תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מכניסי אורחים - בפקודה

הגדל

בערב שבת פרשת 'וירא' בו מסופר על מידת הכנסת האורחים של אברהם אבינו נתבשרו ראשי ההתיישבות כי מפקד חטיבת שומרון, אלוף משנה איציק בר, הסיר את האיסור על חייליו להתארח בבתי תושבי השומרון במהלך השבוע או בשבתות.

לאחרונה הופתעו ראשי המתנחלים לגלות כי המח"ט אסר על חייליו להתארח אצל משפחות ביישובים לארוחות שבת או חג. תושבי קדומים שהזמינו את החיילים לארוחה נתקלו בסירוב מצד החיילים שהסבירו כי המג"ד אסר עליהם להתארח בבתי המשפחות.

הפקודה גררה תגובות קשות מצד ההתיישבות, וראשי מועצת יש"ע קבלו עליה במהלך פגישות שקיימו בעת האחרונה עם דרגי הפיקוד בצה"ל ובהם הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי, מפקד פיקוד המרכז הנכנס האלוף אבי מזרחי, ומפקד אוגדת יהודה ושומרון, תא"ל ניצן אלון.

 ראש מועצת קדומים, חננאל דוראני, נפגש לפני כשבועיים עם מח"ט שומרון וקבל על הפקודה הפוגעת, לדבריו, במסורת של שלושים שנה. המח"ט ביקש לחשוב על הסוגייה מחדש. בסוף השבוע שעבר הודיע קצין מטעמו של המח"ט כי יצאה פקודה מעדכנת לפיה החיילים יוכלו להתארח אצל המתנחלים בשבתות אך לא בערבי שבתות בשל צורך מבצעי, "אני מברך על החלטתו של המח"ט המדגישה כי התושבים והצבא הם באותו הצד של המתרס ונמשיך לארח אחד את השני" – אמר דורני.

ראש מועצת יש"ע, דני דיין אמר כי "הפקודה הייתה כשל ערכי של מי שיזם אותה וטוב שהיא תוקנה. אני מקווה שהדבר מבשר על רוח חדשה שנושבת בפיקוד המרכז".

ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה, שתקף בזמנו החריפות את הפקודה בירך על החלטת המח"ט אל"מ איציק בר לאפשר לחיילים להתארח בבתי התושבים: "ההתיישבות והצבא אחד הם. יש לחזק את הקשר והחיבור בין התושבים לחיילים ובין החיילים לתושבים. אנחנו עם אחד וכך יש לנהוג".

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד