תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מגורשי גוש קטיף

הגדל

סקר מיוחד שנעשה על הטיפול במגורשי גוש קטיף קובע כי 86% מהציבור סבור שממשלת ישראל אחראית לכישלון בטיפול בעקורי גוש קטיף, 95% נותנים לממשלה ציון נכשל וגרוע על אופן הטיפול במגורשים, ולמעלה מ- 25% מגדירים את המציאות שבה רבים מהמגורשים מתגוררים עדיין בקראוונים כ" פשע מוסרי". במקביל, כ -22.5% טוענים כי ארקדי גאידמק היה פותר את בעיות המגורשים בצורה מהירה יותר.

 

סקר מיוחד שנערך ע"י מכון מותגים במהלך חודש מרץ בקרב 500 בני אדם המהווים מדגם מייצג מגלה כי הציבור מאשים את הממשלה בטיפול הכושל במגורשי גוש קטיף.

הסקר בדק ומצא גם כי מרבית הציבור (60%) לא היה מוכן להתחלף במגורים בקרוונים עם העקורים בעד שום סיבה שבעולם. גם בקרב אלה שתמכו בהתנתקות רק 17% מהם היו מוכנים לעבור לגור באופן זמני בקרוון למען הסכם שלום. מהסקר עולה עוד כי פחות מ8% היו מוכנים לעבור לקרוון למען  איכות הסביבה.

לשאלה איזה ציון היית נותן לממשלה בטיפול במגורשי הגוש מרבית הנשאלים(85%) התלבטו בין הציון כשלון(45.5%) לבין הציון גרוע(40.4%).

הנסקרים נשאלו גם מי הוא הגורם העיקרי  האחראי לכישלון בפתרון מצוקת מגורשי הגוש. מבין אלה שענו על התשובה  כ86% האשימו את גורמי הממשלה השונים בכישלון. 62% האשימו את  ראש הממשלה אהוד אולמרט בכך . 12% טענו כי משרד האוצר הוא האשם ו11% נוספים חשבו כי מנהלת סל"ע היא האחראית לכישלון. צריך לציין כי רק 8% מכלל הציבור מאשים את התושבים בעיכוב פתרון.

ע"פ הסקר 25% מגדירים את העובדה כי  כמעט 1000 ימים לאחר ההתנתקות מרבית ממגורשי הגוש עדיין מתגוררים בקרוונים  כפשע מוסרי כלפי המגורשים. 30% מגדירים זאת כהתנערות ממחויבות הממשלה כלפי המגורשים ו29% טוענים כי זהו מחדל בירוקראטי של הממשלה. רק 5% טוענים כי העובדה הזאת היא סבירה והגיונית בענייהם.

לשאלה האחרונה של הסקר מי מבין האישים הבאים היה פותר לדעתך את מצוקת מגורשי גוש קטיף בצורה המהירה ביותר העדיף מרבית הציבור אישים שלא נמצאים בעמדת ההנהגה. 22% טענו כי  ארקדי גאידמק היה פותר זאת מהר יותר, 19% חשבו ששרון שביצע את ההתנקות היה עושה זאת, נתניהו זכה ל 15% וראש הממשלה אהוד אולמרט קיבל רק 2.5%.

מלבד המגורים בקרוונים מתמודדים מגורשי הגוש עם בעיות תעסוקה קשות. אחוז האבטלה בקרב המגורשים הוא כמעט פי 2 משיעור האבטלה בשאר המדינה.

90% מהציבור חושבים כי על הממשלה להעניק עדיפות למגורשים בקבלת משרות עבודה, ומתוכם 65% הסבורים כי על  הממשלה לעשות כל מאמץ ולתת עדיפות מלאה למגורשים שאבדו את עבודתם עקב עקירתם.  

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד