תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

נגד הקפאת הבנייה: הנחת אבן פינה לשכונת 'מבשרת אדומים' ב 1E

הגדל

כשברקע הדיבורים על הקפאת הבנייה המוחלטת סביב יישובי יהודה ושומרון במעלה אדומים – מנסים לפרוץ את ההקפאה. ראש עירית מעלה אדומים בני כשריאל, יחד עם שרים, חברי כנסת וראשי ההתיישבות הניחו אבן פינה להקמתה של שכונה חדשה באיזור E-1  הנמצא בשטחה המוניציפאלי של מעלה אדומים ואמור לחבר אותה לירושלים, אך היא מוקפאת בשל התנגדות הממשל בוושינגטון. 
בין מאות המשתתפים בטקס היו השר לתשתיות לאומיות ד"ר עוזי לנדאו, שר המדע הפרופסור דניאל הרשקוביץ, יו"ר הקואליציה חבר הכנסת זאב אלקין, חברי הכנסת אורי אריאל, זבולון אורלב, אורי אורבך, דני דנון, ומירי רגב, ראש העיר מעלה אדומים בני כשריאל, וראשי מועצת יש"ע. בשכונה החדשה עתידות להיבנות כ-3,000 יחידות דיור.

כיום מתגוררים במעלה אדומים 37 אלף תושבים, ולדברי ראש העיר בני כשריאל העיר זקוקה לתוספת של 600 יחידות דיור מדי שנה – אך מזה שנתיים הבנייה בעיר בקיפאון עמוק, למרות הביקושים ההולכים וגוברים וכתוצאה מכך – האמרת מחירי הדירות. 

שר התשתיות עוזי לנדאו אמר בטקס: "אם ניכנע ללחצים אמריקניים, זו תהיה חרפה למדינת ישראל. צריך לקחת דוגמא מבן-גוריון שכשדיברו נגד ירושלים בירתנו - הוא העלה את הכנסת לירושלים. יש לנו כבוד, היסטוריה ואומץ לב. אנחנו ניאבק שלא תהיה הקפאה.. הבנייה תימשך בתחומי הקו הירוק ומחוצה לו. אין שום סיבה למנוע מכל אדם שהוא לבנות בית ולהתפתח. לדרוש היום מהצד היהודי-ישראלי לא להמשיך בפיתוח ולאפשר לערבים להתפתח - זה לא ייתכן".

לאחר שראש העיר הניח את אבן הפינה יחד עם השרים אמר סגן השר מאיר פורוש כי: "זאת התשובה שלנו ללחץ הבינלאומי להקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון. אבן הפינה הסימלית הזאת תהפוך גם למעשית. אני קורא לציבור להמשיך להאמין ולבנות".

הוא המשיך ואמר כי "ראש הממשלה היה נמצא כאן איתנו, אם לא היו לו אילוצים מדיניים. מול הלחץ האומלל, המחפיר והבלתי צודק להקפיא את הבנייה - לא ייתכן שמדינת ישראל תהיה שוב בעמדה נחותה. לאחר שישראל עשתה את כל הוויתורים המטופשים מאז הסכם אוסלו, לא ייתכן שנמשיך להקריב חד-צדדית, שנמשיך להיות הפראייר של העולם לאור הטרור של חמאס, לא ייתכן שארה"ב תפעיל לחץ על ישראל כדי לשפר את יחסיה עם הערבים. זה מוביל לסכנה וערעור מצבנו הביטחוני".

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר כי "הדבר האבסורדי הוא ש-2,500 יחידות הדיור שהממשלה משתבחת שבנייתן תושלם, הן כולן פרי ממשלת אולמרט. גם 450 הבתים שאושרו עכשיו, רובם הגדול אושרו על-ידי אולמרט. הדבר היחיד נטו שעשה הליכוד - זה ההקפאה שתבוא בשבועות הקרובים".

ראש המועצה האזורית דרום הר חברון, צביקי בר חי, תקף בנאומו את נתניהו ואמר: "זה חסר תקדים שראש ממשלה מסכים להקפיא את ההתיישבות. התיישבות זה דבר חי ובעזרת השם נתגבר על כל הקשיים ונוסיף לבנות".

קודם להנחת אבן הפינה הגיעו כ-30 ראשי רשויות חברי ליכוד למעלה אדומים, ועמדו מקרוב על משמעויות ההקפאה, והביעו תמיכה בראשי הרשויות ביש"ע במאבקם נגד גזרות החנק.

בסוף השבוע התקיים בקרני שומרון כנס חרום של ראשי רשויות מיהודה ושומרון ובו גיבשו המשתתפים יוזמות ודרכים למאבק ציבורי רחב היקף נגד הקפאת הבנייה בהתיישבות ביש"ע.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד