תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

סקר חדש של אונ' ת"א: הציבור בעד יהודה ושומרון

הגדל

הציבור היהודי: אין כיבוש - השטחים משוחררים; מדינה פל' לא תביא שלום; יש לספח רוב היישובים

 

על פי סקר חדש של אונברסיטת תל-אביב  שפורסם לפני מספר ימים, הציבור הישראלי סבור שאין כיבוש: השטחים משוחררים. הציבור חושב גם, שמדינה פלשתינית לא תביא שלום, ושיש לספח את רוב היישובים. כ-40% מן הציבור בממוצע משוכנע כבר היום, שאריאל, קרית ארבע ומעלה אדומים הם "בישראל, בתוך הקו הירוק".

 

מסקר חדש של מרכז תמי שטיינמץ באונברסיטת תל-אביב שנערך בימים 31.3 ו-1.4, עולים, כמו בסקרים אחרים, ממצאים  ימניים מובהקים.

 

הממצא המפתיע ביותר מעיד על כשלון מוחלט של שטיפת המח התקשורתית רבת השנים בנושא יהודה ושומרון. עורכי הסקר, המזוהים עם השמאל, הודו: "הופתענו לגלות, כי למרות שבמשך שנים גבר השימוש במושג "כיבוש" בכלי התקשורת, רוב הציבור היהודי מגדיר את הגדה המערבית "שטח משוחרר" ולא "שטח כבוש"."  על פי הנתונים, אכן רוב גדול רואה ביהודה ושומרון שטח משוחרר  (55% מן הציבור היהודי -- לעומת רק 32%  שסבור כמו השמאל, כאילו זהו שטח כבוש).  

 

הציבור נשאל, האם הסכם שלום שיכלול הקמת מדינה פלשתינית, יביא סוף לסכסוך של הפלשתינים עם ישראל. רוב עצום מהציבור היהודי סבר שמדינה פלשתינית לא תפתור את הסכסוך: 73%. רק  20% מהציבור חושב שמדינה פלשתינית עשוי להביא סוף לסכסוך.

 

באשר להתנחלויות, הציבור נשאל האם הוא מעדיף את הקו הירוק כגבול בעתיד, או שמא לדעתו עדיף כי "רוב ההתנחלויות יהיו בצד של ישראל". 63% מהציבור היהודי מעדיף שרוב ההתנחלויות יהיו בצד של ישראל, לעומת 23% בלבד שמצדד בקו הירוק. סוזי דים, דוברת מטות ערים  וסטטיסטיקאית בהשכלתה, ציינה כי ההטייה הפוליטית של הסוקרים באה לידי ביטוי בכך, שאפילו לא שאלו, מה אחוז הציבור המעדיף ש"כל ההתנחלויות יהיו בצד של ישראל".

 

ממצא מעניין נוסף: הציבור, בליבו, כבר אימץ רבים מן היישובים. 39% מן הציבור חושב כבר היום שאריאל בירת השומרון היא "בישראל, בתוך הקו הירוק". 36% מתיחסים לקרית ארבע כאל יישוב שנמצא "בישראל, בתוך הקו הירוק". 45% חושבים על מעלה אדומים כעיר שהיא כבר היום "בישראל, בתוך הקו הירוק".

 

בסקר השתתפו 588 ישראלים המהווים מדגם מייצג של החברה בישראל. 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד