עם מפעל ההתיישבות ביו"ש". דיין הוסיף כי תושבי יש"ע, ללא יוצא מן הכלל, מקווים לראות את המושל האקבי בבית הלבן.

האקבי, המגיש בשלוש השנים האחרונות תוכנית טלוויזיה פופולארית ברשת 'פוקס', סיכם את הסיור ואמר כי הגיע לארץ, בפעם ה-15, כדי להביא עמו מסר לארה"ב. "חשוב לי שיידעו שבניגוד לסיסמאות כמו 'שתי מדינות לשני עמים' או 'מפת הדרכים', ישנה מציאות בשטח ובני אדם שחיים כבר שנים רבות בחבל ארץ מיוחד זה וזהו ביתם הנצחי".

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד