תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ריכוז של רכזות

הגדל

הכנס הראשון לרכזי הקהילות ביש"ע, נערך השבוע ביום ב' במלון לאונרדו בירושלים בהשתתפות כ200 רכזות קהילה ועובדים קהילתיים יחד עם ראשי מועצות ומחלקות חינוך מיש"ע.

ריכוז קהילה הוא אחד התחומים שהתחדש והתפתח בשנים האחרונות ביש"ע מתוך הבנה כי יישוב חזק ויציב הוא יישוב בו יש קהילה שמחה, פעילה, ולשם פנו מועצות ביהודה ושומרון ליישובים וסייעו להם למנות רכזי ורכזות קהילה – אשר אמונים על קידום היישוב והקהילה בנושאים מגוונים.

השנה לראשונה הוזמנו כל רכזי הקהילות במועצות האזוריות ביש"ע לכנס, במטרה 'לשים את הקהילה במרכז השיח', לחזק את העוסקים במלאכה החשובה והאינסופית, ולהתמקצע בתחום זה ממרצים שונים ומלמידת עמיתים.

מלבד רכזי הקהילה שגדשו את האולם, הגיעו נציגי מחלקות חינוך, חברה וקהילה מהמועצות האזוריות, וכן נציגי קהילות מקומיות ביש"ע.

בפתיחת הכנס בירך דני דיין – יו"ר מועצת יש"ע את הנוכחים ואמר "אין דומה עבודתן של רכזות הקהילה ביש"ע לאזורים אחרים, כאן מלבד התפקיד של טיפוח חברה בריאה וקהילה איכותית נוסף מימד של שליחות רחבה יותר, יעוד לאומי של  התיישבות וחיבור לחברה הישראלית. תפקידכן להעצים את הקהילה על מנת לממש יעוד זה. "

בהמשך נערך פאנל רחב ולא שיגרתי בהשתתפות ראשי הרשויות : אבי רואה – ראש מוא"ז מטה בנימין, גרשון מסיקה – ראש מוא"ז שומרון, צביקי בר חי – ראש מוא"ז הר חברון, דוד אלחיאני – ראש מוא"ז בקעת הירדן , יאיר וולף – סגן ראש מוא"ז גוש עציון  אותו הנחה דר' שי בן יוסף.

ראשי המועצות דיברו על חשיבות תפקידה של רכזת הקהילה, האתגרים המשמעותיים העומדים בפניה, השליחות והערך בריכוז קהילה בתקופה זו ובכלל, ודרכי שיתוף הפעולה עם היישובים והמועצות. בראייתם הם רואים את תחום הקהילה כשותף בתכנון וביצוע גם של התחומים הפיזיים כגון פיתוח הישוב, שכונות חדשות וטיפול בתשתיות. 

לאחר הפאנל הועברה הרצאה מרתקת על ידי ד"ר רונית דוידוביץ', מתכננת ערים על 'חשיבה מחוץ לקופסא' , שימוש במאפיינים של היישוב שלנו, בחשיבה מקורית ויצירתית לקידומו. למידה משותפת סביב שולחנות עגולים, ללמידת עמיתים בהנחיית ליאורה טושינסקי, בה נדונו מבחר נושאים המעסיקים רכזת קהילה, כיווני חשיבה ורעיונות לפעולה.

בסיום היום הוצגו קטעי אימפרוביזציה קצרים ומחויכים בהנחיית איציק סיידוף, שנתנו מראה מצחיקה - לפעמים עד דמעות, למורכבות תפקידה של רכזת הקהילה.

משתתפי הכנס קיבלו דיסק המאגד כ-100פרויקטים קהילתיים שנאספו מיישובי המועצות ביש"ע, כדי לאפשר המשך למידה והפריה הדדית.

הכנס הסתיים בתחושה של עוצמה חברתית גדולה המתרחשת יום יום בישובי יש"ע, ומכל עבר נשמעו ברכות על היוזמה החשובה, ובקשה להפוך את הכנס למסורת בשנים הבאות.

מארגני הכנס הביעו סיפוק רב מההשתתפות הגדולה של כל רכזות הקהילה ובעלי התפקידים החברתיים מכל רחבי יש"ע ואמרו כי יחד עם בניית בתים והרחבת ישובים , הכנס הראה כי יש לתת דגש רב בפיתוח וביסוס הקהילות והחברה האנושית ביישובי יש"ע.

את הכנס ארגן צוות היגוי ממועצות האזוריות ומהמתנסים: בנימין, גוש עציון, גוש קטיף, הר חברון והשומרון , בניצוחן של המועצות מטה בנימין והר חברון,  בסיוע מועצת יש"ע, החטיבה להתיישבות, ומפעם מעלה אדומים.

 

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד