תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

דיון ראשון של הועדה לענייני יהודה ושומרון בכנסת

4/05/2023
הגדל

ועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת חוץ והביטחון בכנסת, בראשות חה"כ משה סלומון התכנסה ביום שלישי לדיונה הראשון שהקודש לנושא חיזוק הביטחון והאכיפה הביטחונית בכבישים ביהודה שומרון ובקעת הירדן.

בדיון השתתפו חברי כנסת, נציגים מהמינהל האזרחי, ימ"ר ש"י, ראשי רשויות, נציגים ממועצת יש"ע ואנשי מקצוע ממשרדי הממשלה הרלוונטיים.

במהלך הדיון אמר שלמה נאמן, ראש המועצה האזורית גוש עציון ויו״ר מועצת יש״ע: ״יש למעלה מחצי מיליון תושבי יהודה ושומרון שזכאים לביטחון כמו לכל אזרח במדינת ישראל. אך המציאות כיום היא שהילדים שלנו והנשים שלנו מותקפים מדי יום. ההתקפות האלו לא יכולות להיות מטופלות בכלים הרגילים של חוליות טרור.

אנחנו סומכים על צה״ל וכוחות הביטחון שפועלים יומם וליל אבל נדרשים פתרונות נוספים כדי להתמודד עם האלימות הערבית הגועה.

אנחנו דורשים להתאים את נוהלי הפתיחה באש של אזרחים שנושאים נשק למציאות הקיימת. כרגע אזרחים שנושאים נשק מוגבלים בהמון הנחיות שדה פקטו לא מאפשרות למנוע בזמן אמת אירועי זריקות אבנים.

בנוסף, בעניין הפח״ע העממי הטיפול חייב להיות יותר רחב ולא בפינצטה. ההרתעה אבדה ודרך הטיפול היחידה שנותרה היא ענישה קולקטיבית. הכפר צריך להיענש, כי אין דרך אחרת. לשלול רישיונות עבודה לכל הכפר עד שיירגעו. עוד לא המציאו דרך אפקטיבית לטפל בפח״ע עממי חוץ מענישה קולקטיבית.״

 

שירה ליבמן, מנכ״לית מועצת יש״ע הוסיפה: ״אי אפשר לעשות את אותו הדבר ולצפות לתוצאות שונות. אירועי האלימות הערבית במגמת עלייה מתמדת. תושבי יהודה ושומרון הם שווי זכויות בדיוק כמו כל אזרח אחר במדינת ישראל ולא יתכן שתושבינו יפחדו לנסוע בכבישים. אנחנו דורשים ממכם, מכל הנציגים שנמצאים כאן, תבינו את גודל האחריות שנמצאת על הכתפיים שלכם ותפעלו בכל הכוח עד שהביטחון יוחזר לאזור.״

 


יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד