תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מאירופה לשומרון

צילום מועצה אזורית שומרון (הגדל)

משלחת אירופאית חסרת תקדים בבכירותה ובהיקפה סיירה בשבוע שעבר במועצה האזורית שומרון כאורחת יחידת קשרי החוץ במועצה.

במשלחת, המבקרת בישובים כאורחי יחידת קשרי החוץ של המועצה, כ-35 חברי פרלמנט  ממדינות שונות באירופה: אוסטריה, איטליה, גרמניה, בלגיה, שוויץ, אנגליה ושבדיה, חלקם בכירים ביותר, אחדים מהם נחשבים למי שעשויים להרכיב את הממשלות הבאות במדינותיהם.

רוב המבקרים משתייכים למה שמכונה "הימין החדש" באירופה, דהיינו ראשי מפלגות אשר מתנערות מהאנטישמיות, תומכות במדינת ישראל ורואות בהשתלטות האיסלאמית על אירופה סכנה ליבשת. רוב חברי הפרלמנט המסיירים הינם נוצרים, כמה מהם יהודים.

בין המסיירים גם היינץ שטראכה יו"ר האופוזיציה באוסטריה ומי שנחשב לבעל סיכויים ריאליים להתנמות לקנצלר אוסטריה הבא, רנה סטדקביץ' יו"ר מפלגת החופש בגרמניה, פיליפ דה וינטר מראשי הפרלמנט בבלגיה ומראשי המפלגה הפלמית  במדינה, קנט אקרוט יו"ר ועדת החוץ של הפרלמנט בשבדיה ומראשי המפלגה הדמוקרטית במדינה, פרגק קריילמן יו"ר ועדת החוץ בפרלמנט הבלגי, ד"ר כריסטין דיטריך מראשי מפלגת העם השוויצרית. למשלחת נילוו גם  הילמארע קבאס נשיא האקדמיה האוסטרית וקלאוס פנדי העורך הראשי של "קרונה צייטונג" העיתון הנפוץ בשבדיה.

"חברי הפרלמנט המבקרים בשומרון הינם כאלו הנאבקים באיסלאם הקיצוני ובהתפשטות ארגוני הטרור שלו באירופה, לצד תמיכה מפורשת שלהם במדינת ישראל" - מסביר המארח, ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה - "אנו מראים להם את חשיבותו של השומרון למדינת ישראל - הן כערש התרבות והשורשים של עם ישראל והן כחגורת המגן של מדינת ישראל.

על מדינות אירופה להבין שללא מדינת ישראל אין מי שיעצור את הסחף האיסלאמי מלשטוף את אירופה וללא יהודה ושומרון אין יכולת קיום למדינת ישראל".

במהלך הסיור קיימו האורחים דיון מדיני פתוח לכלי התקשורת הרבים מישראל ומאירופה שהצטרפו לביקור הנדיר. ניכר היה שהדברים שראו חברי הפרלמנט בסיור גרמו להם להתרגשות עמוקה: פיליפ דה וינטר מראשי הפרלמנט בבלגיה ומראשי המפלגה הפלמית  במדינה, אמר: "בניגוד לרושם הראשוני שלנו ולמה שחשבנו, שההתיישבות פה היא זמנית, כשמבקרים כאן רואים שההתיישבות בשומרון היא הדבר קבוע, וצריכה להשאר - לא רק בגלל ההסטוריה, אלא גם בגלל סיבות גיאו-פוליטיות וביטחוניות, כי כפי שראינו בעצמנו ההרים הללו מגינים על תל אביב".

רנה סטדקביץ' יו"ר מפלגת החופש בגרמניה אמר: "אני מודה לתושבי השומרון על האירוח ואנחנו שמחים לראות וללמוד את הדברים בשטח, כפי שהם. התקשורת במערב מוטה לשמאל ולא אובייקטיבית, ולכן צריך להגיע לכאן לשומרון ולראות בעצמנו שהארץ הזאת שייכת לעם היהודי. אנו מבטיחים שנקח את הרשמים הללו ונספר לכל מי שנוכל. מקוים שתהיה לנו ההזדמנות לעשות שינוי פוליטי בהתאם למה שראינו".

היינץ שטראכה ,יו"ר האופוזיציה באוסטריה אמר בדיון: "אם לא מבקרים ולא רואים את מה שקורה כאן, אי אפשר באמת להבין את הבעיות. אחרי מה שנעשה ליהודים בגולה, אנו אחראים שלעם היהודי יהיה עתיד בטוח. כנציגי אוסטריה, חשוב שנדבר עם כל הצדדים כדי להגיע לפתרון הטוב ביותר. אבל עם הטרור לא יהיה שום שיח, שיג או התפשרות. ליבנו איתכם".

קנט אקרוט יו"ר ועדת החוץ של הפרלמנט בשבדיה הוסיף: "לשבדיה יצא שם שאיננה ידידותית לישראל, אך לאחרונה הפרלמנט הפסיק להיות אנטי ישראלי. כולנו ניצבים מול איום מוסלמי. זוהי מולדת היהודים מסיבות מוסריות והסטוריות. אנחנו חולקים מערכת ערכים ומקוים לשיפור היחסים".

את האורחים ליוו  ח"כ לשעבר אליעזר (צ'יטה) כהן, יו"ר ועד מתיישבי השומרון בני קצובר, מנהל היחידה האסטרטגית במועצה האזורית שומרון יוסי דגן, בועז העצני ומארגן הקבוצה חיים מילשטיין.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד