תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ה"גירוש השקט" מיהודה ושומרון.

הגדל

נתונים קשים כתוצאה ממדיניות הקפאת הבנייה החמור סביב יהודה ושומרון נחשפו השבוע במסיבת עיתונאים שקיימה מועצת יש"ע. מהנתונים שנאספו מהמועצות הדתיות ביהודה ושומרון עולה כי בשנה האחרונה, 2008, נרשמו לנישואין למעלה מ - 2100 זוגות צעירים חדשים אשר ביקשו להקים את ביתם במקום בו נולדו וגדלו. לעומת נתון זה כמות יחידות הדיור הפנויות היום ברחבי יו"ש – דירות, בתים וקראוונים, עומדת על כ – 400 בלבד.  

מדיניות ההקפאה שהחלה מזה כשלוש שנים מונעת אישור של בניה חדשה בכל מרחבי יהודה ושומרון גם מערבית לגדר ההפרדה ובגושי ההתיישבות.

לצערנו יותר מ – 1600 זוגות צעירים, בני הדור השני למפעל ההתיישבות, שנולדו וגדלו ביישובי יהודה ושומרון, נאלצים למצוא פתרונות דיור חלופיים מחוץ ליש"ע. על כל דירה פנויה ביש"ע מתמודדות כיום משפחות רבות. זוגות רבים הרוצים לגור ביישוב שבו גדלו, בסמוך להוריהם, כבנים ממשיכים – כפי שנעשה במושבים ובקיבוצים בכל רחבי הארץ – לא יכולים לעשות זאת.

ההיצע הנמוך גורם לכך שגם ביישובים המבוססים והותיקים ביותר, משפחות רבות מקרב הדור הצעיר מתגוררות במגורים זמניים – בקראוונים, קראווילות, מגורונים ובאשקוביות.

מהנתונים עולה עוד שועדות הקליטה ביישובים דוחים מדי יום עשרות פניות של ישראלים הרוצים לבוא ולהתגורר ביש"ע – בשל טבעת החנק וגזירות ההקפאה סביב יישובי יש"ע.

הביקוש האדיר לעומת ההיצע הדל גרם לתופעה נוספת של נסיקת מחירי הדיור ביש"ע. דמי שכירות של יחידות דיור ברבים מיישובי יש"ע מגיעה לא פעם לאלה של 

דירה בשכונות המבוקשות בירושלים. תופעה זו אף היא מקשה מאוד על זוגות צעירים שזה עתה החלו את חייהם המשותפים.

משמעות הדבר היא "גירוש שקט" של מאות רבות של ישראלים תושבי היישובים ביש"ע, ומניעתם של עוד אלפי ישראלים לבוא ולהתגורר ביישובים בחבלי ארץ אלו – זאת ללא כל החלטה מדינית בממשלה או בכנסת, ובניגוד מוחלט להכרעת הבוחר בבחירות האחרונות.

מועצת יש"ע קוראת לממשלת ישראל ולעומד בראשה להסיר לאלתר את גזירות ההקפאה והחנק מעל ההתיישבות ביהודה ושומרון – כפי שהתחייבו ערב הבחירות.

מועצת יש"ע דוחה את הטענות השקריות של ארגוני השמאל הקיצוני כאילו בימים אלו מתקיימת תנופת בנייה בהתנחלויות - וזאת כדי ליצור פרובוקציות מדיניות על מנת להוסיף שמן למדורת הלחץ האמריקני על ממשלת ישראל בנושא ההתיישבות ביש"ע. ארגוני השמאל הקיצוני ממשיכים בתקופה האחרונה במסכת השקרים במטרה לזרוע מוקשים בדרכו של ראש הממשלה אל הבית הלבן ולהקשות עליו את משימתו.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד