תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ריבלין במפעלים בשומרון: אי אפשר לדבר שלום ולעשות מלחמה

הגדל

יושב ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, סייר ביום חמישי שעבר במפעלים באזור התעשיה ברקן שבשומרון, על רקע חרם המוצרים מהישובים היהודים ביו"ש עליו הכריזו ברשות הפלסטינית.

ריבלין, שביקר במפעלים המעסיקים ישראלים ופלסטינים כאחד, אמר: "דינו של חרם כזה בדיוק כדין חרם על מפעלים בתל אביב או בשדרות. מדובר בפעולה עוינת שיש להתייחס אליה בהתאם. אני קורא לרה"מ ולשר האוצר לבחון האם נגרמים נזקים כתוצאה מן החרם ולפצות את המפעלים בהתאם".

ריבלין הזהיר מפני השלכותיו של החרם על יחסי ישראל והפלסטינים. לדבריו, "מדובר בקריאת תיגר על הדו קיום, ובפגיעה בסיכויי הנורמליזציה.אזור התעשיה ברקן הוא גשר  אמיתי לשלום ולדו קיום. הצעד הזה הוא סדק שאם נתעלם ממנו הוא עלול מכאן ואילך להתרחב, עד כדי חרם כלכלי של העולם הערבי, ומכאן החשיבות שיש לבלימתו המיידית ולהצבעה על הסכנות הגלומות בו, לכל הצדדים".

במהלך ביקור נועד יו"ר הכנסת עם ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה  ויו"ר מועצת יש"ע דני דיין  , עם נציגי התעשיינים ומינהלת אזור התעשיה. מסיקה אמר, כי "המפעלים ביהודה ושומרון יעברו את החרם, התעשיה כאן חזקה ביותר. מי שנפגעת כאן היא מדינת ישראל, שיורקים עליה בראש חוצות והיא איננה עושה כמעט דבר . כרגע ממשלת ישראל איננה פועלת ברצינות כדי לעצור את החרם.  הרשות הפלשתינית נושכת את היד שמאכילה אותה , תוך הפרה בוטה של הסכמי פריס לשיתוף פעולה כלכלי בין מדינת ישראל לרשות הפלשתינית. לא ייתכן שמדינת ישראל תמשיך לכבד את ההסכמים על סחר חופשי באופן חד צדדי. אם הרשות מפירה את ההסכמים ופוגעת בתעשייה של מדינת ישראל. "

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין אמר: "ממשלת ישראל יודעת היטב מהם הצעדים שעליה לעשות ויביאו לסיום החרם בתוך ימים ספורים. במקום זאת, רק השבוע היא החליטה על מחוות כלכליות לטובת הרשות הפלסטינית. החרם הוא פעולת איבה לכל דבר ועניין ועל הממשלה להגיב בצורה מהירה וחדה. בכוחה לביא את החרם לידי סיכום".

 ריבלין היה אורח המועצה האזורית שומרון ומועצת יש"ע.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד