תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

היישוב טנא עומרים שבדרום הר חברון חגג חצי יובל

הגדל

 

היישוב טנא עומרים חגג בשבוע שעבר 25 שנה להקמתו בטקס חגיגי. מה שהחל כהיאחזות נח"ל בשנת 1983 בשם נח"ל עומרים שאוזרחה בשנת 1984 הפך במשך חצי יובל ליישוב משגשג, פורח וצבעוני הממוקם בגובה של כ – 550 מטר מעל פני הים, עם קהילה חמה ותומכת.

ראש המועצה האזורית הר חברון צביקי בר חי בירך וחיזק את התושבים ובישר להם שבמועצה מתכוונים להמשיך ולפתח את ההתיישבות בחבל הר חברון. אחריו עלה לנאום אורח הכבוד של הערב, השר בני בגין שריגש את הקהל הרב שנאסף במקום.

השר בגין פתח בדברי פליאה  על ההתעניינות  העולמית דווקא בהתפתחות הבנייה ביש"ע, שעה שהעולם טרוד במרוץ גרעיני ובסכסוכים אלימים על פני כל הגלובוס. "טבור העולם ארץ ישראל,  ואיך נדע? בקוריאה ניסויים גרעיניים, באיראן ניסיון להשיג נשק גרעיני ועם כל זאת השאלה הנשאלת  במשרדי החוץ ברחבי העולם: 'הנוספה עוד אשקובית בטנא עומרים? הכלו הקרוואנים בעלי? שמים וארץ! התיישבות יהודים בארצם?'"

 

הוא מתח ביקורת מרומזת על התוכניות המדיניות של האמריקנים: "בעונה שבה מציעים לעולם שיטה  חדשה של הדברות  גם עם הגרועים שבהם, ואיתנו? ניסיון חוזר ונשנה של החתמה.  בניגוד למוסר בניגוד לצדק,  להיגיון. היחידים שעליהם שמנסים עליהם לגזור הם המשפחות שלנו הקהילות שלנו הישובים שלנו", אמר.

 

בגין הדגיש בדבריו שאין מקום להקפיא את ההתיישבות ביש"ע: "אחת משתיים -  באין גידול, תהיה קמילה. בימים אלה מדברים לא רק על גידול טבעי אלא על התפתחות טבעית של הישובים. לפני שבאה התפתחות טבעית צריך לומר:  באופן טבעי באו אנשים עם החזון והתיישבות בטבעיות על הגבעה הזאת, על יסוד זכותם הטבעית וההיסטורית של יהודים להתיישב בארצם".

 

הוא המשיך ודיבר בגנות המושג 'הקו הירוק': "בבסיס הניסיון להוציא את כולנו מכאן ומכל מקום אחר בארץ ישראל, עומדת ההתכחשות של  השכנים שלנו לקשר עתיק היומין שלנו לכאן, לתל אביב, לטנא עומרים, לנצרת עילית,  לאריאל, ולכרמיאל. אין ולא היתה מעולם שום קדושה באותו קו המצוי דרומית לנו, הלא הוא הקו הירוק. לא היה בו ואין בו שום טעם. הקו הזה מייצג בסך הכל את קו אפיסת הכוחות של הצדדים הלוחמים בשנת 49'. עוד קצת תחמושת, עוד קצת מימיות, והקו היה יכול להיות במקום אחר. לכן, אין להתחשב בו ובוודאי שהצדק ההיסטורי אינו עוצר מערבית לקו הירוק".

בסיום דבריו חידד השר בגין את הצורך לדבר לא רק על צרכי הביטחון של ישראל אלא גם על זכותנו על ארץ ישראל: "הר הבית בידינו כי הוא נקודת התצפית המובהקת אל שורשינו ולכן צריך להקפיד גם על הצד הביטחוני וגם על החינוך למימוש זכותנו אנחנו כאן על יסוד הזכות הטבעית ההיסטורית לארצנו, לנוף אבותינו ולשבילי נביאינו."

 

השר בני בגין חתם את דבריו בדברי עידוד על הצורך להמשיך וליישב את מרחבי יש"ע:  "יהודים יכולים ויוכלו לשבת בארצם לא רק בשפלת יהודה אלא גם ביהודה. לא רק בבקעת באר שבע אלא גם בדרום הר חברון. לגדל משפחות ולחנך ילדים ולראות שילשים ולראות ריבעים.  באתי לומר לכם הערב ביום החג הזה חלוצים אתם, ציונים אתם  ובמעשה החלוצי והציוני הזה אתם משרתים את כולנו לכן למען כולנו לכו מחיל לחיל אם אומנם ראשיתכם מצער, אחריתכם תשגה מאוד". 

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד