תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שר התשתיות בביקור בשכונת היובל בעלי:המערכת המשפטית והפרקליטות אטומות לזכויות אדם בסיסיות

הגדל

שר התשתיות הלאומית, ד"ר עוזי לנדאו, הגיע השבוע לביקור הזדהות בשכונת היובל בעלי, יחד עם ראשי מועצת יש"ע, בכירי המועצה האזורית מטה בנימין וראשי היישוב.

השר לנדאו החל את ביקורו במרכז המבקרים בקרון בעלי, שם קיים תצפית על התיישבות באזור וקיבל סקירה מפי יו"ר הועד המקומי עלי, קובי אלירז. לאחר מכן נועד שר התשתיות עם תושבי השכונה ועם יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, מנכ"ל מועצת יש"ע פנחס ולרשטיין, מזכ"ל אמנה, זאב חבר וסגן ראש המועצה האזורית מטה בנימין אל"מ (במיל.) מוטי יוגב. השר עמד מקרוב על הבעיות באי הסדרת השכונה, והביע תמיכה במתיישבים במקום ובמאבקם הצודק.

בתום הפגישה אמר שר התשתיות: "בג"ץ לא קבע להרוס את הבתים. בג"ץ קרא למדינה להחליט מה היא רוצה לעשות. המדינה לא נתנה דבר פשוט, רישיון לבתים האלה שהוקמו על פי הנחיית המדינה, חלקם במימון המדינה, עם רוח גבית לאנשים לבוא ולהתיישב ולבנות כאן את ביתם, ואז בבת אחת פתאום מחליטים שאין כאן תב"ע ואי אפשר לתת רישיון ובג"ץ אומר תחליטו מה אתם רוצים".

לנדאו נשאל כיצד ניתן להביא את הסוגיה על פתרונה וענה: "ממה שאני מתרשם בוודאי שניתן לפתור את הבעיה. יש מישהו שאיננו רוצה לפתור את הבעיה, ואתה מתבונן על הפרקליטות ועל הדרך שבה היא מייצגת את המדינה בקייס הזה אני מוכרח לומר שההתרשמות היא שיש לפנינו פרקליטות שאטומה לזכויות אדם, שבעצם תופסת קו פוליטי ברור, אני חושב שזה דבר שטעון בדיקה יסודית. איזו פרקליטות יש לנו? זה הדבר הכי מטריד. שיש לנו מערכת משפטית שפוגעת בזכויות אדם בסיסיות ביותר".

שר התשתיות הלאומיות סיכם את דבריו בקביעה כי "מי שלא מתעקש על המובן מאליו במולדתו ההיסטורית, גם על דברים שיש עליהם קונצנזוס גמור ביהודה ושומרון, צריך לדעת שהתביעות הבאות - מול מי שאין לו כבוד עצמי - יהיו בירושלים.  צריך לומר מה העמדה הכי ברורה שלך ועל הקווים האדומים האלה לעמוד".

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין אמר לאחר הביקור: "מדינה שלחה את מיטב בניה למלא משימה ציונית במקומות בעלי חשיבות אסטרטגית חיונית. אסור למדינה להפנות את גבה למתיישבים. עליה להשלים את תהליכי האישור של גבעת היובל, חרשה ודומיהם. סוגית המאחזים כולה היא סוגיה פוליטית ולא משפטית".

בימים הקרובים צפויים להגיע לשכונת היובל שרים נוספים כדי לחזק ולתמוך בתושבים וללמוד מקרוב את הסוגיה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד