תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ריבלין בעצרת הזיכרון הממלכתית לנרצחי פרעות תרפ"ט: "ארץ ישראל נקנית בזכות – ולא בייבוש והקפאה"

הגדל

מאות משתתפים הגיעו השבוע לעצרת הזיכרון הממלכתית לנרצחי פרעות תרפ"ט. על קיום העצרת הוחלט לאחרונה בועדת שרים לענייני סמלים וטקסים, שקבעה את יום י"ח באלול, יום ה-30 לטבח הנורא, כיום בו תתקיים העצרת הממלכתית מדי עשר שנים – בהשתתפות נציגים רשמיים מטעם הממשלה והכנסת.

האירוע התקיים בבית העלמין העתיק בחברון, שם קבורים חלק מנרצחי הטבח, בהשתתפות יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין, שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין, משפחות נרצחי וניצולי הפרעות, ראש המועצה המקומית קרית ארבע מלאכי לוינגר, מנכ"ל מועצת יש"ע פנחס ולרשטיין, תושבי חברון בעבר ובהווה, וכן תלמידים ובני נוער מכל רחבי הארץ.

ריבלין שהיה הנואם המרכזי בעצרת שלח בדבריו מסר מרכזי לכל אלה המבקשים לפגוע בהתיישבות ביהודה ושומרון: "הארץ נקנית בזכות ולא בייבוש ובהקפאה. לא נכה בה שורש בגזירה אחר גזירה, לא נוכל להמשיך להיאחז בה ברפיון ובמורך לב. לא נבטיח את קיומנו בבקשת מחילה על עצם קיומנו, בהרכנת ראש ובחולשה."

יושב ראש הכנסת הוסיף: "מי שסבור שבחורבן חברון תקום ירושלים – לא למד מאומה. מי שחושב כי בייבוש אריאל ומעלה אדומים נבנה את תל אביב ובנותיה, או שבאמת מאמין שבגוויעת ההתיישבות בגב ההר נרוויח הכרה בזכותנו הטריטוריאלית – סופו למעוד, חלילה, במקום שמעדו אחרים. מי שטועה לחשוב, שבאופן הזה נחלץ עצמנו משואה קרובה לבוא - אינו אלא שוגה בתקוות שווא". לגבי הלחצים מכיוון הממשל האמריקני וממדינות אירופה אמר ריבלין כי "ראוי שיידעו גם ידידותינו בזירה הבינלאומית, כי במלאכת הדיפלומטיה לא הכל מותר ולא הכל עובר לסוחר.  גם בחכמה המדינית יש קוים שאסור באיסור חמור לחצותם".

 השר יולי אדלשטיין אמר כי סיפורם של יהודי חברון הוא הסיפור של כל עם ישראל; מדובר במאבק מתמשך של העם היהודי שרק לו הנחלה על הארץ.

בעצרת השתתפה משלחת של אישים מארגון "האהבה לא תיפול" מבריטניה, שבאו להביע התנצלות על הפקרת יהודי חברון בידי המשטרה הבריטית בתרפ"ט. הם הניחו זר על קברי הקדושים, עליו נכתב "בצער ובבושה".

לפני כחודש ביום השנה לטבח, התקיימה אזכרה בבית העלמין בהשתתפות מאות תלמידים רבנים ובוגרים מישיבת 'חברון' שפעלה בעיר קודם תרפ"ט ולאחר הפרעות עקרה והוקמה מחדש בירושלים.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד