תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עונשי מאסר לשניים מעצורי ההתנתקות

הגדל

בית המשפט המחוזי בתל-אביב גזר בראשית השבוע  40 חודשי מאסר בפועל על מרדכי (מורדי) הראל, בן 32, אב לחמישה ילדים, מעקורי חומש, ו-30 חודשי מאסר בפועל על אחיו, אליצור, בן 23, לאחר שהורשעו בתכנון להצית שני כלי רכב סמוך לנתיבי איילון בזמן המאבק בתוכנית העקירה.

השניים נאשמו שלפני כשלוש שנים, חודשים אחדים לפני תחילת הגירוש תכננו להניח כלי רכב ישנים צמוד לכביש גישה לנתיבי איילון, להצית אותם ובכך לגרום לשיבושי תנועה ולהביע את התנגדותם לתוכנית ההתנתקות. הם נעצרו על ידי השב"כ לפני ביצוע המעשה. למרות שבסופו של דבר תוכניתם לא יצאה לפועל כלל הוגש נגד שלושתם כתב אישום בסעיף החמור ביותר שאיפשר אז החוק (בעקבות פסיקתו של נשיא בית המשפט העליון דאז, אהרון ברק)  על ניסיון לסיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה – עברה שדינה עד 20 שנות מאסר. הם שהו במעצר שבעה חודשים, לאחר מכן שוחררו למעצר בית בתנאים מגבילים.

השופט ג'ורג' קרא, שהרשיע את השניים, דחה את טענת ההגנה להקל בעונשם של השניים בשל הזמן הרב שעבר מאז ביצוע העביר  וכתב בגזר הדין כי מעשה האחים דומה לרצון להניח מטען נפץ במזיד. אין חולק כי כוונתם של האחים הייתה להביע התנגדות חריפה לתוכנית ההתנתקות, ולא חלילה לפגוע בחיי אדם, אולם מהעונש שגזר עליהם בית המשפט נודף יותר משמץ ניסיון לעשות שימוש פוליטי בתיק ולהפוך אותו למקרה "למען יראו וייראו" עבור פעילי הימין המחרפים את נפשם בעד ארץ ישראל, זאת לנוכח חוק  החנינה לעצורי ההתנתקות שעבר לאחרונה בכנסת שבמסגרתו נסגרו תיקים פלילים רבים ונמחק רישום פלילי עבור רבים הפעילי שמחו נגד תוכנית העקירה.

אליצור ומורדי הראל.בודקים בימים אלו את האפשרות לערער לבית המשפט העליון על ההחלטה
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד