תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

המאבק בהקפאת הבנייה

הגדל

·        המאבק נגד הקפאת הבנייה החל עוד לפני שהתקבלה החלטת הקבינט על כך. כבר באותו אחר הצהריים אורגן כנס חירום על ידי חברי הכנסת דני דנון וציפי חוטובלי מהליכוד במועצה המקומית גבעת זאב, יחד עם ראשי מועצת יש"ע וראשי הרשויות ביהודה ושומרון. הנוכחים צפו בבנימין נתניהו מבשר על ההקפאה, ותקפו את ההחלטה באמצעי התקשורת שהגיעו למקום. סוכם על הגברת הלחץ במישור הפרלמנטרי בהסברה בקרב כלל חברי הכנסת, ובייחוד בקרב השרים וחברי הכנסת של הליכוד.

·        עוד באותו ערב הודיעו ראשי מועצת יש"ע לשר הביטחון כי לא יגיעו לפגישה אליה זומנו למחרת במשרדו. בהודעת המועצה נאמר כי: "שר הביטחון מתנכל להתיישבות מזה תקופה ארוכה עוד קודם להחלטה על הקפאת הבנייה ופועל על מנת להצר את צעדיה, הדברים מגיעים לכדי כך שהוא אפילו מסרב לאשר את בנייתם של כיתות לימוד וגני ילדים לפעוטות. הכתובת היא ראש הממשלה בנימין נתניהו - הוא זה שקיבל את ההחלטה על הקפאה, הוא המפר את התחייבותיו לבוחריו, ועל שולחנו מונחות פניות של ראשי יש"ע להיפגש עמו, אשר לא נענו אפילו פעם אחת מאז שנכנס לתפקידו. מטעמים אלו החליטו ראשי המתיישבים לא להיענות להזמנת שר הביטחון".

·        ביום חמישי שעבר התקיים דיון בהנהלת מועצת יש"ע שבסיומו הוחלט כי המועצה רואה בהקפאת הבנייה היא צעד בלתי מוסרי, בלתי יהודי, ואנטי ציוני שמקדם באופן ממשי את סכנת הקמתה של מדינה פלשתינאית המהווה איום קיומי על מדינת ישראל. מנהיגי המתיישבים הצהירו בהודעה לתקשורת: "אנו רואים בהחלטת ההקפאה  החלטה לא לגיטימית ונמשיך לבנות את הארץ עם הממשלה או בלעדיה".  הנהלת המועצה החליטה על שורה של צעדים להמשך פיתוח וביסוס ההתיישבות ביהודה ושומרון, ובהם המשך הבנייה ביישובי יש"ע. הוקם מטה מאבק שיקבע,ינהל ויתאם את מכלול המהלכים נגד הקפאת הבנייה ונגד המשך התהליך המוביל למדינה פלשתינאית, וכן לקיים כינוס חירום מליאת מועצת יש"ע הכוללת נציגים מכל היישובים שהתקיים ביום רביעי האחרון באפרת.

·        במהלך סוף השבוע חילקו קציני המינהל האזרחי את צו ההקפאה לראשי הרשויות. חלקם, בתגובה, קרעו את הצו והשליכו אותו לפח למול עיני הקצינים.

·        במוצאי שבת התקיים כנס של חברי ליכוד נאמני ארץ ישראל בהשתתפות ראשי מועצות מיהודה ושומרון החברים בליכוד, וכן ראש מועצת יש"ע דני דיין.

·        ביום שני נפגשו ראשי הרשויות וחברי מועצת יש"ע עם שר השיכון אריאל אטיאס, שנעדר מההצבעה בקבינט על הקפאת הבנייה. ראשי המתיישבים בירכו את השר על כך שש"ס לא הרימה יד בעד הקפאת הבנייה היהודית ביש"ע. הם הודיעו לשר כי אין בכוונתם לשתף פעולה בשום צורה עם יישום צו ההקפאה: "שום החלטה תבוסתנית של הממשלה לא תסיט אותנו מהמשך בניית הארץ". ראשי יש"ע תבעו מן השר לפעול באופן אקטיבי לביטול ההחלטה.

·        מאוחר יותר – במקביל להגעת פקחי ההקפאה למספר יישובים - קיימו ראשי הרשויות ישיבה שבה החליטו על שורת צעדים מעשיים ובראשם: אין כניסה לפקחי ההקפאה של ביבי לתחומי היישובים. למחרת ניתלו שלטים ברוח זו על שערי היישובים ברחבי יש"ע.

 

 ·        עוד הוחלט על איחוד כוחות של כל ראשי הרשויות, הקמת מטה פעולה משותף, ראשי הרשויות יעמדו בראש המאבק בהקפאת הבנייה. כמו כן מאחר וניטלה מהם הסמכות לתת היתרים לבניה, הסירו ראשי הרשויות את אחריותם מהפיקוח הפנימי בישובים, והורו למהנדסי המועצות להימנע מלהיפגש עם קציני המנהל האזרחי ובתוכם פגישה עם ראש ענף תשתיות במינהל שתוכננה ליום שלישי האחרון.

·        ביום שלישי ההחלטות החלו להתבצע בפועל. ביישובים רבים יצאו ראשי הרשויות יחד עם תושבים וחסמו את כניסתם של פקחי ההקפאה לתחומי היישוב. בקרית ארבע, ובקרני שומרון, עזבו הפקחים כלעומת שבאו. ברבבה יצאו תלמידות אולפנת רבבה וחסמו את דרכם של הפקחים, בכניסה לקדומים המתינו למעלה ממאה איש במשך כמה שעות כדי למנוע את כניסת פקחי ההקפאה. גי'פ שהגיע למקום הבחין בנוכחות המוגברת של התושבים, והאורחים הבלתי קרואים המשיכו הלאה. מועצת יש"ע פרסמה הודעה שבה חיזקה את ידי ראשי המועצות והתושבים אשר מונעים את כניסת הפקחים של ביבי ליישוביהם, וקראה לתושבים לדווח על כל תנועה של צוות פיקוח לכיוון היישובים

·        יושב ראש מועצת יש"ע דני דיין מסר השבוע כי הגיע לידיעתו מידע לפיו שר הביטחון אהוד ברק הורה לגייס את יחידת המילואים האחראית בעת חירום על תפיסת השלטון בערים הפלשתינאיות, וזאת במטרה להפעיל אותה כנגד ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. לדבריו "נתניהו וברק חצו את כל הקווים האדומים והכריזו מלחמה של ממש על מפעל ההתיישבות ביש"ע".

·        ביום רביעי הקרוב, כ"ב בכסלו, 9.12.2009 תתקיים בשעה 18:30 בככר פאריז בירושלים הפגנת המונים תחת הכותרת: "לשבור את ההקפאה". לאירוע שותפים מועצת יש"ע, ראשי הרשויות ביהודה ושומרון, ועדי המתיישבים, מטה מאמץ, מטות ערים ותנועות הנוער בני עקיבא, עזרא, ואריאל.  באירוע ישתתפו חברי כנסת, אישי ציבור, ובסיומו תתקיים תהלוכת לפידים לכיוון הקונסוליה האמריקאית בקריאה "באנו חושך לגרש" ו"מפשירים את ההקפאה".

·        מטה המאבק בהקפאת הבנייה החל בגיוס עשרות מתנדבים לצוותי פעילות במגוון תחומים. להצטרפות ניתן לשלוח הודעת SMS למספר 052-5665052 או מייל לכתובת bst444@gmail.com

·        כמו כן המטה מחפש אנשים שניזוקו בצורה ישירה או עקיפה כתוצאה ממדיניות הקפאת הבנייה המוכנים להתראיין, להיחשף בכלי התקשורת, ולסייע בהסברת האיוולת שבמדיניות החנק סביב יישובי יש"ע. ניתן לשלוח מייל ופרטים ליצירת קשר לכתובת: HAKPAAH@gmail.com

 

 

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד