תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

נאבקים למען פיתוח מפעל ההתיישבות ביש"ע

הגדל

ראשי יש"ע נועדו בשבוע שעבר עם המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום בלשכתו בכנסת. שלום תיכנן להפגש עם ראשי יש"ע במאהל שביתת השבת של ראשי הרשויות אך בשל אילוצי לוח זמנים הפגישה הועברה ללשכה בכנסת.  בתחילת השבוע הגיע למאהל שר התשתיות הלאומיות הד"ר עוזי לנדאו.

 

בפגישה עם השר סילבן שלום  קראו ראשי יש"ע לשר לנסות ולהסיר את ההקפאה, והסבירו לו על משמעותיה הקשות.  שלום קרא להיערך כבר כעת לסיום תקופת ההקפאה ולתנופת הבנייה: "כידוע, התנגדתי לתוכנית ההקפאה אך מרגע שההחלטה על ההקפאה כבר התקבלה אני סבור שצריך להכין כבר עתה תוכניות לחידוש הבנייה בהתיישבות, מיד עם תום ההקפאה בעוד כתשעה חודשים".

בנוסף לכך הביע השר תמיכה בדרישת הרשויות ביש"ע לאפשר להם לבנות כיתות לימוד "יש לבנות כיתות לימוד וגנים לקראת שנת הלימודים תשע"א על מנת לאפשר למתיישבים לשמור על שגרת חיים נורמאלית".

המשנה לראש הממשלה סילבן שלום חיזק את ראשי מועצת יש"ע והבטיח להמשיך ולפתח את ההתיישבות ביהודה ושומרון "מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון הוא אחד מהדגלים שתנועת הליכוד נושאת מזה שנים ואסור לנו לנטוש אותו. המתיישבים נמצאים בתקופה רגישה ולא קלה שבה הם צריכים להתמודד עם פרץ הרגשות הלא פשוט. בימים כאלה, אנו צריכים למצוא את המאחד, את המכנה המשותף".

ביום ראשון האחרון הגיע למאהל המחאה של ראשי הרשויות מול בית רה"מ, שר התשתיות הלאומיות הד"ר עוזי לנדאו - מיד בתום ישיבת הממשלה השבועית

לנדאו אמר למנהיגי ההתיישבות כי "בדרך שבה הלכו הממשלות בשנים האחרונות – לא נותר כמעט קו אדום אחד שלא נפרץ – אמרנו שלא נזוז מרמת הגולן, שבקעת הירדן היא רצועת הביטחון של מדינת ישראל, שלא נוותר על מילימטר מירושלים, כל העקרונות האלו נפרצו".

הוא הוסיף כי "הממשלה הנוכחית נבחרה בכדיי לחזור ולקדם מחדש ציונות שאין בה התנצלות – גם היום, המאבק הוא פחות גיאוגרפי ויותר ערכי. צריך לחזור לצופן הגנטי לו היו שותפים מפא"י ובן-גוריון ובגין והתנועה הרוויזיוניסטית – ולפעול מבסיס הצדק ההיסטורי והאמונה שדרכנו היא הצודקת".

באשר להקפאת הבנייה אמר שר התשתיות כי "יש לעמוד על כך, שבעוד שמונה חודשים, כאשר תסתיים תקופת ההקפאה, נחזור ונחדש את הבניה במלוא היקפה. בינתיים, יש לתקן את הפגיעה הבוטה והחמורה שההקפאה יוצרת לזכויות האזרח. הממשלה מעניקה מחוות – הסרת מחסומים, הסכמה של ראש הממשלה בנאום בר-אילן לשתי מדינות לשתי עמים, ובפעם הראשונה מוכנה ממשלה להקפאה של הבנייה – התוצאה היא חוסר מחוות מהצד השני ויותר מכך – הקצנה של הצד השני.

לנדאו סיכם ואמר לראשי מועצת יש"ע כי  "אנו רואים בציבור המתיישבים כנושא את דגל הציונות – נדמה לי יותר מכל ציבור אחר כיום".

במהלך השבוע פורק מאהל המחאה – בתום קרוב לשבועיים של פעילות ושל אירועים מתוקשרים ובהם ביקורי שרים חברי כנסת ראשי רשויות מכל הארץ ואישי ציבור וכן שביתת עובדי הרשויות, והחתמת  אלפי עוברים ושבים על עצומה נגד הקפאת הבנייה.

בימים הקרובים יתכנסו ראשי הרשויות ומליאת מועצת יש"ע לדון בגיבוש אסטרטגיה להמשך המאבק בהקפאת הבנייה ובתוכניות המדיניות להקמתה של מדינה פלשתינית בליבה של ארץ ישראל

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד