תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עתירה דחופה לבג"ץ: לאטום מסגד בשומרון

הגדל

תנועת 'רגבים' הפועלת נגד בניה בלתי חוקית עתרה השבוע לבג"ץ כנגד המשך עבודות במסגד בכפר בורין שבשומרון, אשר נבנה באופן בלתי חוקי ובית המשפט הוציא נגדו בעבר צו ארעי להפסקת עבודות. בתנועה דורשים מבית המשפט להורות על הריסת המבנה או לכל הפחות לפעול לאיטומו המיידי – כפי שנעשה במקרה זהה, בבית כנסת ביישוב אלמתן בשומרון.

בהודעה דחופה שהגישו הבוקר היועץ המשפטי של רגבים, עו"ד עמיר פישר, ורכז יהודה ושומרון בעמותה, עובד ארד, מביאים השניים את הצהרת המדינה בפני בית המשפט כי: "במקום בו מופר צו שיפוטי האוסר על המשך הבנייה עמדת המדינה היא שמימוש צו הריסה עולה לראש סדרי העדיפויות של גורמי האכיפה".

נגד הבנייה הבלתי חוקית של המסגד בכפר בורין הוצאו צווי ארעי להפסקה מיידית של העבודות, אך הצו הופר בשיטתיות פעם אחר פעם, עבודות הבנייה נמשכו במקום, תוך עצימת עין של הרשויות, וכן ללא תגובה לפניית רגבים בנושא.

"המשך ביצוע העבודות מבוצע גם לאחר שבית המשפט ביקש את תגובת מועצת בורין להפרה הקודמת, דבר המעיד, שוב, על זלזול מוחלט וגורף בצווים המוצאים ע"י המשיבים וכן בצו שהוצא על ידי בית המשפט" – נכתב בעתירה.

רגבים מביאה את מקרה בית הכנסת באל-מתן וקובעת כי "בעניין אל-מתן הודיעה המדינה כי היות ומדובר במבנה תפילה הרי שניתן להסתפק בשלב ראשוני באטימת בית הכנסת. המדינה אכן פעלה בנחרצות לאיטום בית הכנסת, ובית הכנסת נאטם ועומד אטום ומסוגר בימים אלה ממש".

בתנועה מבקשים מבית המשפט להוציא צווי ביניים כנגד המדינה וכנגד מועצת בורין ולהורות על דיון דחוף ומיידי שבו יינתן צו על תנאי להריסת המבנה הבלתי חוקי – או לכל הפחות את איטומו המיידי.

ברגבים אמרו היום: "לא ייתכן שכאשר מדובר בבית כנסת שנבנה על אדמות מדינה, ומתגלעות בעיות קטנות ונקודתיות בג"ץ מתערב, מורה על הריסת בית כנסת ומקבל כפשרה את איטומו, ואילו כאשר מדובר במסגד, ובבנייה פרועה המצפצפת פעם אחר פעם על צווים של בג"ץ – בית המשפט לא ינהג באופן שיוויוני ויורה על אכיפה דומה – דהיינו איטומו המיידי של המסגד בבורין".

 

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד